A. Juozaitis: Jau turime įrodinėti, kad Lietuva yra čia (nuotraukos, video) (10)

Arvydas Juozaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Arvydas Juozaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Arvydui Juozaičiui pakvietus susitikti Lietuvos tuštėjimo tema, į Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešąją biblioteką prigriuvo žmonių. Dvi valandas ankštokoje salikėje jie egzaminavo Sąjūdžio pirmeivį, rašytoją, filosofą A. Juozaitį, tarytum jis jau būtų taręs „taip“ penkiasdešimt penkiems intelektualams, paprašiusių jį kandidatuoti į prezidentus.

Susirinkusius domino, kiek, A. Juozaičio nuomone, turime sveiko proto partijų, nes kartais susidaro įspūdis, esą Lietuvoje tveriasi bepročių gaujos, klausė, ar galima sukurti judėjimą, nesiekiantį naudos, prašė įvertinti kagėbistų vaidmenį tautos išsivaikščiojimo procese ir pasiūlyti, ką daryti tebebręstant ES vadų planams sukurti Jungtines Europos Valstijas…

Renginio pretekstas buvo paskutinė A .Juozaičio knyga „Tėvynės tuštėjimo metas“. Jau buvusi sutikta Vilniaus knygų mugėje ir nuo tol, pasak autoriaus, gal dešimtį kartų apkalbėta su skaitytojais panašia tvarka.

„Be Jono Avyžiaus „Sodybų tuštėjimo meto“, šio knygos pavadinimo nebūtų, – kalbėjo A.Juozaitis, – tuštėjant sodyboms, žmonės sueina į tuos pačius Lietuvos miestus, miestelius, gyvenvietes, o Tėvynės tuštėjimo metas 0 baisesnis reiškinys. Sapnuodavosi man kitas pavadinimas, bet tokia yra tiesa, reikia pasakyti, kaip yra. Mes sakom, milijonas išvažiavo iš Lietuvos, bet ekonomistai pataiso, jog mažiau: iš 3,7 mln. gyventojų liko 2,8 mln. Tas skaičius senka ir seks, ir seks“.

Kalbėdamas apie Lietuvą ištikusius laisvės proveržius, išskyrė 2004 metus, kai stojimo į NATO ir į ES tikslai buvo pasiekti, nebeliko jokios prievartos ir stojo visokeriopa laisvė… Tėvynės tuštėjimo metas prasidėjo.

Paaiškindamas tokią ištiktį A. Juozaitis cituoja iš savo knygos šviesaus atminimo religijotyrininką Gintarą Beresnevičių: „90 nuošimčių Lietuvos gyventojų gyvena net ne demokratinėmis sąlygomis – su jais nesitariama, jų interesai ignoruojami, ryšiai su jais palaikomi per keliamus mokesčius ir mažinamus atlyginimus. Kokios reakcijos galima tikėtis?“ A. Juozaitis tęsė: „Beresnevičius buvo ne ekonomistas, bet ir jis suprato, kad kitaip būti negalėjo, ypač Lietuvoje, kuri už laisvę turėjo sumokėti ne tiek krauju, kiek kraujotakos sistema. Toji sistema – gamyklos, žemės ūkis, užsakymai ir pan. priklausė ne Lietuvai, o tai vienai šeštajai pasaulio daliai, ir nukirtus tą funkcionavusią kraujotakos sistemą, kraujas kažkur turėjo nutekėti, ir nutekėjo jis į Vakarus…“

A. Juozaitis nekonkretizavo savo planų prezidento rinkimų atžvilgiu, prašė luktelėti iki gruodžio, tačiau vis dėlto užuominų dėl prezidento rinkimų šiame klausimų-atsakymų vakare praslysta. Kad ir ištartis, jog knyga „Tėvynės tuštėjimo metas“ dedamas taškas buvusiam gyvenimui ir parašęs knygą apie Kauno fenomeną, prie publicistikos nebegrįšiąs. Kad ir A. Juozaičio mintis telkti globalią Lietuvą neigiantį judėjimą „Lietuva yra ČIA“.

„Tai R Ozolo tezė, kurią jis parašė 1982 metais, – pasakojo Sąjūdžio pirmeivis, – jis sakė „pasaulis yra čia“, priešpastatydamas savo poziciją T. Venclovos kosmopolitizmui. Kai jis tai parašė Brežnevo laikais „Literatūroje ir mene“, mes buvome pasiutusiai laimingi. Aš tik perfrazavau jo teiginį. Pagalvokite, iki kokios būsenos priėjome, kad turime įrodinėti natūralius dalykus: medis turi augti, Lietuva turi būti ČIA. Tikėjimas, kad Lietuva kosmopolitinė, kad ji yra visur, kur tik gyvena lietuvis, yra savižudiškas kelias, jis išsemia žmogaus prisirišimą prie žemės, gamtos, tautos, valstybės. Juk egzistuoja natūralus žemės, gamtos (po atominio karo žemė liks, bet nebus gamtos), tautos (žmogus vienas ilgai neišsilaiko), galiausiai valstybės su apibrėžta teritorija ryšys. Tai taip paprasta, tačiau jį vėl tenka priminti. Juk tada, kai Lietuva ČIA užges, globalios Lietuvos neliks tą pačią dieną.“

respublikos-logo

***

Alkas.lt papildymas:

Viso dr. A. Juozaičio susitikimo vaizdo įrašas (Alkas.lt, J. Vaiškūno video):

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: