Vartotojų teisių gynėjai: „Neste Lietuva“ galimai klaidina pirkėjus (video) (0)

Vartotojų teisių gynėjai: „Neste Lietuva“ galimai klaidina vartotojus | LVOA nuotr.

Vartotojų teisių gynėjai: „Neste Lietuva“ galimai klaidina vartotojus | LVOA nuotr.

Degalinių tinklo „Neste Lietuva“ reklamos kampanija „Švaresni degalai. Švaresni plaučiai“ galimai turi klaidinančios reklamos požymių ir gali pažeisti galiojančius teisės aktus bei žmonių teises gauti tikrovę atitinkančią informaciją.

10 nevyriausybinių vartotojų organizacijų vienijantis Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas (LVOA) išplatino atvirą laišką Lietuvos Resapubliko Konkurencijos tarybai ir Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai, ragindamas šias valstybės institucijas imtis priemonių prieš galimą pirkėjų klaidinimą. Vartotojų teisių gynėjai laišką taip pat išsiųs UAB „Neste Lietuva“ ir pagrindinei šios bendrovės akcininkei „Neste Oyj“.

„Atsakingas valstybės institucijas raginame imtis iniciatyvos apginti vartotojų interesus ir patikrinti žiniasklaidoje pasirodžiusius ekspertų skaičiavimus, keliančius pagrįstų abejonių dėl „Neste“ reklamos teiginių, esą šios bendrovės degalai yra švaresni ir išskiria net iki 20 proc. mažiau anglies dvideginio (CO2). Ekspertams nustačius, kad neįmanoma pasiekti tokių „Neste“ deklaruojamų verčių, tai būtų akivaizdus vadinamojo „žaliojo smegenų plovimo“ pavyzdys, kai vardan didesnio pelno manipuliuoja ekologija“, – teigė LVOA Tarybos narys Kęstutis Kupšys.

Ekspertų skaičiavimai su reklama prasilenkia

LVOA susirūpinimą paskatino žiniasklaidoje publikuotas Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidento Martyno Nagevičiaus straipsnis „Žaliasis smegenų plovimas yra blogiau, nei nesirūpinti ekologija iš viso“. Publikacijoje pateikti ekspertų skirtingų degalinių tinklų parduodamų dyzelino charakteristikų palyginimai. Atlikti skaičiavimų rezultatai prieštarauja šiuo metu aktyviai transliuojamos „Neste Lietuva“ reklamos „Švaresni degalai. Švaresni plaučiai“ pagrindinei žinutei, kad „Neste“ degalai išskiria net iki 20% mažiau anglies dvideginio (CO2).

Vartotojų teisių gynėjai daro prielaidą – „Neste“ reklamos kampanija bandoma formuoti žmonių nuomonę, kad perkant „Neste“ degalus rūpinamasi savo ir aplinkinių sveikata bei aplinkosauga.

„Visuomenėje įsigalint aplinkosauginėms ir sveikos gyvensenos tendencijoms, „švaresni degalai“ tampa papildoma paskata vairuotojams įsigyti būtent „Neste“ degalus“, teigiama laiške.

Abejonę kelia tai, kad iš reklamos turinio pirkėjas gali suvokti, jog „iki 20 proc. CO2“ mažiau išskiria visi „Neste“ degalai, nors įsigilinus paaiškėja, kad „Neste“ taiko menamus sutaupymus tik vienam produktui – „Neste“ Pro Diesel“.

Taršūs degalai gretinami su sveika gyvensena

Stebina ir pasirinkta intensyvi reklamavimo strategija – minėta „Neste“ reklama ypač dažnai transliuojama ne vien degalinėse, bet ir interneto portaluose, socialiniuose tinkluose. Pirkėjų elgsenai poveikį daro ir pasirinkti kūrybiniai sprendimai – reklamoje vaizduojami aktyviai sportuojantys žmonės, jaunos šeimos, vaikai. Keistai atrodo, kai iš naftos produktų pagaminti ir taršūs degalai yra gretinami su šiuolaikišku, aktyviu gyvenimo būdu ir sveika gyvensena.

„Susirūpinimą kelia, kad abejones keliančią reklaminę kampaniją vykdo skandinaviškos kilmės kompanija, deklaruojanti aukštus socialinės atsakomybės ir tvarios bei skaidrios veiklos standartus. Keliame klausimą, galbūt šie standartai galioja Suomijoje, o Lietuvoje galima manipuliuoti žmonių jausmais“, – mano K. Kupšys.

 Vartotojų teisių gynėjai: „Neste Lietuva“ galimai klaidina vartotojus | LVOA nuotr.

Vartotojų teisių gynėjai: „Neste Lietuva“ galimai klaidina vartotojus | LVOA nuotr.

Kodėl nutylima apie palmių aliejų degaluose?

Ekspertų skaičiavimuose taip pat paminėtas faktas, kad „Neste“ dyzeline yra naudojamas biopriedas, gaminamas iš palmių aliejaus. Palmių aliejaus naudojimas iš esmės nesuderinamas su ekologija, nes plečiant palmių plantacijas naikinami atogrąžų miškai, daromas neigiamas poveikis pasaulio klimatui. Todėl laiške LVOA paragino „Neste“ ir kitus Lietuvos degalinių tinklus žmonėms atskleisti informaciją, kokios žaliavos naudojamos biodegalų gamybai.

Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas – tai 10 nevyriausybinių vartotojų organizacijų susivienijimas, veikiantis nuo 2012 metų. Aljansas – vienintelė Lietuvą atstovaujanti vartotojų skėtinė organizacija, esanti Europos vartotojų organizacijos BEUC nare. Aljanso aktyvistai veikia ES lygiu dalyvaudami prie europinių institucijų (Europos Komisijos, direktoratų, agentūrų) sudarytose ekspertų grupėse, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitete, Europos vartotojų konsultacinėje grupėje, BEUC darbo grupėse. LVOA identifikacinis numeris Europos Sąjungos Skaidrumo registre: 506497923503-90.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: