Atkurti anykštėnų stogastulpiai (nuotraukos) (0)

Anykščiuose buvusio XIX a. pabaigos koplytstulpio rekonstrukcija. Fragmentas. Skulptūrų autorius Dainius Veršelis | V. Pupelio nuotr.

Anykščiuose buvusio XIX a. pabaigos koplytstulpio rekonstrukcija. Fragmentas. Skulptūrų autorius Dainius Veršelis | V. Pupelio nuotr.

Kasmet Niūronių „Arklio“ muziejuje vykstančias Žolinių šventes šiemet papildė naujas renginys. Tai asociacijos „Anykščių šventės“ organizuoto simpoziumo „Anykščių krašto senųjų paminklų rekonstrukcijos“ metu sumanytas dviejų stogastulpių ir koplytstulpio pašventinimas.

Esminis šio projekto tikslas – supažindinti su senaisiais tradiciniais Anykščių krašto paminklais ir paskatinti šią tradiciją tęsti. Kita vertus, atstatyti XIX a. mediniai paminklai papildė ir etnografines muziejaus erdves.

Paminklai buvo atkuriami pagal archyvines nuotraukas, o pasirinkti dviejų tipų stogastulpiai ir koplytstulpis atvira koplytėle kaip Anykščių kraštui būdingi pavyzdžiai. Tiesa, grybo tipo stogastulpiai su kukliu, tik nedidelių šoninių atramėlių dekoru buvo itin populiarūs, retesni žibinto formos paminklai, o koplytstulpių su atvira koplytėle, kaip ir visoje Aukštaitijoje, XIXa. pab. – XX a. pirmojoje pusėje būta labai mažai – jų daugiau statyta Žemaitijoje.

Idėjos sumanytoja ir projekto vadovė dr. Jolanta Zabulytė labai dėkinga visiems meistrams ir jų padėjėjams bei renginio dalyviams, taip pat Arklio muziejaus darbuotojams už organizacinę pagalbą, o Anykščių rajono savivaldybei – už pasitikėjimą ir suteiktą finansinę paramą.

Paminklų šventinimo akimirkas geriau perteikia anykštėno V. Pupelio, S. Sapjausko ir J. Zabulytės nuotraukos, todėl kviečiame pasidairyti po fotografijų galeriją.

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Etninė kultūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *