J. Vaiškūnas. Su šakėmis prieš valstybinę kalbą. Ar pavyks Šakalienei apstatyti Seimo narius? (tiesioginė transliacija) (13)

Su šakėmis prieš valstybinę kalbą | Alkas.lt, koliažas

Su šakėmis prieš valstybinę kalbą | Alkas.lt, koliažas

Įminkite mįslę: nepraėję pro duris, ropščiasi pro langą, neįsiropštę pro langą, lenda pro kaminą – kas? Neatspėjot – Šakalienė, Sabatauskas ir lenkų rinkimų akcija. Trukt už vadžių, vėl iš pradžių. 

Slapčiomis, patyliukais, be didelio vėjo ir audrų, prieš kovas už naująjį Lietuvos valstybės biudžetą, Seimo darbotvarkėje išdygo Valstybinės kalbos įstatymo (VKI) pataisos. Kokios? Ogi visai nekaltos. Kaip ką tik akeles atmerkęs naujagimis. Ir kas jomis taisoma? Ogi nieko – tik trijose VKI vietose įterpti nieko neįpareigojantys, kaip globalios migracijos paktas, mantros žodeliai: „jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip“, „jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip“, „jeigu kiti….“

Kur įterpti? Kur, kur – štai kur!

Į VKI 7 straipsnį: „Valstybės ir savivaldos institucijų, įstaigų ir organizacijų, ryšių,  transporto, sveikatos ir socialinės apsaugos, policijos ir teisėsaugos tarnybų, prekybos ir kitų gyventojų aptarnavimo įstaigų vadovai turi užtikrinti, kad gyventojai būtų aptarnaujami valstybine kalba, jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip“.

Į VKI 14 straipsnį: „Oficialios, sunormintos vietovardžių lytys Lietuvos Respublikoje rašomos valstybine kalba, jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip“.

Na ir į VKI 17 straipsnį: „Lietuvos Respublikoje viešieji užrašai yra valstybine kalba, jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip. Valstybinė kalba privaloma visų Lietuvos Respublikos įmonių, įstaigų ir organizacijų antspauduose, spauduose, dokumentų blankuose, iškabose, tarnybinių patalpų ir  kituose užrašuose, Lietuvos gaminių ir paslaugų pavadinimuose bei aprašuose“.

Klausiate – kokie gi tie kiti įstatymai? Na, jų dar nėra. Bet neilgai – jau šiandien, gruodžio 6 d., ketvirtadienį, 16.45–17 val. D. Šakalienė pristatys į Seimo posėdžio darbotvarkę  įkaltą nekaltą, naują Tautinių mažumų įstatymo projektą – lyg naujametinę dovanėlę Lietuvos piliečiams, kurie jau 30 metų kamuojasi su ta valstybine litvinų kalba.

Pagal Šakalienės įstatymą savivaldybėse, kuriose valstybinės kalbos nenori bent 1/3 gyventojų, bus leidžiama į „viešojo administravimo subjektus“ kreiptis raštu arba žodžiu ne valstybine, o normalia tuteišių kalba ir gauti atsakymą ta pačia kalba…

Taip pat numatyta, kad seniūnijose, kuriose tautinė mažuma sudaro ne mažiau 1/3 gyventojų, gyvenamųjų vietovių, gatvių bei „viešojo administravimo subjektų“ pavadinimai ir netgi topografiniai ženklai bus rašomi ir ne valstybine kalba!

Ir dar viena razinka: seniūnijose, kuriose tautinė mažuma sudaro mažiau, nei 1/3  gyventojų, gyvenamųjų vietovių, gatvių, „viešojo administravimo subjektų“ pavadinimai, topografiniai ženklai irgi galės būti rašomi ir nevalstybine kalba, jeigu tokiam sprendimui pritars šios gyvenamosios vietovės gyventojų apklausoje dalyvavusių asmenų dauguma.

Projektą teikiantys Seimo nariai  socialdemokratai Dovilė Šakalienė, Juozas Olekas, Julius Sabatauskas, Rasa Budbergytė, Raminta Popovienė, Algimantas Salamakinas ir Algirdas Sysas siūlo, kad naujas įstatymas lyg dovana įsigaliotų na Nowy rok – 2019 m. sausio 1 d.!

Gruodžio 5 d. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete VKI pataisų stūmoklių balsai pritilo, nes netikėtai užkluptiems teisininkų ir kalbos gynėjų, teko prašyti klausimo svarstymą atidėti. Bet jie gali pradėti ir nuo kito galo – nuo įstatymo, kuris nustato kitaip, nei Valstybinės lietuvių kalbos įstatymas, kitaip nei Lietuvos Respublikos Konstitucija!

Įdomu, ar pavyks Šakalienei pristatant įstatymą, kuris nustato kitaip, apstatyti Seimo narius?

***

Gruodžio 6 d. vakarinio Seimo posėdžio transliacija (Tautinių mažumų įstatymo projektą svarstyti numatoma nuo 16:15 iki 17 val.  bet Klausimas nebuvo svarstytas):

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Rimgaudas:

  Juozas. Olekas? Putinas, gi, nėra amžinas ir ateis laikas, kai bus sprendžiama teisinė Kaliningrado srities priklausomybė. Kai ji bus išspręstas, dėl laisvos sienos daug rusakalbių kaliningradiečių norės apsigyventi Suvalkijoje. Jie natūraliai susiburs į 1/3 gausą ir … sudiev tamstos, tamstos vaikų, anūkių ir proanūkių kalbai. Ar taip, trenkdamas durimis, norite pasitraukti iš Seimo? Gentainiai tamstai už tai neatleis.

 2. Žmogus:

  Atrodo, kad kur tik kokia afera ten Šakalienė, negi jai maža kad tauta jos nekenčia už vaikų grobimo įstatymą,

  • mvasionis:

   Kokį dar Tautinių mažumų įstatymą ir jo pataisas siūloma svarstyti SEIME? Mažumos pas mus tik romai ir karaimai. Tai jų kalbomis reiks dubliuoti įrašus? Kitų mažumų (nebent lytines) neteko “ant Lietuvos” girdėti. Visos kitos yra TAUTINĖS BENDRIJOS. Negi Sibiro tremtinių vaikis Olekas to nežino? Na o Sabatauskas lyg ir buvo teisės mokslų specas. O Šakalienės pavardę dabar madingai aptumpinti, numesti tą žeminančią moteris priesagą -ienė. Jeigu yra Čepė, tai turi būti ir Šakalė.

   • Antanas:

    LR Konstitucijoje, beje, nėra nė vieno žodžio apie jokias tautines mažumas, nes jų Lietuvoje paprasčiausiai nėra. LR Konstitucijoje yra parašyta tik apie TAUTINES BENDRIJAS!!!

   • Žemyna:

    Gerbiamasai!
    Kad tikrą, neiškraipytą turinį žinotų, kad jį perprastų, reikia abu dokumentus (TMAPK ir ŽT) IŠTISAI, NUO PRADŽIOS IKI GALO, neskubant, atidžiai perskaityti (puikiai išmanant kalbos, kuria skaito, niuansus), ne vien tik itin suinteresuoto asmens paslaugiai panosėn pakištas ištraukas. Ir būtinai pasiekti bei įsisąmoninti pastraipą, teigiančią, jog tai, kas taikoma TM, jokiu būdu NETAIKOMA KITATAUČIAMS ATVYKĖLIAMS – kad ir kas jie būtų: ar iš kaimyninės šalies per tvorą į svetimą sodą peršokę, ar buvę okupantai, jų kolaborantai bei šių abiejų palikuoniai (nes jie nelaikomi TM). Taigi, TMAPK netaikoma nė ATNEŠTINEI, prievarta primestai jų kalbai. Nežiūrint, kad jie, kaip ir dera kolonistams, kolonijomis gyvena.
    Vienintelis dalykas, ką iš tiesų ŽT valstybes įpareigoja, tai VISIEMS kitataučiams suteikti LYGIAVERTĮ vidurinį išsilavinimą VALSTYBINE KALBA valstybinėse mokyklose.
    (Ar ne keista – kad viena kolonijomis gyvenanti kitakalbių grupė, vadovaujama savo lyderio, taip priešinasi svarbiausiai jai pagal ŽT iš tiesų priklausančiai teisei – vidurinį išsilavinimą įgyti mokyklose valstybine kalba?)

    O dabar apie TM:
    skaitantiems tikrosioms TM (= su savo etninėmis žemėmis aneksuotoms) taikomas Konvencijos teksto ištraukas, svarbu nesistengti nepastebėti vietų, kur rašoma, jog tai, kas vardijama GALIMŲ PASIRINKTINAI TAIKYTI priemonių sąraše, tėra TIK rekomenduojama, bet jokiu būdu NEįpareigojama. Ir tik tokiu atveju, jei nėra jokių trukdžių, jei tam neprieštarauja istorinė santykių su ta tauta patirtis. Juolab neįpareigojama iš valstybės biudžeto ką nors išlaikyti(!!!). Rekomenduojama tik NEDRAUSTI, leisti jiems tokią privačią veiklą savaitgaliais, SAVO lėšomis.
    (Taigi, LT jau dabar labai smarkiai persistengia. Iš biudžeto išlaikydama darželius ir mokyklas užsienio k. ji ne tik neatsakingai švaisto šalies biudžetą, padeda užsienio pastangoms skaidyti LT visuomenę. Per tai LT pažeidžia kitakalbių piliečių ŽT, nes nemoko jų mokyklose valstybine k.)
    Dar būtų pravartu paskaityti originalo kalba, kaip TMAPK laikosi senosios Europos šalys (prieš tai gerai išstudijavus kiekvienos iš Europos nacionalinių valstybių formavimosi istoriją). Sužinos, jog jos ne visos TMAPK priėmė, o tos, kur ratifikavo, toli gražu ne visos ką nors iš to sąrašo vykdo, net kai tai iš tiesų aneksuota kitos tautos teritorija. T.y., apskritai tokiam požiūriui jos pritaria, tik neįsipareigoja ką nors iš to taikyti savo šalyje. Bet… tų šalių geopolitinė padėtis, kaimynės kitos, ne „strateginės partnerės”, todėl gali sau leisti elgtis, kaip ir dera nepriklausomoms valstybėms? O mes iš įpročio neverčiamos klapčiuko vaidmens imamės?
    (Įspėju, skaitant TMAPK ar ŽT, Google vertykle neverta kliautis. Ji „šį bei tą” esminio iškraipo, ypač į rusų k. versdama 🙂

   • jo:

    2 mvasionis
    Kodėl sugalvojai, kad romėnai ir karaimai pas mus yra tautinės mažumos? Ar tavo supratimu jie su savo etninėmis teritorijomis įeina į Lietuvos valstybės sudėtį, panašiai kaip lyviai Latvijoje, sorbai Vokietijoje ar bretonai Prancūzijoje?

    • Žemyna:

     TMAPK tikslas – saugoti mažųjų bei nykstančių tautų kultūros paveldą. Priežastis – pasaulis prarado senąsias pasaulio tautas ir jų kalbas su visa jose užšifruota informacija bei su visu kultūriniu paveldu.
     Mažosios tautos dažnai būna apsuptos gerokai didesnių už jas kaimynių, tad patiria tų kaimynių kultūrinį ir politinį spaudimą, ar net invaziją apsigyvenant kolonijomis mažesnės tautos teritorijoje ir tautų maišymąsi, okupaciją, aneksiją. Per tai ir dar išgyvenusioms mažosioms tautoms ilgainiui irgi gresia išnykimas su visu tautiniu kultūriniu paveldu. Todėl valstybėms, kurių sudėtyje yra aneksuotų kaimynės žemių, rekomenduojama rūpintis aneksuotąja tauta, nedrausti joms puoselėti savo tautinį paveldą.
     Tačiau yra tautų, kurios dėl tautų maišymosi bei okupacijų apskritai prarado savo tėvynes. Iš mums žinomų tai čigonai, karaimai ir totoriai. Tautoms, kurios neturi savo nacionalinių valstybių, kurių pareiga rūpintis SAVO tautos kalba, kad ši ne tik neišnyktų, bet taptų mokslo tyrimų objektu, TMAPK siūlo skirti TM statusą ir pagal galimybę padėti gelbėti jų kultūrinį paveldą.
     Kadangi Krymo totoriai ir karaimai neturi savo nacionalinių valstybių, o pas mus jie ne patys įsiveržė, bet prisijungė prie lietuvių mūsų kunigaikščio pakviesti, būtent jiems skirti TM statusą ir lėšas buvo mūsų moralinė pareiga ir skola jiems, nes jie su mumis, kaip tikri broliai, petys petin Lietuvą per amžius gynė – kaip savo Tėvynę. Tačiau mes, nežinia kodėl, visą trečdalį amžiaus slavakalbiams dėmesį skyrėme, nors tos gigantiškos tautos turi savo didžiules nacionalines valstybes. O jie, brutalią jėgą „bendravimui” su kaimynėmis naudoti pratę, vis nerimsta, vis dar daugiau grasinimais ir šantažu reikalauja. Nors patys sau tų pačių reikalavimų savo aneksuotų tautų atžvilgiu jie netaiko.
     Žodžiu, TMAP Konvenciją priėmė, senąsias tautas gelbėdami, norėdami, kaip geriau. Tačiau gavosi, kaip visada, nes Konvenciją savo manipuliacijoms pasičiupo didžiųjų tautų politikai. Jie TMAPK naudoja šliaužiančiai mažesnių kaimyninių tautų reokupacijai. O mūsų „orusis” Seimas iš kailio neriasi kaimynėms pataikaudamas. Lygiai, kaip tas „Seimas”, kurs prieš karą „saulę iš Rytų atvežė”…

     • jo:

      apskritai prarado savo tėvynes. Iš mums žinomų tai čigonai, karaimai ir totoriai
      Čigonai, karaimai ir totoriai yra atmigravę į Lietuvą, jie čia – ne vietinės tautos, jų tėvynės yra žinomos. Kas jas okupavo tas yra atsakingas už okupaciją ir bent tautinių mažumų statuso suteikimą šioms tautoms, o Lietuva jų tėvynių neokupavo ir negali būti atsakinga už šias tautas ir jų tėvynes. Keista, kad kažkas įkyriai propaguoja šitas tris kaip tautines mažumas Lietuvoje. Tautų neturinčių savo valstybių pasaulyje yra ir daugiau, bet net jeigu jų kažkiek atmigruotų į Lietuvą, tai Lietuvoje jie negalėtų tikėtis tautinių mažumų statuso. Aišku, čia – normaliai mąstant, bet jeigu tuoj pradės veikti globalios migracijos paktas, tai tada dar ir ne tokių keistenybių pamatysime…

 3. Diedas:

  Apie tutesius taikliai parasyta.
  Jie savo kalbos neturi.
  Lenku kalba primesta, retas kuris tesupranta.
  Diduma lenko kortas issimeme del to kad tuomet kai jas dalino, turincius, autobusais veltui nuvezdavo i Lenkija apsipirkt.
  Vietiniai apie situs svieziai iskeptus “lenkus” sakydavo “ruskie prziechali”

  • Antanas:

   Teisingai! Lenkijos lenkai mūsų “lenkus” taip ir vadina – “Rosjanie” (lenk. – rusai). O kad Pietryčių Lietuvos “lenkai” kalba ne lenkų kalba ir ne kokia nors lenkų kalbos tarme, apie tai rašė Lenkijos kalbininkė prof. Halina Turska. Kiek gi dar malsime š. su tais mistiniais “lenkais ant Lietuvos”?!

 4. Kas tas Sabatauskas? Goglinam čia::

  Šeimos sampratos pataisą blokuojančio J. Sabatausko dukra – Žmogaus teisių centro direktorė

 5. Žemyna:

  Ar ne įdomus, ar ne profesionalus tas mūsų Seimas?
  „Raštingieji”, „diplomuotieji” seimūnai teikia įstatymo projektą apie Lietuvoje neegzistuojantį teisės subjektą.
  Tas neegzistuojantis subjektas – TM.
  Lyg ir negražu tokiam nykštukui, kaip LT (lyginant su strategine partnere) įžūliai pravardžiuoti mūsų slavakalbius tautinėmis mažumomis, t.y., jau kone nykstančių tautų likučiais. Netaktiška, nedraugiška, netolerantiška, ir taip nejautru…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: