A. Juozaitis paragino Prezidentę vetuoti Seimo sprendimus dėl dvigubos pilietybės referendumo (44)

Arvydas Juozaitis | Alkas.lt koliažas

Arvydas Juozaitis | Alkas.lt koliažas

Spalio 22 d. Sąjūdžio pradininkas, rašytojas, filosofas, kandidatas į Lietuvos Respublikos prezidentus Arvydas Juozaitis viešai kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę dėl Seimo nutarimo skelbti dvigubos pilietybės referendumą. Jis paragino vetuoti Referendumo įstatymo pataisas, mažinančias reikalavimus referendumui dėl pilietybės ir išplečiančias dvigubos ir net daugybinės pilietybės turėtojų ratą.

„Spalio 18 d. Seimas paskelbė referendumą, kuriame klausiama, ar Lietuvos piliečiams, įgijusiems euroatlantinius kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, bus leista pasilikti ir Lietuvos Respublikos pilietybę. Priimtos ir Referendumo įstatymo pataisos, skirtos manipuliuoti piliečių valia. Visa tai žadina rimčiausią nerimą dėl referendumo teisėtumo. Kviečiu Jūsų Ekscelenciją vetuoti šias Referendumo įstatymo pataisas“, –  DELFI paskelbtame kreipimesi rašo Arvydas Juozaitis.

Jis primena, kad, „Referendumo paskelbimas, lygia greta su Referendumo įstatymo pakeitimais (organizuojant jį su dviejų savaičių pertrauka, neskelbiant rezultato po „pirmojo turo“) iškraipo ir radikaliai pažeidžia konstitucinį piliečių valios reiškimo principą“.

Pasak Arvydo Juozaičio, Seimas ėmėsi šios iniciatyvos tarsi turėdamas kilnų tikslą – padėti išlaikyti išeivių ryšį su savo Tėvyne. „Tačiau ar įmanoma to pasiekti, ardant valstybės pamatą – nutraukiant pareiga ir atsakomybe paremtą santykį su savo valstybe, atsisakant išimtinio lojalumo ir pareigos savo šaliai?“ – klausia Arvydas Juozaitis.

Pasak jo, teikiamomis pataisomis Seimo nariai siūlo kurti ir plėsti nuo pareigų savo valstybei atleistų,  privilegijuotų piliečių luomą.

„Koks tai būtų pavyzdys ir kam pavyzdys? Ką pasakytume jaunajai kartai? Kokio patriotizmo galėtume ją pamokyti?“, – klausia Sąjūdžio pradininkas ir stebisi, kad referendumą siūlantys politikai patys Seime yra įregistravę Lietuvio paso įstatymų paketą, kuris iš tiesų galėtų padėti išeiviams išlaikyti ryšį su savo Tėvyne.

„Lietuvio pasas nekurtų segregacijos sąlygų, jokių dvigubos tarnystės skirtingoms valstybėms prielaidų. Lietuvio pasas nekeltų ir nacionalinio saugumo iššūkių. Pagaliau Lietuvio pasas neskirstytų pasklidusių po pasaulį lietuvių ir netekusių Lietuvos pilietybės pagal gyvenamąją vietą. Ir kas svarbiausia: jis kviestų grįžti namo. Grįžus Lietuvio pasas automatiškai atkurtų Lietuvos pilietybę visiems jos netekusiems. Geresnių sąlygų būti negali.“ – pabrėžia kandidatas į Lietuvos Respublikos Prezidentus.

Pasak Arvydo Juozaičio, jei piliečiams bus leidžiama pasilaikyti Lietuvos Respublikos pilietybę tik šalyse, kurios atitinka  euroatlantinius kriterijus, būtų sprendžiamas tik dalies pasaulio lietuvių likimas, o į „neteisingą“ šalį nuklydę kilminiai lietuviai ir Lietuvos piliečiai tuo pasinaudoti teisės neturėtų.

Kandidatas į Lietuvos Prezidentus taip pat išreiškia susirūpinimą dėl Seimo siūlymo sumažinti referendumo sprendimo priėmimo konstitucinės apsaugos lygį. Iki šiol privalomo referendumo sprendimas buvo galiojantis, kai už jį balsuodavo daugiau kaip 50 procentų visų, rinkimų teisę turinčių piliečių, o Seimo valdantieji siūlo, kad pakaktų ir 40 procentų.

„Tai pražūtingas antivalstybinis precedentas, leisiantis ateityje svarstyti ir 30 ar 20 procentų. Tokios manipuliacijos liudija valstybės naikinimą“, – rašo Arvydas Juozaitis ir išreiškia viltį, kad Prezidentė dar gali padėti Seimui atsikvošėti.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

44 komentarai

 1. Julius:

  Juozaitis švelniai tariant nemėgsta Lietuvos išeivijos. Bet pasižiūrėjus į konstitucija už kurią aš balsavau nedraudžia turėti kitos šalies pilietybę. Jeigu tai Juozaičiui nepatinka tegul organizuoja referendumo dėl kitos šalies pilietybės uždraudimo LR piliečiams. O dėl atsakomybės ir pareigos tai yra Juozaičio spekuliacijos. Jeigu Lietuva ištiktų nelaimė pavyzdžiui okupacija ar kataklizmai tai pirma Lietuvai į pagalbą ateitų išeivija. Ką galvoju kad komunistams ir jų draugui Juozaičiui kaip ir Putinui tai netinka. Jie nori kad nelaimės atveju Lietuvai būtų kuo mažesnė parama iš užsienio.

   • Julius:

    Taip skaitau. Ir joje parašyta kad atskirus atvėjus nustato LR Seimas. Kokie gali būti atskiri atvejai. Pavyzdžiui NATO šalių pilietybę turintis gali išsaugoti ir LR pilietybę. Juk kiekvienu atveju LR Seimas gali priimti įstatymą dėl pilietybės išsaugojimo arba buvo tuo pačiu metu kitos šalies piliečiu. Tam ir yra atskiri atvejai kad juos tvirtintu Seimas. Tai ką aš dar turiu skaityti?

  • Tvankstas:

   Nejuokinkite : ‘Jeigu Lietuva ištiktų nelaimė pavyzdžiui okupacija ar kataklizmai tai pirma Lietuvai į pagalbą ateitų išeivija.’
   Koks nekantrumas : “Ką galvoju kad komunistams ir jų draugui Juozaičiui kaip ir Putinui tai netinka.”
   Proto ir dvasios luošio mintys.

   • Julius:

    Ta prasme išeivija niekuom Lietuvai nepadėjo? Ir užsienyje Lietuvos neatstovavo? Ir savo vyriausybių neragino padėti Lietuvai ir t.t. ?

    • LosAngeles:

     o tai iseivija be dvigubos pilietybes to daryti negali??? kazkodel tuo abejoju, tuo labiau, kad atvejai kuriuos minite- panasu ir buvo ne ‘dvigubos pilietybes’ zmones.
     dar reiketu nepamirsti, kad senai stalciukuose guli sekmingai ‘pamirstas’ lietuvio paso projektas, kurio kazkodel ‘specialistai’ nieku gyvu nenori pastebeti… kazin kodel? gal nezino apie toki… 🙂

     • Julius:

      Kodėl “lietuvio pasas” kodėl ne LR pilietybė? Kam reikia kurti papildomas institucijas daryti nauja dar vieną pasų sistemą ir taip eikvoti mokesčių mokėtojų pinigus?

      • LosAngeles:

       todel, kad jei zmogus prisieke kazkam istikimybe (atsisakydamas turimos), tai pries ta jis ir turi atsiskaityti, is to ir reikalauti. dviem ponams netarnausi, ir ypatingai didelio intelekto sitai suprasti nereikia. o stai pasas suteikia galimybe vykdyti savo pareigas pries ta kuriam prisiekiai, ir bet kada grizti ir gauti atgal LR pilietybe be jokiu ‘o gal bet taciau’… jau nekalbant apie tokius fokusus, kada dviguba pilietybe gales gauti ir nedraugisku valstybiu atstovai, kas toms valstybems suteiks preteksta kistis i Lietuvos vidaus reikalus

 2. Gintaras Raulinaitis:

  Mane žavi gerbiamo Arvydo Juozaicio drąsa, nežiūrint, ką pasakys kiti,

  o turint s a v o aiškiai argumentuotą ir originalią idėją. Ir tai nuostabu, ir vyriška, ir įdomu, o ne tai, kaip sakoma, pateikta viena nuomonė be jokių diskusijų, o sekite – dabar ir nubalsuokite “už” be jokių atsikalbinejimu

 3. monika:

  Oh baisu , kaip keistai masto Juozaitis . Nesuprantama logika..
  Taip , nuklyde i Nigeria , Rusija , Cecenija NEGALES GAUTI DVIGUBOS PILIETYBES , nes tos salys neatitinka musu demokratijos standartu!!!! Tik su ES , JAV ir kitomis pazangiomis , dideles lietuviu bendruomenes turinciomis salimis galima leisti tureti dviguba pilietybe . Salys turincios siaubinga elgesio su kaimynemis salimis istorija negali sau to tiketis. Taip , kalbama apie pasaulio demokratijai pavojinga Rusija.

  LT pilietis gyvenantis JAV ir turintis JAV pilietybe yra nepaprastai didelis potencialas i Lietuvos vystymasi ! Lietuva tik laimes nuo siu pilieciu !!! Kaip pavyzdys mano draugai , seima – nuostabus zmones , stebintys , balsuojantys per atstuma . Juozaitis bijo balsuotoju is uzsienio? Jie is toliau geriau mato, ir tuo pavojingi? Tik taip galiu paaiskinti jo fobija del dvigubos pilietybes :)))

 4. monika:

  hmm idomu , kodel mano nuomone neskelbiama . Gal todel , kad palaikau Lietuviu igimtu pilietybiu issaugojima ? Kad palaikau Lietuva , jos islikima??

  Dvigubai pilietybei TAIP !!!

  • Įgimtos pilietybės? Kas tai? Kažkas panašaus į įgimtą kreivą nosį?

   • monika:

    visame pazangiame pasaulyje salia igytu yra ir igimtu pilietybiu savoka. Visi gime LT, tureje tos salies pilietybe NEGALI jos prarasti del tevu laikino ekonominio emigravimo!
    Pilietybiu atemimas tolygus TAUTOS GENOCIDUI.

    Lietuva skolinga isvykusiems . Vietoje to juozaiciai nori Lietuvos piliecius isspirti is LT visam laikui , neleisti jiems lengvai grizti , balsuoti , t.t.

    • Daugybinės pilietybės – nebus. Jūsų žodžių ekvilibristika – tautos neapgaus. Ne visi čia durni – nesileisme mulkinami. Referendumas – šansų neturi.

     • Julius:

      “Dvigubos pilietybės” nebus bet Seimas ir toliau galės įstatymu tvirtinti kada LR piliečiai gali būti ir kitos šalies piliečiais. Kad konstitucija draudžia taip jūsų vadinamą “dvigubą pilietybę” yra netiesa. Netiesa griauna pilietiškumą.

    • LosAngeles:

     ‘..Lietuva skolinga isvykusiems..’

     🙂
     butent taip mastanciu ‘pilieciu’ tikrai nereikia… Lietuva niekam nieko neskolinga, tai Lietuvai kazkas gali buti skolingas, ir gerai zinomas JAV prezidentas pasake tai aiskiai ir vienareiksmiskai
     neuzsiimdinekite mieloji demagogija ir smeiztu, bet kada isvykeliai gales grizti ir atgauti Lietuvos pilietybe pareiske nora. tai yra garantuota. del balsavimo… o kodel turetumete balsuoti mums kaip jus norite? kam prisiekete, kur gyvenate, ten bei uz ta ir balsuokite… keistai atrodo: zmogelis gyvena kazkur uz n tukst. km. pas kitus ‘seimininkus’ bet labai nori balsuoti ir daryti tvarka cia? nu ne, aciu, kam prisiekete tam ir esate isipareigojes, ten ir balsuokite beigi prisiimkite atsakomybe., o Lietuvoje turi balsuoti tie, kurie cia gyvena ir kurie savo kailiu jaus to balsavimo ‘pasekmes’

 5. Gintaras Raulinaitis:

  Na, betgi dabar ir pagalvokime kiek giliau: sakykim, neduok dieve, karas tarp dviejų valstybių, anava ten lietuviukas masto inzsiziojes: “A, katroj vai pusėj būsiu ir ką daba man daryt – už ką ir prieš ką??”

  • Skaitykite JAV piliečio priesaiką – ir tokie klausimai nekils.

   • monika:

    JAV su LT niekada nekariaus , model dvigubu pilietybiu konfliktas neimanomas.

    Su Rusija , zinoma , pavojinga tureti dviguba pilietybe, todel jos ir nebus.

    • Žemyna:

     🙂 – Kai Rusija ko siekia, tai jos pasiuntiniai pateiks mums tokios pilietybės įrodymus, kurie pagal mūsų įstatymus tiks. Kaip kad dabar žemes susipirko – ir ne tik Lietuvoje, o visoje buvusioje SSSR +Varšuvos pakto zonoje 🙂 O tas, tik prie Šiaulių oro uosto, ir jokiu būdu ne kitur savo verslą norėjęs atidaryti – kokios šalies įmonės filialą čia atidaryti rengėsi? 🙂 🙂 🙂 Tataigi.
     Klausimas toks: tu gali vardan LIetuvos sumažinti savo ambicijas, ar tau visgi jos aukščiau Lietuvos? Bet kokia kaina savo pasiekti, net jei tai kels riziką Lietuvai? Tai ar Lietuvai reikia tokių „atsidavusių jai piliečių”? Patys rusai sakai, jog бережённого и Бог бережёт. O prancūzai įspėja, jog išduoda tik savi.

 6. Tvankstas:

  Paprasta šakutė Prezidentei : sutiks su pageidautinu referendumu, bus sulaužiusi priesaką, pažeidusi Konstituciją.

 7. Kemblys:

  Manau, dviguba pilietybė, be abejo, turi ir teigiamas ir neigiamas puses, bet šiuo mrtu lietuviams svarbiausia susigrąžintinti ar nors išlaikyiti išvykusius svetur lietuvius.
  Aš balsuosiu už dvigubą pilietybę!
  Paulius Normantas

  • Kęstutis:

   Mano pirminė nuomonė irgi buvo už dvigubą pilietybę, bet vėliau persigalvojau. Sesuo gyvena JAV, turi JAV pilietybę ir jai nėra jokio poreikio turėti dar vieną – Lietuvos pilietybę. Jei bus galimybė ims antrą, jei ne, JAV pilietybės neatsisakys… Atsimenu Ozolo žodžius – geriau 2 mln. tikrų Lietuvos piliečių, nei 3 mln. netikrų… Tie kurie išvažiavo ir atsisakė pilietybės, tai jie tik patys sau “nusipelno gyventi geriau”, tai aš jiems ir netrukdysiu gyventi geriau. Kas norės gyventi Lietuvoje, atvažiuos ir gyvens, jiems nebus jokių sunkumų atgauti Lietuvos pilietybę. Tuo labiau, jog EU neįpareigoja atsisakyti Lietuvos pilietybės gyvenant, bet kurioje EU valstybėje… Neįkalbinėju paties, bet aš balsuosiu prieš…

   • monika:

    Kestuti ,tavo zodzius diktuoja juodas pavydas seseriai . Geda! Pagalvok apie Lietuva!

    Kuo daugiau LT pilieciu , tuo LT stipresne!!!

    • Kęstutis:

     Jokio pavydo aš seseriai nejaučiu, aš Lietuvoje gyvenu geriau nei ji JAV. Siūlė ji man ir kitai seseriai – gal norite atvažiuoti gyventi, padėsiu rasti darbą? Tikrai ne, Lietuvoje geriau…. Lietuvai reikia tikrų piliečių, o ne popierinių. Galiu spręsti pagal savo seserį, ji jau nebe Lietuvos pilietė, tik lietuvė, jos vaikai jau tik mokantys lietuviškai, bet jau nebe lietuviai… Taip ar panašiai ir visiems kitiems ilgiau pagyvenusiems lietuviams, jie jau nebe Lietuvos piliečiai, o tik lietuviai. Jiems tikrai bus gana ir Lietuvio paso. Piliečiais taps, kai nuspręs gyventi Lietuvoje…

    • Žemyna:

     Būtent – kuo LIETUVOJE daugiau prigimtinių, ją kasdieniu darbu ir rūpesčiu kuriančių LT piliečių, tuo Lietuva stipresnė!

    • Žemyna:

     Šventas jaunatvišku entuziazmu grįstas naivume!
     Salomėja Nėris nuo savo žydrų poetinių debesų irgi nepastebėjo, kad jai paruoštas kabliukas jos tyko.
     Visų pirma to neužmirškime, jog nė vienas NEBUVO VERČIAMAS ATSISAKYTI įgimtos pilietybės. DĖL DIDESNĖS NAUDOS pasirinko svetimą. O dabar paskaičiavo, jog dvi – dar naudingiau? Ar būtent tokių piliečių Lietuvai stinga?

 8. LosAngeles:

  h t t p : / / alkas.lt/2012/08/27/l-medelis-neatsisakau-istikimybesunes-babickaites-patriotizmo-pasaka/?comments#comment-250006

  cia siaip, pamastymui…
  o Juozaitis kol kas atrodo labai padoriai. sekmes

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: