Pagerbti protėvių palikimą puoselėjantys Tytuvėnų regioninio parko sodybų šeimininkai (0)

vstt.lt nuotr.

vstt.lt nuotr.

Tradicinė sodyba, supama medžių ir gėlių, mediniai dvišlaičiai namai, kurių langus puošia spalvingai nudažytos langinės – nykstantis mūsų šalies gyvenviečių vaizdas. Turime išsaugoti ir puoselėti mūsų protėvių palikimą, suderinant tradicinius sodybų elementus su šiuolaikinio gyvenimo poreikiais. Tytuvėnų regioninio parko direkcija surengė gražiausios parko sodybos varžytuves.

Kadangi vienas iš Tytuvėnų regioninio parko uždavinių yra puoselėti papročius, jau prieš trejetą metų buvo nuspręsta pastebėti ir pagirti tai darančius tytuvėniškius. Kiekvienais metais parenkamos 6 sodybos, kurias apžiūri speciali komisija. Šiais metais komisijos nariais buvo Tytuvėnų krašto bendruomenės pirmininkė Regina Karašauskytė, Tytuvėnų regioninio parko direktorius Vytautas Stonys ir vyr. specialistė Ieva Jokubauskaitė, Kelmės r. savivaldybės vyr. architektas Rimantas Dobrovolskis, Tytuvėnų miesto seniūnas Romas Čerkauskas, architektas Aldutis Prapuolenis.

Pirmoji šiemet aplankyta sodyba – S. Romerienės g. esanti Onutės ir Klemenso Putvinskių. Jų medinis namelis puikiai dera šios jaukios Tytuvėnų gatvelės kontekste, sodyba tvarkoma kukliai ir apgalvotai, o šeimininkai savo name išsaugojo puikius medinius smulkiai skaidytus verandų langus. Antroji lankyta sodyba – visai čia pat. Joje gyvena Regina Bagdonavičienė. Pro gražiai nudažytus vartelius užsukus į kiemą, svečią pasitinka gėlių kupsteliai. Sode šlama senos, bet vis dar gausų derlių dovanojančios obelys. Šeimininkė papasakoja ir vienos iš jos kiemo gyventojų – tvarkingai apgenėtos eglutės – istoriją. Ją, grįždama iš miško, pagrybavusi, visai netyčia parsigabeno namo prisikabinusią prie krepšio. Dar visai mažutę pasodino, ji prigijo ir iki šiol džiugina širdį.

Kita sodyba – Pušyno gatvėje, dviejų šeimininkų, Rekašių ir Valiukų šeimynų. Jie pasistengė išsaugoti kuo daugiau įvairių tradicinių akcentų: langai, kurie, nors ir pakeisti, tačiau suskaidyti į keturias dalis. Akį džiugina drožinėti jų apvadai. Tarp išpuoselėtų želdinių rūpestingai parištas ir netikėtoje vietoje išdygęs pomidoras. Toje pačioje gatvėje ir kitas komisijos apžiūrėtas namas – Renės ir Antano Virbukų sodyba. Jie įsikūrę sename mediniame name, kuriame, pasakojama, buvusi atostogaujančių žydų valgykla. Namas atnaujintas, jį supa daugybė tradicinių darželio gėlių: stambiažiedžiai jurginai, melsvės, gvazdikai.

Skogalio gatvėje praeivių akį traukia Jovitos Majauskienės namai. Šviesus, gana didelis pastatas, kažkuomet buvusi veterinarijos vaistinė. Kieme – išpuoselėti darželiai, dailios daržo lysvės. Kiemą puošia išsaugotas senas medinis ūkinis pastatas. Paskutinioji aplankyta sodyba – Piliakalnio gatvėje esanti Angelės ir Rimanto Kudžmų. Didžiausią įspūdį joje paliko šeimininkės puoselėjami gėlynai. Smulkiais akmenėliais apdėtuose ploteliuose žydi kvapnios rožės, gvazdikai, ryškiaspalvės salvijos.

Nors visos sodybos tvarkomos išmoningai ir įdedant daug širdies, komisijos nariai, pildydami išsamią balų lentelę, išrinko tris nugalėtojus. Trečioji vieta skirta R. Bagdonavičienės, antroji – Rekašių ir Valiukų, o pirmoji – Virbukų sodyboms. Laimėtojai buvo apdovanoti bendruomenės, seniūnijos ir parko įsteigtais apdovanojimais, o visi dalyviai gavo atminimo dovanas.

Kategorijos: Architektūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: