Prezidentės dovana Popiežiui – Laisvės varpas (2)

Varpas – dovana popiežiui | lrp.lt nuotr.

Varpas – dovana popiežiui | lrp.lt nuotr.

Rugsėjo 22 d. Lietuvoje viešėsiančiam Popiežiui Pranciškui Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dovanos Lietuvos Laisvės varpą – mūsų nepriklausomybės simbolį ir kūrinio „Gloria Lietuvai“ įrašą.

Varpas, sukurtas pagal tą, kurį 1919 m. Amerikos lietuvių Seimas Čikagoje nusprendė padovanoti Lietuvai. Jis buvo nuliedintas 1920 m. už suaukotas lėšas.

Pasak Prezidentės, šis istorinis varpas – tarsi laisvės šauklys,

jo likimas primena sudėtingą  Lietuvos valstybės kelią atkovojus nepriklausomybę. Ir mūsų šventovių varpų dūžiai primena apie žmonių siekius, tikėjimą, viltį ir pasitikėjimą savo valstybe.

Šventasis Tėvas atvyksta pasveikinti Lietuvos ne tik valstybingumo atkūrimo šimtmečio proga, bet ir pagerbti visos tautos, kuri sugebėjo išgyventi, daug kovoti ir kentėti, kad susigrąžintų taiką ir valstybę.

Varpą buvo ketinama įkelti į Gedimino bokštą, tačiau, kai išeivių dovana pasiekė Lietuvą, Vilnius jau buvo okupuotas. Todėl 1922 m. vasario 16 d. varpas pirmą  kartą prabilo iš bokšto Kaune. Juo skambino aušrininkas Petras Vileišis ir Amerikos lietuvis Julius Kaupas. Iškilmėse dalyvavo Prezidentas Aleksandras Stulginskis.

Vėliau Laisvės varpas buvo perkeltas į naujų muziejaus rūmų bokštą ir skambėdavo kas vakarą. Sovietinės okupacijos metais varpas tylėjo kaip ir kiti Lietuvos varpai. Tačiau, prasidėjus atgimimui, 1988 m. rudenį varpas vėl prabilo, virš Karo muziejaus bokšto keliant trispalvę. Jis iki šiol skamba per didžiąsias mūsų šventes.

Ant Popiežiui dovanojamo varpo taip pat yra Vyčio bareljefas ir garsus ketureilis apie pareigą Tėvynei: „O, skambink per amžius vaikams Lietuvos, kad laisvės nevertas, kas negina jos“. Tai tarpukario Lietuvos diplomato, patrioto Broniaus Kazio Balučio eilės.

Dovanos pagaminimu rūpinosi alytiškiai iš S. Stulpino statybinių konstrukcijų projektavimo įmonės, varpas nulietas Lenkijoje, brolių Kruševskių varpų liejykloje Vengruve.

Prezidentė Popiežiui taip pat įteiks „Gloria Lietuvai“ įrašą. Šis įspūdingas kūrinys skambėjo šiemet per Vasario 16-ąją minint Lietuvos 100-mečio jubiliejų. Jame girdisi šimto Lietuvos šventovių varpai. Tarp jų – ir Laisvės varpas.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

2 komentarai

  1. Skalvis:

    Gražu pažiūrėti kaip tobulėja global kapital komunistų teknologijos. Juk dar tarybų laikais galėjo Popą pasikviesti ir tą varpą įteikti – kiek balų taryboms būtų laimėję. O ką valdžios darbai svanina- kam tai rūpi. Ar yra valdžios cinizmui riba – jokios, visiška laisvė.

  2. Manau , kad dovana visiškai nevykusi. Tas varpas su išgraviruotu raiteliu niekaip nesieja Lietuvos su Vatikanu ar katalikybe. Nejaugi nieko etnografiško tinkančio į dovanas nebuvo galima surasti. Pvz., gal galėjo būti Gedimino susapnuotas geležinis vilkas, ar kokie dangaus vartų ar šv. Petro raktai, stumbro ragai ir pan …

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: