Paveldo renginio pabaiga – paslaptingoje Kauno tvirtovės Piramidėje (0)

Kauno tvirtovės statiniai | Kauno rajono savivaldybės nuotr.

Kauno tvirtovės statiniai | Kauno rajono savivaldybės nuotr.

Spalio 27 d., mėnesį laiko, įvairiose Kauno tvirtovės vietose vykęs paveldo renginys „Baterija“, pakvietė miestiečius ir miesto svečius į paskutinį renginį. Poetinis renginio uždarymas vyko vingiuotu tvirtovės keliuku užkilus, Kėdainių gatvės viršuje – Vilijampolės ir Šilainių paribyje esančiame Linkuvos įtvirtinimų redute.

Ši įtvirtinimu dalis įdomi tuo, jog nuo jos atsiveria viena įspūdingiausių panoramų, o kalno šlaitai suformuoti pakopomis, tada jis primeną ne ką kitą, o piramidę! Taip vietiniai dažnai šią vietą ir vadina. „Paveldo renginio metu jau „įsikrovė“ trys tvirtovės objektai. Tai Parako sandėlis Aukštuosiuose Šančiuose ir jo didysis brolis Fredoje, Bakanausko gatvėje. Taip pat renginio metu atgijo kairioji kareivinių pusė III forte, o ir patį fortą pirmą kartą aplankė šimtai žmonių“ – teigia renginio rengėjai, VŠĮ Kauno tvirtovės parkas projektų vadovas Egidijus Bagdonas.

Ir dar kartelį priminė, jog – „Baterijos „įsikrovė“, taip tarpsritinio paveldo renginio rengėjai vadiną procesą, kuomet apleistas erdves atranda kultūra: nuo klasikinės iki šiuolaikinės muzikos, šokis, meninės rezidencijos, kinas, audiovizualizacijos, šviesa ir kiti kūrybiniai eksperimentai. Kiekvieną renginį lydi ir ekskursijos bei parodos, kuriose renginio dalyviai susipažįsta ir su istoriniu Kauno tvirtovės kontekstu ir tuo, kaip pamažu šis paveldas pradedamas tvarkyti pastaruoju metu. „Kauno tvirtovė šiandien – parkas, kuriame telpa pačios įvairiausios iniciatyvos, kurios yra draugiškos kultūros paveldui ir gamtai“.

Kauno tvirtovės statiniai | Kauno rajono savivaldybės nuotr.

Kauno tvirtovės statiniai | Kauno rajono savivaldybės nuotr.

Renginio „Baterija“ uždarymas vyko poetiškai – tai lyg atsvara karinei tvirtovės prigimčiai. Renginys „Baltoji trispalvė“ dalyvius pakvietė į Linkuvos įtvirtinimus (Kėdainių g. 23).

„Vyko trumpas pokalbis apie paslaptingą vietą – Linkuvos įtvirtinimus (kitoje ruožo vietoje – VIII forto tunelyje dar šį pavasarį vyko Pož(i)eminiai skaitymai, pritraukę nemažą būrį smalsuolių pasiklausyti poezijos). Džiaugiamės, jog šį rudenį poetizavosi ir ši vieta.“ – teigė renginio rengėjai.

Taip pat renginio metu buvo galima išvysti ir laikiną objektą – „Baltąją trispalvę“. „Atsisakant militaristinės materinės terminologijos, bei ikonografijos apie pralaimėjimą, virš karinių objektų sodrios psichologinės – istorinės juodai raudonos rustikos iškeliamas didžiulis baltas, švarus ir naujas laukas kaip mistinis balto vėjo kūnas ar Baltoji trispalvė. Ta, kuri dar nepatyrė prizmės lašo lūžio, o talpindama pirminę grynos idėjos galią neša neužrašytus ir nespalvintus, bet tikrus burtus į eterį, bei skelbia kitokios pergalės metą“, – taip savo idėją pristatė architektas, tapytojas Mantas Maziliauskas.

Renginio metu savo kūryba dalinosi poetai Aistis Žekevičius, Simonas Bernotas, Tadas Greičiūnas.

Renginio metu savo veiklas pristatė ir asociacijos „Kauno tvirtovė“, VIII forto ir Linkuvos įtvirtinimų įgula. Tai – savanoriška įgula, kurios narius vienija ne vien domėjimasis Kauno tvirtovės istorija, tačiau ir jos tvarkymas ir įveiklinimas.

Kauno tvirtovės statiniai | Kauno rajono savivaldybės nuotr.

Kauno tvirtovės statiniai | Kauno rajono savivaldybės nuotr.

„Kaip jau minėjome ne kartą, kiekviena renginio vieta tampa baterija. Tačiau šią vietą galime „beveik“ laikyti kuo tikriausia baterija, nors X Kauno tvirtovės baterija neišlikusi ir buvusi Piramidės papėdėje, tačiau kalne esantis Linkuvos įtvirtinimų redutas dažnai vadinamas tiesiog X baterijos redutu. Čia prieš keletą metų vyko ir filosofijos diena BATERIJOJE (galbūt, čia ir buvo užuomina visą būsimą renginį pavadinti tiesiog BATERIJA). Esama ir nesama vieta, baterija x – tai ir dešimtoji baterija kaip įtvirtinta artilerijos pozicija, ir baterija x – nežinomoji x vieta, metafora slepianti, jog visame mieste tokių vietų gausybė, paslaptingų požemių ir neatrastų perspektyvų, vis kitaip atveriančių miestą. Tam, jog vieta būtų aktyvuota reikalinga energija – tam tikras judėjimas, arba kitaip performatyvus veiksmas.

Piramidės viršūnėje renginio dalyvius pasitiko ir artilerijos sandėlis. Tarsi pats mažiausias Parko ir Centrinių sandėlių broliukas (tie, kas lankėsi ankstesniuose renginiuose – supras, apie ką kalbama). Kitas svarbus šios vietos aspektas – tai riba tarp Vilijampolės ir Šilainių, tad nenuostabu, jog naujai besiformuojantys Šilainiai čia susitikdavo su Vilijampole ir „aiškinosi“ kalno priklausomybę“ – pasakojo renginio rengėjai.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: