V. Sinica. Dėl J. R. R. Tolkieno „Žiedų valdovo“ „rasizmo“… (5)

J. R. R. Tolkienas | AP nuotr.

J. R. R. Tolkienas | AP nuotr.

Priklausau kartai, kuri augo žiūrėdama J. R. R. Tolkieno „Žiedų valdovo“ filmus (knygas tai visos kartos skaitė). Buvau ir esu nepataisomas „Žiedų valdovo“ fanas, turiu visus filmus, visas dokumentikas, garso takelius ir t. t.

Menotyrininkai išsijuoktų, bet man visada buvo „Žiedų valdovo“ privalumas, o ne trūkumas, kad jame yra labai aiškūs gėris ir blogis, o ne 50 pilkų atspalvių. Skaitydamas ar žiūrėdamas blogio gali nekęsti visa širdele ir jokie maišyti jausmai tavęs dėl to neapima, sirgti už gėrį irgi be jokių dvejonių. Gėris ir blogis „Žiedų valdove“ yra atstovaujamas skirtingų rūšių, o kas geriau pasigilinę, žino, kad ir skirtingų žmonių rasių (Umbaras, Haradas, Khandas, Runas). Tiksliau, jas užvaldęs. Žmonės, tiesa, gal ir geri, gal ir nekalti dėl to, kad pasirinko blogio pusę, bet blogis kaip nuodai užnuodijo jų širdis ir dabar, deja deja, jie jau blogio pusėje.

Buvo laiko klausimas, kada bus pasakyta, kad „Žiedų valdovas“ esti rasistinis. Štai ir pasakyta. Tiesa, rasistinis esą net ne dėl žmonių, o dėl orkų. Orkų vaizdavimas knygoje rasistinis ir žeminantis, autoriui turėtų būti gėda, jo [cituoju] „vienų rasių kaip savaime blogesnių už kitas vaizdavimas turi rimtų pasekmių skaitytojui ir visuomenei“.

Jeigu dar prisimintume, kad Tolkienas buvo tradicinis katalikas, niekada gyvenime nepripažinęs net moderniųjų mišių, ką kalbėti apie šiuolaikinius moralinius išmislus, tai jau visai baisus žmogus. Dargi viešas nacių ir sovietų kritikas (katalikas kitoks būti ir negali).

Manau, kad šiandien pasileisiu „Žiedų valdovą“. Extended edition.

Kadras iš „Žiedų valdovo“ – orkai | Publicity picture nuotr.

Kadras iš „Žiedų valdovo“ – orkai | Publicity picture nuotr.

Straipsnį, kuriame kritikuojamas Tolkieno „rasizmas“, skaitykite čia anglų kalba.

Kategorijos: Akiračiai, Kultūra, Menas, Mes skaitome knygas, Nuomonių ratas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

5 komentarai

 1. Dainius Razauskas:

  O, ir anksčiau man Vytautas patiko, o dabar pajutau tiesiog giminystę! (–:

 2. Dronas:

  Ši beprotybė kuo toliau, tuo labiau įsibėgėja. Malonu tik tai, kad daugelis į tokius pareiškimus žiūri su ironija. Bet lašas po lašo… Mūsų, dabar gyvenančių pareiga, kad visa tai būtu perduota ateities kartom, kad jie išmoktu tai vertint ir tuo remdamiesi, kurtu kažką naujo, nuostabaus, savo. Įdomu, dabar mokymo programose vis dar įtraukta Iliada? tikiuosi. Negalima pamiršt šaknų, o šitie pareiškimai, kaip tik į tas šaknis ir taiko. nežinau, sąmoningai ar ne, galų gale, koks skirtumas. Kol kas tai tik juoką kelia, bet visokie nupuše kairiuoliai anksčiau irgi tik juoką kėlė. Dievas mato ne tobuli ir tikrai ne nuostabūs esam, bet niekada nekeisčiau šių netobulų žmonių į vienodus robotukus, kokiais mato ateities žmones, visokie niekšai ir pamišeliai.

 3. DAR:

  O aš “užsikabinau” už “Avataro”. Gal 10 kartų žiūrėjau… Viskas ten apie žmones – mokslininkai yra žmonės, soldafonai – žmonės, Pandoros gyventojai – irgi žmonės. Visa istorija reikalinga tam, kad būtų galima parodyti skirtingus gyvenimo supratimus, santykį su gamta. Tai apie mus.
  Be to, yra dar toks fantastinis filmas “Fortress” (“Tvirtovė”), kurį žiūrėjau ne kaip į fantastinį, o kaip – apie mus netolimoje ateityje.

 4. Pikc:

  Čia dar ne viskas – o kur negrai, pederastai, transgenderiai? NĖRA! Tai jis ne tik rasistas, bet dar ir homopedotransbizooincestofobas! Ir negrofobas! Ai, pala, gi čia beveik tas pats, kas rasistas. BET VISTIEK! 🙂
  Na, bet yra ir teigiamų dalykų – gi rasių maišymas yra (elfė su žmogum) – o “Hobite” Džeksonas apskritai dar toliau nuėjo, elfę su gnomu sukergdamas. Vienžo, dar ne viskas prarasta – ypač atsižvelgiant į tai, kad tas pats Džeksonas yra naujo tiesiog kiaurai “teisingu rasizmu” ir feminizmu perdvokusio filmuko “Mirtingos mašinos” scenarijaus autorius. 🙂

 5. Ponas Toleranskis:

  Viskas, reikia rašyti europrojektą kovai prieš orkofobiją! Ir leisti orkams naudotis moterų tualetais!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: