Antstolių pajamos bado akis ir ministrui (0)

Elvinas Jankevičius | vrm.lt nuotr.

Elvinas Jankevičius | vrm.lt nuotr.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius nutarė pažaboti nesuvaldomus antstolių apetitus. Ministerija pateikė įstatymo pataisas, kurios panaikintų ministerijos prievolę derinti antstolių paslaugų įkainius su Antstolių ir Notarų rūmais. Tiesa, kalbama iš esmės apie antstolius, notarai dar nėra tokie nepasotinami. Antstolių rūmai, išgirdę tokią žinią, stojo piestu ir apkaltino ministeriją siekiant neriboto valdymo.

Įkainiai augo

E.Jankevičius „Vakaro žinioms“ sakė, kad imtis tokios iniciatyvos jį paskatino gyventojų skundai. „Gauname labai daug žmonių skundų. Kai priiminėju gyventojus, pusė problemų yra būtent dėl didelių antstolių įkainių. Dabartinė praktika rodo, kad valstybė negalėjo patvirtinti tokių įkainių, kokie jai atrodė teisingi. Juos reikėjo derinti su Antstolių ir Notarų rūmais ir įkainiai visuomet didėdavo. Todėl svarstome, kaip mažinti antstolių apetitą. Jei tik Seimas priims pataisas, kainos tikrai mažės“, – sakė ministras.

Kaip minėta, notarai nėra tokie grobuoniški. „Pastaruosius šešerius metus, kai galioja atitinkamos Notariato įstatymo nuostatos, visi buvę teisingumo ministrai išskirtinai savarankiškai tvirtino notarų paslaugų įkainius, atlikę įstatymu numatytus suderinimo su Finansų ministerija ir Notarų rūmais formalumus, net kai Notariatas pateikdavo kitokius siūlymus“, – sakė Klaipėdos notaras, Lietuvos Notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis. Notarų rūmai atsiuntė tai patvirtinantį raštą.

Kas kita – antstoliai. Jau buvo rašyta, kad net ir nusistatę plėšikiškus įkainius, antstoliai turi galimybę juos dar pasididinti įvairių smulkių machinacijų pagalba. Pavyzdžiui, išskaidyti išieškojimus. Jei žmogus turi ne vieną skolą, tarkime, penkis kartus važiavo miesto transportu be bilieto, antstolis turėtų visas skolas sujungti ir pasiimti už išieškojimą vieną sumą. Tačiau, jei kiekviena baudos suma nagrinėjama atskirai, antstolis pasiima penkis mokesčius už išieškojimą. Kita mėgstama gudrybė – nuolat, pavyzdžiui, kas mėnesį, siuntinėti užklausas daugybei bankų, teiraujantis apie skolininko sąskaitas. Kiekvienas išsiuntimas skolininkui kainuos po porą eurų, o jei tų siuntinėjimų dešimtys?

Tačiau antstoliai nesutinka, kad jie uždirba mažai. Iš jų reakcijos galima spėti, kad, jei ministerija reguliuos įkainius, antstoliams teks stovėti prie bažnyčios ištiesta ranka.

Kainas nori nustatyti patys

Ministerijai siųstame vertinime, antstoliai pareiškė, kad jos siūlymas yra nepriimtinas ir vertinamas kaip neriboto valdymo siekimas. Kitaip tariant, net jei ministerija ir norėtų nustatyti mažesnius paslaugų įkainius, patys antstoliai ir notarai gali su tuo nesutikti. „Tai reiškia, kad nenustačius įstatyme tvarkos būtinumo, šiuo metu išbraukus derinimo procedūrą su Antstolių rūmais, belieka tik vienasmenė diskrecija pavesta ministerijai. O jeigu atsirastų tvarka, mes jai pritartume“, – teigė Antstolių rūmų prezidiumo pirmininkė Inga Karalienė. Jos žodžiais, jeigu toji tvarka, kaip ir priklauso, būtų derinama su tiesiogiai suinteresuotomis institucijomis, Antstolių rūmai tam neabejotinai pritartų.

Milžiniškos sumos

Teisingumo ministras su šia nuomone nesutinka. Jis mano, kad ministerija yra teisi. Jos nuostatoms pritarė ir Vyriausybė.

„Antstoliai, žinoma, galės pareikšti savo nuomonę, bet mes atstovaujame Lietuvos piliečiams ir manome, kad įgyvendinus mūsų siūlymus, viskas vyktų teisingiau. Parengsime tvarką, kaip nustatomi įkainiai, bet tikrai negali būti taip, kad išieškojimas – vienas euras, o žmogaus išlaidos didžiulės. Manau, išlaidos už išieškojimą galėtų, gal net turėtų, būti kažkiek didesnės už pačią išieškojimo sumą, bet turi būti kažkokios ribos. Mūsų sudaryta lentelė rodo, kad antstolių pajamos tikrai yra didžiulės“, – sakė E.Jankevičius.

Tiesa, Seimas jau šiek tiek apkarpė antstolių sparnelius. Pagal seną tvarką iš žmonių, kurie uždirba minimalų atlyginimą arba mažiau, galima išskaičiuoti 50 proc. pajamų. Jeigu uždirbama daugiau – iki 70 proc. (nuo minimumą viršijančios sumos). Nuo spalio gaunantiems minimalią algą arba mažiau bus išskaičiuojama iki 20 proc. pajamų, o iš uždirbančių daugiau bus atskaitoma iki pusės pajamų.

Susidariusią padėtį aptaria Seimo narys Naglis Puteikis:

– Ne kartą teikiau įstatymų pataisas, kurios apribotų antstolių įkainius, bet jos visuomet būdavo atmetamos. Iki šiol visi teisingumo ministrai antstolius ir notarus labai mylėdavo. Sveikinu Teisingumo ministeriją, pasiryžusią tokiam žingsniui. Jis labai teisingas, seniai laikas apriboti tuos baisius įkainius. Elvinas Jankevičius pirmas ministras, nesusijęs su antstolių, notarų, bankų administratorių cechais, todėl gali būti, kad jis bus pirmasis, kuris sugebės sureguliuoti padėtį, atrasti balansą tarp visuomenės intereso ir šitų specifinių profesijų atstovų interesų.

Palyginsiu, kaip sprendžiamas klausimas dėl daugiabučių namų administratorių renkamo mokesčio. Teisės aktuose nustatyta, kad jie gali iš gyventojų rinkti mokestį už daugiabučių namų priežiūrą. Bet mokesčio dydį nustato savivaldybių tarybos. Jokiame teisės akte nėra parašyta, kad mokesčio dydis nustatomas tik jį suderinus su Namų ūkių valdytojų asociacija. Leidžiama valstybės vardu teikti tam tikras paslaugas, netgi, sakyčiau, monopolines, leidžiama už jas rinkti pinigus iš gyventojų, bet įkainius valstybė nustato pati. Tuomet kodėl įkainius reikia derinti su Antstolių ar Notarų rūmais?

Vidutinės antstolių pajamos, atskaičius visas išlaidas, taip pat atlyginimus kontoros darbuotojams, atidėjimus pensijai, draudimus ir kitus mokėjimus, per mėnesį siekia 9,5 tūkst. eurų. Tai pernykščiai duomenys. Užduokime klausimą: kodėl, pagalvojus, koks yra vidutinis darbo užmokestis, antstoliams suteikta teisė veikti valstybės vardu, nustatant aiškiai per didelius įkainius. Ar valstybė juos nustatė? Ne, nustatė antstolių lobistai. Veikdami per Antstolių rūmus jie „pramušė“ neproporcingai didelius įkainius, nuo kurių kenčia visi gyventojai, o ypač neturtingi, kurie Lietuvoje sudaro daugumą. Vadinasi, logiška, kad Teisingumo ministerija turėtų įkainius sureguliuoti taip, kad būtų patenkinti visi. Nesiskųstų nei gyventojai, nei antstoliai. Dabar svarstyklės labai žiauriai nusvertos į antstolių pusę.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: