Mobiliųjų duomenų kainos Europoje – konkretus ES laimėjimas (0)

Pixabay.com nuotr.

Pixabay.com nuotr.

Daugiau kaip prieš metus įsigaliojo naujos Europos Sąjungos taisyklės dėl tarptinklinio ryšio (angl. roaming) paslaugų kainų. Praėjo tie laikai, kai reikėdavo būtinai neužmiršti išjungti telefono keliaujant – nebent rizikuojant gauti didelę sąskaitą mėnesio gale. Turbūt daug mūsų jau priprato, kad išvažiavę į kitą ES šalį galime skambinti, rašyti žinutes bei naršyti internetą be didelių papildomų mokesčių.

Reikia nepamiršti, kad 2017 m. birželio 15d. įsigaliojusios taisyklės – tikras Europos laimėjimas. Po beveik dešimtmečio trukusių debatų ir derybų, tai vienas matomiausių ir naudingiausių įgyventos ES politikos rezultatų. Bet Europos Komisijos užsakyta apklausa rodo, kad praėjus metams, daug ES piliečių vis dar nežino apie tarptinklinio ryšio mokesčių panaikinimą. Lietuvoje tik 56% apklaustųjų buvo girdėję apie naująsias taisykles, o štai kaimyninėje Estijoje net 76% apie jas žinojo.

Tie, kurie keliauja, žinoma labiau suinteresuoti domėtis šia tema: teleselskaber i danmark. Deja, ir keliauninkai tiksliai nežino, kokios jų teisės. Nors apie pusę ES gyventojų aplankė kitą ES šal  į per praėjusius metus, iš jų 53% vis dar nedrįso laisvai naudotis savo telefonu, nes bijojo gauti didesnę sąskaitą už tarptinklinio ryšio paslaugas grįžę namo.

Taigi priminkime, ką konkrečiai šios taisyklės pakeitė. Dabar 28 ES valstybėse narėse keliaujantys žmonės gali skambinti, rašyti žinutes ir naudotis internetu išmaniuoju telefonu ar planšete savo šalies kainomis.

Tiesa, išimtinais atvejais vis dar gali būti leidžiama taikyti priemokas – ši išimtis pritaikyta ir Lietuvoje. Taip yra todėl, kad dėl įvairių priežasčių, skirtingų šalių mobiliojo ryšio operatoriai taiko skirtingus įkainius. Kaip rodo šis pavyzdys (mobilabonnement sammenligning), Lietuva viena iš ES šalių, kur vienas gigabaitas duomenų kainuoja pigiausiai. Europos Komisija nustatė keletą kartų didesnes didmenines tarptinklinio ryšio kainas, nei mažmeninės kainos Lietuvoje. Tai reiškia, kad už kiekvieną skambutį, SMS žinutę ir mobiliojo ryšio megabaitą Lietuvos operatoriai turėtų papildomai primokėti savo partneriams užsienyje ir patirti finansinių nuostolių. Todėl Lietuvos operatoriai patenka tarp tų, kuriems leidžiama taikyti griežtai riboto dydžio priemokas. Tokiu būdu užtikrinta, kad neišaugtų operatorių vartotojams taikomos kainos už paslaugas Lietuvoje.

Gera naujiena tai, kad EK nustatyta didmeninė tarptinklinio ryšio kaina bus palaipsniui mažinama: didžiausia duomenų siuntimo kaina bus mažinama kiekvienų metų sausio 1 d.: nuo 7,7 EUR už GB 2017 m. iki 2,5 EUR už GB 2022 m. Todėl kaina greitai susilygins su Lietuvos įkainiais, ir Lietuvos operatoriai mažins priemokas už tarptinklinio ryšio paslaugas iki jos visai išnyks. 2018m. birželio mėnesį jos jau buvo sumažintos maždaug per pusę, ir jau dabar operatoriai leidžia naudoti ribotus kiekius interneto be papildomo mokesčio: Telefony.dk

Atsargiai: taisyklės galioja tik jums palikus savo šalį, todėl skambinant iš Lietuvos į užsienį kainos nepakito. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad ES taisyklės numatytos tik laikinoms kelionėms, su sąžiningo naudojimosi normomis. Jei per 4 mėnesius daugiau laiko praleidote užsienyje nei namie ir tarptinkliniu ryšiu naudojotės daugiau, nei buvote prisijungęs prie savo tinklo, operatorius gali taikyti papildomą apmokestinimą.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: