Pirmajam leidiniui „Abėcėlė“ 400 metų! (3)

Lietuvos nacionalinė M.Mažvydo biblioteka | „Wikipedia“ nuotr.

Lietuvos nacionalinė M.Mažvydo biblioteka | „Wikipedia“ nuotr.

Lapkričio 28 dieną, 14 val., Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks pirmojo faksimilinio leidinio „Abėcėlė“ pristatymas.

Svarbiu 2018 metų įvykiu tapo tarptautinio mokslo leidybos projekto pirmosios „Abėcėlės“ faksimilinio atkūrimo užbaigimas. Knyga buvo išleista 1618 metais Vilniaus stačiatikių Šventosios Dvasios brolijos leidykloje Vievyje. Išliko du 1618 metų egzemplioriai. XVII a. pradžioje vienas iš leidinių britų kolekcionieriaus buvo išvežtas į Londoną.

Šiandien šis knygų paminklas yra saugomas Didžiojoje Britanijoje Middle Temple bibliotekoje.

Antras egzempliorius yra Danijos karališkoje bibliotekoje. Tėvynėje neliko ne vieno leidinio: kaip dažnai atsitinka mokymo priemonėms – juos paprastai „nuskaitė iki skylių“.                

„Abėcėlė“ išleista bažnytine slavų kalba. Leidinys labai retas, jo niekas neištyrinėjo. 2015 metais Baltarusijos Respublikos nacionalinė biblioteka Londono universiteto destytojų dėka gavo galimybę susipažinti su vertingu paminklu ir detaliai jį išstudijuoti.                

Šiandien pagal „Abėcėlę“ mokinasi daugelyje šalių. Tai didelio masto projektas, kuris ragina padaryti pirmąjį leidinį „Abėcėlė“ prieinamą plačiajai auditorijai ir pademonstruoti pagarbą mūsų žmonių kultūriniam paveldui.                

Projekto partneriai: Didžiosios Britanijos Middle Temple biblioteka, Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės ambasada Baltarusijos Respublikoje, Baltarusijos Respublikos ambasada Jungtinėje Didžiojoje Britanijoje ir Šiaurės Airijos Karalystėje, Baltarusijos Respublikos Kultūros ministerija, Tarptautinė baltarusių asociacija, Baltarusijos valstybinis universitetas, Baltarusijos Respublikos švietimo ministerija, Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas, Baltarusijos plėtros ir rekonstrukcijos bankas „Belinvestbank“.

Kategorijos: Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: