Klaipėdoje pastatyta skulptūra „Piliakalnis“ (1)

Skulptūra „Piliakalnis“ | Lietuvos kalvių sąjungos nuotr.

Skulptūra „Piliakalnis“ | Lietuvos kalvių sąjungos nuotr.

Rugsėjo 12 d. Klaipėdoje, Žardės prekybos centro aikštėje (prie Šiaulių banko skyriaus) buvo pastatyta kalvių sukurta skulptūra „Piliakalnis“.

Kūrinį, skirtą Piliakalnių metams paminėti, praėjusiais metais XI tarptautinio kalvystės simpoziumo „Keturi vėjai“ metu nukaldino profesionalūs kalviai ir metalo meistrai iš Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Ukrainos, Čekijos.

Erdvinė trijų metrų aukščio skulptūra „Piliakalnis“ yra skritulio formos ir simbolizuoja saulę, taip pat ugnį, tobulybę, amžinybę, ištikimybę. Skulptūrą puošia senieji ženklai, atkartojantys senuosius baltiškus ornamentus: Saulę, Žemę, vandenį, Perkūną, žaltį.

Šie ženklai yra iškilūs, tad juos paliesti ir pažinti gali ir žmonės, turintys regėjimo negalią. Skulptūros centre esanti kiaurymė suteikia netikėtą ir atraktyvią galimybę kitaip pažvelgti į erdvę ir įsiamžinti skulptūros centre.

Meno kūrinys nukaldintas iš patvarios ir ilgaamžės medžiagos – plieno – ir nedažytas jokiais dažais, siekiant, kad natūrali korozijos spalva suteiktų autentiškumo. Skulptūra bus tvirtinama prie betoninio pagrindo, kuris bus paslėptas po iškilimu, suformuotu iš granito trinkelių.

Kalvystės simpoziumų „Keturi vėjai“ metu sukurtus kūrinius kalviai visada dovanoja miestui, tačiau pastaraisiais metais šias dovanas lydi aštri dailininkų bei architektų kritika. Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos Architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos nariai abejojo skulptūros „Angelas“ menine verte, tačiau, net ir jiems nepritarus, kūrinys buvo pastatytas J. Janonio g. skverelyje.

Tarybos nuomone, ir skulptūrai „Piliakalnis“ parinkta vieta – Žardininkų gyvenamojo rajono atnaujinta aikštė – yra netinkama. Profesionalai siūlė šį kūrinį pastatyti prie Žardės piliakalnio, kuris yra Klaipėdos miesto savivaldybės teritorijoje, į pietus nuo Žardininkų, prie Žardės kaimo.

Lietuvos kalvių sąjungos pirmininko Lino Leščiausko teigimu, skulptūra buvo sukurta remiantis archeologiniais radiniais ir dedikuota Žardės piliakalniui, tačiau pats piliakalnis kol kas nėra tinkama vieta skulptūrai statyti.

„Žardės rajonas, pavadintas piliakalnio vardu, yra labai simboliška vieta ir skulptūra papuoš atnaujintą aikštę“, – įsitikinęs L. Leščiauskas.

Pasak asociacijos „Lietuvos kalvių sąjunga“ atstovės Jolantos Kopač, lemiamą žodį renkant vietą kalvių kūriniui turėjo Savivaldybės administracijos Įvaizdžio komisija.

Dėl finansavimo trūkumo šiais metais tarptautinis kalvystės simpoziumas „Keturi vėjai“ buvo kur kas kuklesnis. Jo metu nebuvo įprastų viešų amato demonstracijų, kalvystės meistrai rinkosi Lino kalvėje Klaipėdos rajone. Dėl sudėtingų derinimo procedūrų buvo nuspręsta kurti pano Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos interjerui, o ne skulptūrą.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Mes baltai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: