Budapešte paminėta Baltų vienybės diena (3)

urm.lt nuotr.

urm.lt nuotr.

Rugsėjo 25 dieną Lietuvos ir Latvijos ambasados Budapešto Lorando Etvešo universitete tradiciškai paminėjo Baltų vienybės dieną.

Sveikindama šventės dalyvius, Lietuvos ambasadorė Rasa Kairienė priminė šios atmintinos dienos atsiradimo istoriją, džiaugėsi bendru, demokratinėmis vertybėmis grįstu abiejų tautų keliu demokratinėje Europos šeimoje, tuo pat metu išlaikant savitumą.

Ambasadorė pabrėžė kalbos svarbą tautos kultūros klestėjimui ir savitumo išlaikymui ir dėkojo ELTE universitetui ir jo Slavų ir baltų filologijos institutui už abiejų baltų kalbų populiarinimą ir propagavimą.

Pasidžiaugusi, kad lietuvių ir latvių vienybės minėjimas Vengrijoje tampa tradicija, ambasadorė kaip naują tradiciją įvardijo ir baltistikos knygų dovanojimą. Ir šiemet, siekiant, kad vengrų studentai geriau susipažintų su lietuvių kalba, kultūra, istorija bei atliekamais tyrimais, Lietuvos ambasada Vengrijoje šventės šeimininkams – Slavų ir baltų filologijos institutui – perdavė įvairių lietuvių literatūros ir tautosakos instituto išleistų grožinės, mokomosios bei mokslinės literatūros knygų lietuvių kalba.

Instituto studentai, besimokantys baltų kalbų, pristatė trikalbę kultūrinę programą – pritariant auditorijai skambėjo abiejų baltų tautų dainos. Renginyje dalyvavo ELTE universiteto dėstytojai bei studentai, Vengrijos lietuvių ir latvių bendruomenių nariai, Budapešte studijuojantys ir dirbantys lietuviai bei latviai, žmonės, besidomintys lietuvių ir latvių kalbomis bei istorija.

Baltų vienybės dieną lietuviai ir latviai pažymi minėdami 1236 metais įvykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai nugalėjo Kalavijuočių ordiną. 2000 metais Lietuvos ir Latvijos Seimai Saulės mūšio dieną – rugsėjo 22-ąją – paskelbė Baltų vienybės diena.

Baltų vienybės diena Vengrijoje minima nuo 2016 metų. Paminėjimo ir knygų dovanojimo institutui tradiciją inicijavo Lietuvos Respublikos ambasada.

1635 metais įkurtas ELTE universiteto Humanitarinių mokslų fakultetas yra pats seniausias Vengrijoje. Fakultetas jungia 11 institutų. Slavų ir baltų filologijos institute mokoma lietuvių ir latvių kalbų, supažindinama su šių tautų literatūra, kultūra bei papročiais.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: