„Piliečių mokslas“: reikšmingi duomenys, surinkti savadarbėmis priemonėmis (video) (3)

„Piliečių mokslas“: reikšmingi duomenys, surinkti savadarbėmis priemonėmis | LRT nuotr.

„Piliečių mokslas“: reikšmingi duomenys, surinkti savadarbėmis priemonėmis | LRT nuotr.

Prie piliečių mokslo prisidėti galite netgi žaisdami žaidimus. Bet tai – gerokai daugiau nei žaidimas. Tiesa sakant, jis gali tapti ir įrankiu rūpintis savo aplinka ir net daryti įtaką politiniams sprendimams

Londono universiteto koledže dirbantis Mukis Haklėjus (Muki Haklay) – pasaulyje žinomas tyrėjas, vadovaujantis „ekstremalaus“ piliečių mokslo tyrimų grupei. Ekstremaliu jis vadinamas todėl, kad čia kalbame apie nusistovėjusias ribas griaunantį ir kraštutiniausias pasaulio bendruomenes įgalinantį mokslą.„Mes norime užtikrinti, kad bet kokia bendruomenė, nepriklausomai nuo jos raštingumo lygio, galėtų įsitraukti į mokslą. Pavyzdžiui, šiuo metu Kamerūno respublikoje dirbame su penkių kaimų gyventojais, kartu kuriame aplikaciją, skirtą rinkti informaciją apie brakonieriavimą. Pagrindinis ekstremalaus piliečių mokslo tikslas – dirbti tiesiogiai su bendruomenėmis ir padėti spęsti būtent joms svarbias problemas“ – pasakoja mokslininkas.

Yra ir daugiau pavyzdžių, kai piliečių mokslas entuziastų pasitelkiamas ekstremaliose situacijose. 2010 m. įvykusios „Deepwater Horizon“ avarijos metu į Meksikos įlanką išsiliejo didelis kiekis naftos ir sukėlė milžinišką gamtinę katastrofą. Netrukus, entuziastų grupė „Public Lab“, savadarbių balionų ir aitvarų pagalba į orą iškėlė fotoaparatus. Taip gautose aukštos kokybės nuotraukose buvo matomos mažiausios detalės ir pagaliau atskleistas tikrasis avarijos dydis.

„Piliečių mokslas“: reikšmingi duomenys, surinkti savadarbėmis priemonėmis | LRT nuotr.

„Piliečių mokslas“: reikšmingi duomenys, surinkti savadarbėmis priemonėmis | LRT nuotr.

Piliečių mokslo metodą aplinkos problemoms spręsti galime pasitelkti ir Lietuvoje. Svarbiausia žinoti, jog ir patys galime tyrinėti, rūpintis ir keisti savo aplinką.

„Piliečių mokslas“: reikšmingi duomenys, surinkti savadarbėmis priemonėmis | LRT nuotr.

„Piliečių mokslas“: reikšmingi duomenys, surinkti savadarbėmis priemonėmis | LRT nuotr.

Skyrelis „Piliečių mokslas“ yra laidos „Mokslo sriuba“ dalis. Laida „Mokslo sriuba“ – tai ne pelno siekiančių jaunų žmonių sumanymas, vykdomas bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu. „Mokslo sriubą“ galima žiūrėti kiekvieną šeštadienį 9:30 val. per LRT Kultūrą, o prireikus dar – www.mokslosriuba.lt ir, žinoma, Alkas.lt portale.

Kategorijos: Mokslas, Mokslo naujienos, Švietimas, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

3 komentarai

 1. Kadangi LIETUVOJE, prieš 10 metų, mano padarytais TŪKSTANTMEČIO ATRADIMAIS, mokslininkai nesusidomėjo, gal susidomės jais “PILIEČIŲ MOKSLAS”?! Šių ATRADIMŲ esmė yra tame, kad : – Seniausios Žemėje LIETUVIŲ KALBOS DĖKA pasisekė įminti per 400 seniausiųjų (indų, kiniečių, japonų, hetitų, šumerų, Egipto, arijų-baltų, persų, majų, inkų ir t.t.) kultūrų, šaltinius. Juose rastos informacijos dėka pasisekė ATRASTI mokslo pasauliui dar nežinomus TREČIĄJĮ IR KETVIRTĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS!
  Pirmasis ir Antrasis – tai jau žinomi, prieš 500 metų, M.Koperniko atrasti Žemės ašies fiziniai judėjimai, kurių periodiškumas atitinkamai – 24 val. ir 356 metai!
  Trečiojo Žemės ašies fizinio judėjimo trukmė bei periodiškumas – 3000 bei 6000 metų!
  Ketvirtojo Žemės ašies fizinio judėjimo trukmė ir periodiškumas – 96 000 metų!
  Visi Keturi Žemės judėjimai vyksta nepertraukiamai ir pastoviai!
  Trečiasis ir Ketvirtasis Žemės ašies judėjimai praneša – kada buvo ir kada Žemėje vyks – Ledynmečiai ir Tvanai!
  Svarbiausia, mūsų laikais, yra tai, kad Trečiasis Žemės ašies fizinis judėjimas praneša, kad nuo – 2500 – jų metų mūsų šiauriniame Žemės pusrutulyje bus tiktai – DIENA ir VASARA, Pietiniame – ŽIEMA ir NAKTIS!!! Dar daugiau, jis praneša ir tai, kad šio tūkstantmečio pabaigoje ŽEMĖJE ĮVYKS AŠIGALIŲ KAITA!!!

 2. Kur mūsų vadinamieji “istorikai”? Aš noriai, be jokių išankstinių sąlygų, sudalyvausiu su jais diskusijoje! Tegul tai būna ir tiktai pradinių klasių mokytojai?! Tai dar įdomiau ir naudingiau! Kad žmonės tiktai norėtų pažinti LIETUVOS PRAEITĮ?!

 3. KUR JUS MOKSLININKAI??? KUR LIETUVOS PROFESŪRA?! KUR, PAGALIAU, LIETUVOS AKADEMINĖ VISUOMENĖ?! PASAULIS LAUKIA – KADA, TAMSTOS, PASKELBSITE APIE LIETUVIO ROMUALDO ZUBINO ATRASTUS TREČIĄJĮ IR KETVIRTĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS???!!! BE ŠIŲ ATRADIMŲ PASAULIS LIEKA AKLAS – JIS NIEKADA NESUŽINOS – KAS? ir KODĖL? ŽEMĖJE VYKSTA?!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: