A. Gaidamavičius. Labanoro regioninio parko valstybiniuose miškuose atsivers dar apie 90 ha naujų plynių! (8)

Labanoro žygis | rengėjų nuotr.

Labanoro žygis. Centre advokatas Saulius Dambrauskas | rengėjų nuotr.

Lapkričio 13 d. suėjo lygiai mėnuo nuo Labanoro žygio – istorinės dienos, kuri davė pradžią visuomenės sukilimui prieš plynuosius miško kirtimus, ypač plynuosius kirtimus regioniniuose, nacionaliniuose parkuose, kraštovaizdžio draustiniuose ir kitose gamtai ir žmonėms itin svarbiose teritorijose. 1500 žygio dalyvių reikalavimas stabdyti neteisėtus veiksmus saugomose teritorijose valdžiai įspūdžio nepadarė.

Praėjus mėnesiui, per kurį buvo sustabdyti kirtimai Labanoro girioje, giria vėl pilna miško kirtimo technikos ir miškovežių iš Latvijos. Skubama iškirsti tai, kas buvo neiškirsta per praėjusį mėnesį ir iki Naujųjų metų Labanoro regioninio parko valstybiniuose miškuose atsivers dar apie 90 ha naujų plynių. Tai apie 30 naujų plynų kirtaviečių ne tik parko ūkiniuose miškuose, bet ir gražiausiose paežerėse (kaip tik šiuo metu skutamas Aiseto kraštovaizdžio draustinis). 

Ir visa tai vyksta tokiu metu, kai Vyriausybėje guli projektas prijungti Labanoro girią prie nacionalinio parko, o Europos Komisija grūmoja Lietuvai, kad saugomas teritorijas kerta plynai neįvertinus, kokį tai turės poveikį aplinkai. Aplinkos ministerija pasiūlė sprendimus, kuriuos galima pavadinti kosmetiniais, nes esmingai plynų kirtimų saugomose teritorijose nesumažins.

Labanoro žygis | Sajudis „Už Lietuvos miškus“ nuotr.

Labanoro žygis | rengėjų nuotr.

Todėl lapkričio 13-tąją, pradedame teisinę kovą – nacionalinį ieškinį, prie kurio paprastu pareiškimu gali prisidėti kiekvienas pilietis, užpildęs anketą-sutikimą būti grupės nariu.

Ją reikia atsispausdinti, užpildyti, nuskenuoti ir kuo skubiau nusiųsti advokatui Sauliui Dambrauskui el.paštu sauliusdamb@gmail.com.

Tikimės tūkstančių ieškovų prieš valstybę. Pateikus skundą teismui iš karto prašysime laikinųjų apsaugos priemonių, kad visi išduoti ir galiojantys kirtimų leidimai, kuriais numatyta kirsti miškus NATURA 2000 teritorijose, būtų sustabdyti.

A. Gaidamavičius Labanoro žygyje | M. Malakausko nuotr.

A. Gaidamavičius Labanoro žygyje | M. Malakausko nuotr.

Trečia istorinė diena bus Gruodžio 1-oji: planuojama daugiatūkstantinė eisena Gedimino prospektu iki Lietuvo Respublikos Seimo. Renkamės 12 val. Katedros aikštėje (daugiau žinių paskelbsiu, kai bus gautas savivaldybės leidimas).

Labanoro žygis | J. Vidzėnės nuotr.

Labanoro žygis | J. Vidzėnės nuotr.

Ši eisena – tai palaikymo akcija įstatymo projektui, kuriuo siekiama uždrausti plynus kirtimus saugomose teritorijose (svarstymas Seime numatytas gruodžio 4 d.).

P.S. Kažkada, kai buvau susitikęs su viceministru Martynu Norbutu, klausiau jo: jei atvesiu prie Seimo 10 000 žmonių, ar uždrausit plynus kirtimus regioniniuose parkuose. Į tai jis atsakė „taip“. Labai įdomu, kokią išvadą minėtam įstatymo projektui pateiks Vyriausybė. Juk ją ruoš Aplinkos ministerija ir galbūt tas pats Martynas Norbutas.

Labanoro žygis | M. Malakausko nuotr.

Labanoro žygis | M. Malakausko nuotr.

Advokatas Saulius Dambrauskas kviečia ginti viešą interesą ir tapti Grupės ieškinio nariu. Jis išplatino tokį raginimą:

Maždaug prieš mėnesį privaloma tvarka informavau 42 valstybės institucijas apie pradedamą specialią Grupės ieškinio rengimo procedūrą. Gauti atsakymai vienareikšmiai patvirtina, kad miškai saugomose „Natura 2000“ teritorijose masiškai pjaunami nesilaikant nacionalinės ir Europos Sąjungos teisės reikalavimų – negavus privalomos reikšmingumo išvados ir todėl neatliekant poveikio aplinkai vertinimo.

Šiuo metu yra inicijuojamas Grupės ieškinys dėl neteisėto miškų kirtimo „Natura 2000“ teritorijose sustabdymo. Grupės ieškinys yra speciali, Lietuvoje nauja, viešojo intereso gynimo teisminė procedūra. Grupę sudaro Suinteresuota visuomenė kaip tai numato Orhuso konvencija ir Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymas. T.y., jos nariu gali tapti kiekvienas fizinis ar juridinis asmuo, kuris mano, kad jis yra suinteresuotas reiškiamu ieškiniu.

Kviečiu Jus tapti Grupės nariu ir siunčiu specialią pareiškimo formą. Labai svarbu palaikyti šią iniciatyvą, jeigu manote, kad miškai saugomose teritorijose turėtų būti kertami tik įvertimus tokios ūkinės veiklos realų poveikį toms vertingosioms savybėms, kurios lėmė teritorijos tapimą saugoma.

Užpildytą ir pasirašytą Pareiškimą reikėtų atsiųsti kiek galima greičiau man, kaip Grupės atstovui el. paštu: sauliusdamb@gmail.com.

Šį pareiškimą prašau persiųsti visoms adresatuose neįtrauktoms nevyriausybinėms aplinkosauginėms organizacijoms bei pilietiškiems žmonėms.

P.S. Jeigu esate ar buvote finansuojami per Aplinkos Ministerijos įstaigas, tai neturėtų tapti kliūtimi Jums tapti viešojo intereso gynimo dalyviu.

Pagarbiai, advokatas Saulius Dambrauskas, mob.tel. 8-686-18325“

Anketą tapti grupės nariu galima atsisiųsti iš čia: Sutikimas tapti grupės nariu.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Lietuvos kelias, Naujienos, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

8 komentarai

 1. :

  Ar nėra taip, kad po Labanoro žygio žmonės “apsiramino” ir laukia, kol miškų gynėjai viską “sutvarkys”?

 2. Petras:

  Pakvieskim A.Smilgevičiūtę į koncertą prie seimo apie miško BROLIUS!

 3. Už Lietuvos senųjų girių iškirtimą,už savavaliavimą Lietuvos gamtoje reikia nusikaltusius asmenis,valdininkus teisti ir nuteisti ilgiems metams:tegul kalėjimų kamerose Navickas ir kiti pasipinigautojai skaičiuos kruvinus euriukus. O kodėl tokius barbariškus savo ministerių veiksmus laimina premjeras Skvernelis?O dar kažkas jį geidautų regėti prezidento kėdėj? Tai neleistina,nusikalstama net tokia prielaida.Negi Lietuvos plotai jau per vieną kadenciją išaugo ir prilygsta ,pvz., Vakarų Sibirui ar kokiai Ukrainai? Atsitokėkime,broliukai lietuviai!Visom keturiomis palaikykim to labanoriškio šviesiapročio Gaidamavičiaus iniciatyvą ir užkirskime kelius zirgo galvoms išsivežti mūsų miško turtus į Latviją ar toliau!Temidės tarnai ir gražiom grandinėmis apsikarstę įvairių rangų teisėjai!Kaip literatas aš su kolegomis laukiu Jūsų veiksmų–tam atėjo laikas!Nusikaltėliai turi būti nuteisti pagal nuopelnus–laukiam nesulaukiam,ponai…Kada sukrus visa Lietuva? Jau atėjo tam laikas.

 4. Žemyna:

  Tik ką baigėsi LRT V. Mitės „Studija 50” laida su Gaidamavičiumi.
  Laida kartojama sekmadienį 09 ryte, arba pagal datą rasite įrašą lrt.lt/mediateka/irasas/1013706018/studija-50-2018-11-15-21-05
  Ironiškiausia, kad jis pats – Karbauskio partijos narys. Prisijungė prie „žaliųjų”, patikėjęs jų kalbomis apie aplinkosaugą

 5. "Nacionalinis"Ėlėrtė apie miškų,vaikų gynėjus ir kitus:

  Kam naudingos isterijos? Gėjams ir lesbietėms atiteksiantys gražių šeimų vaikai. NATO poreikiams kertami Lietuvos miškai. Žalojantys skiepai, niokojantys skalūnai ir violetinė banga. Ar teisinga tai vadinti masine isterija? Kas tai skatina ir kam tai naudinga? Diskusija apie tikras ir išgalvotas grėsmes. Dalyvaus viešųjų ryšių ekspertas Mykolas Katkus, politologas Nerijus Maliukevičius ir doktorantas Gintas Karalius, apžvalgininkas Paulius Gritėnas. Ved. Jurgita Čeponytė. Klausome čia: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013706515/lrt-aktualiju-studija-2018-11-16-09-05#wowzaplaystart=0&wowzaplayduration=2952000

 6. Bau:

  Viskas nevienareikšmiška. Miškai turi ne tik aplinkosauginę, rezervacinę, rekreacinę bet ir ekonominę reikšmę. Dalykinė kalba neatsiejama nuo miškų paskirties bei racionalaus kaip atsinaujinančių energetinių gamtos turtų naudojimo. Tai šiek tiek skiriasi nuo, literatūrinio bei grybautojo pasaulėvaizdžio, kuris suaitrina jausmus, bet pasitarnauja politizuotam požiūriui į lietuvius kaip tamsius, išlindusius ir miško žmones. Todėl vienpusis sureikšminimas nėra pakankamai dalykiškas bei išmintingas.

  • Žemyna:

   Žmonijos ir planetos ATEITIS parodys, kas yra tikra DALYKINĖ, nes ir Žemės, ir žmonijos išlikimui neišsigimstant tarnaujanti, kalba, arba požiūris.
   Nepagarbiai į gamtos tvarką žiūrinti, jos negerbianti žmonija elgiasi savižudiškai.
   Kiaules, vištas bei kailinius žvėrelius irgi augina-skerdžia, augina-skerdžia. Nes juk tik tam ir augina. Tai vadinasi KOMERCINIS požiūris į gamtą… 🙁 Komercinis = siekiantis naudos sau – didžiausias pelnas mažiausiomis mano kišenės sąnaudomis. Tokie popiermalkių „miškai” nepajėgūs atlikti gamtoje vaidmens, kokį atlieka ne vieną amžius netrikdomai natūralia eiga ir sparta medžius auginęs miškas.
   Jei miškotvarka primena mėsos fermas, nedora dangstytis miškotvarkos dalykiškumu, profesionalumu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: