A. Stabrauskas. Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba (XXI): vidaus patalpos 2 (padėtis 2008–2010 m.) (nuotraukos) (1)

Vilnius, Žvėryno r., Sėlių g. 2. Švieslangis priebutyje | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėryno r., Sėlių g. 2. Švieslangis priebutyje | A. Stabrausko nuotr.

(Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia: „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiaiverandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai; X. Švieslangiai; XI. Frontonai; XII. Stoglangiai; XIII. Tūrinės laiptinės; XIV. Sijos, gegnės bei pasparos; XV. Bokšteliai; XVI. Stiklai; XVII. Dūmtraukiai; XVIII. Ugniasienės;  XIX. Metalo dirbiniai; XX. Krosnys; XXI. Vidaus patalpos 1. Laiptai)

XXI skyrius. Vidaus patalpos. 2 dalis

Durys. 1-oje nuotraukoje – Kęstučio g. 46 namo durys iš vakarinio priebučio į butą. Apkalta tiesiogine ir apversta eglute, centre sukuriant rombų matriošką; dažnas, mėgtas motyvas. Sudėtingiau ir solidžiai ornamentuotos Sėlių g. 2 namo durys ( 2–4 nuotr.). Šių pietrytinio priebučio durų į laiptinę skydeliai profiliuoti. Viduryje yra karnizėlis su nestandartiniu ornamentu; įdomiai profiliuoti durų vertikalieji apvadai (žr. 4 nuotr.). Birutės g. 40: durų iš priebučio į patalpas švieslangis ornamentuotas geometriniu motyvu (5 nuotr.). Vytauto g. 47 namo laiptinės švieslangis yra prieduryje; įstiklinta spalvotu raštuotu stiklu (6 nuotr.).

Priebučiai. Sėlių g. 2 namo pietrytiniame priebutyje yra rombo formos švieslangis (7 nuotr.). O Dionizo Poškos g. 38 namo laiptinėje esantis langelis, akivaizdu, nebuvo švieslangis: pasak gyventojų, pro jį kažkada prekiavo alumi (8 nuotr.).  Kiek matyta, priebučių vidaus apdailoje kažko ypatingo nėra. Vis dėlto, romantiškasis Pušų g. 11 namas, kaip ne vienu atveju (žr. ankstesnius skyrius), ir čia išsiskiria: yra įdomesnių apdailos elementų (9 nuotr.). 10-je nuotraukoje – „anų dienų“, jau atitarnavę baldai.

Vilnius, Žvėrynas, Kęstučio 46A. Fragmentas su skersbalkiais bei siena | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas, Kęstučio 46A. Fragmentas su skersbalkiais bei siena | A. Stabrausko nuotr.

Lubos. Kęstučio g. 48 (11 nuotr.): lubos kaip kaimo gryčioje, skersbalkiai neobliuoti, dailidė juos apdorojo tik kirviu. Kęstučio 46A: kai čia fotografuota, bebuvo likę tik plikos sienos ir stogas. Ant skersbalkių (sijų), kurie ir likdavo kyšoti palubėje, būdavo užkalamos lubų lentos; siena čia gulsčių rąstų (12 nuotr.). Karkasinius namus Žvėryne rentė ir iš stačių rąstų. 13 nuotr.: matyti, kaip sutvirtintos (papildomai susietos) gegnės.

Ir dar dviejų aplankytų rūsių lubos. Jos profiliuotos. 14 ir 15 nuotraukose – Sėlių g. namo Nr. 2 rūsio arkinių lubų skaidyto profiliavimo fragmentas virš lauko durų. Sovietmečiu šioje patalpoje buvo elektros skydinė. Dar keli šių arkinių (lenktos formos) lubų fragmentai kitose rūsio patalpose – virš nišų sienoje bei langelių (16 nuotr.), kerčios ir durų (17 ir 18 nuotr.). Čia kerčios stulpinės. Sėlių g. 34 (19 –1 nuotr.): rūsyje koridoriuko betoninės lubos banguotos laužytai (laužyta ritmiškai apie 30 cm pločio plokštumomis, maždaug 140 laipsnių kampu); tokios pat lubos ir sandėliukuose. Sienos sumūrytos iš stambių lauko akmenų.

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Kultūros paveldas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: