V. Sinica. Dėl J. R. R. Tolkieno „Žiedų valdovo“ „rasizmo“… (5)

J. R. R. Tolkienas | AP nuotr.

J. R. R. Tolkienas | AP nuotr.

Priklausau kartai, kuri augo žiūrėdama J. R. R. Tolkieno „Žiedų valdovo“ filmus (knygas tai visos kartos skaitė). Buvau ir esu nepataisomas „Žiedų valdovo“ fanas, turiu visus filmus, visas dokumentikas, garso takelius ir t. t.

Menotyrininkai išsijuoktų, bet man visada buvo „Žiedų valdovo“ privalumas, o ne trūkumas, kad jame yra labai aiškūs gėris ir blogis, o ne 50 pilkų atspalvių. Skaitydamas ar žiūrėdamas blogio gali nekęsti visa širdele ir jokie maišyti jausmai tavęs dėl to neapima, sirgti už gėrį irgi be jokių dvejonių. Gėris ir blogis „Žiedų valdove“ yra atstovaujamas skirtingų rūšių, o kas geriau pasigilinę, žino, kad ir skirtingų žmonių rasių (Umbaras, Haradas, Khandas, Runas). Tiksliau, jas užvaldęs. Žmonės, tiesa, gal ir geri, gal ir nekalti dėl to, kad pasirinko blogio pusę, bet blogis kaip nuodai užnuodijo jų širdis ir dabar, deja deja, jie jau blogio pusėje.

Buvo laiko klausimas, kada bus pasakyta, kad „Žiedų valdovas“ esti rasistinis. Štai ir pasakyta. Tiesa, rasistinis esą net ne dėl žmonių, o dėl orkų. Orkų vaizdavimas knygoje rasistinis ir žeminantis, autoriui turėtų būti gėda, jo [cituoju] „vienų rasių kaip savaime blogesnių už kitas vaizdavimas turi rimtų pasekmių skaitytojui ir visuomenei“.

Jeigu dar prisimintume, kad Tolkienas buvo tradicinis katalikas, niekada gyvenime nepripažinęs net moderniųjų mišių, ką kalbėti apie šiuolaikinius moralinius išmislus, tai jau visai baisus žmogus. Dargi viešas nacių ir sovietų kritikas (katalikas kitoks būti ir negali).

Manau, kad šiandien pasileisiu „Žiedų valdovą“. Extended edition.

Kadras iš „Žiedų valdovo“ – orkai | Publicity picture nuotr.

Kadras iš „Žiedų valdovo“ – orkai | Publicity picture nuotr.

Straipsnį, kuriame kritikuojamas Tolkieno „rasizmas“, skaitykite čia anglų kalba.

Kategorijos: Akiračiai, Kultūra, Menas, Mes skaitome knygas, Nuomonių ratas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: