R. Karbauskis: Taisome ankstesnių valdžių sukurtas spragas įstatymuose – ginsime labiausiai pažeidžiamas šeimas (13)

Ramūnas Karbauskis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Ramūnas Karbauskis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas
Karbauskis teikia Seimui dar vieną projektą, kuriuo taisomi ankstesnių
valdžių priimti sprendimai. Šį kartą Seimo nario siūlomas Valstybinio
socialinio draudimo įstatymo pakeitimo projektas padės mamoms ir
tėvams, kurie prarado dalį darbo stažo vien dėl to, kad valstybė,
deklaruodama pagalbą neturtingiems vaikus auginantiems tėvams, nesiėmė būtinų finansinių priemonių jiems padėti.

„Ankstesnių valdžių priimti sprendimai įkaitais pavertė pačius
pažeidžiamiausius, t.y. mažas pajamas gaunančius asmenis. Gėdinga, kad prieš mus buvę Seimai atsuko nugarą tiems, kuriems valstybės pagalba yra labiausiai reikalinga. Mes artėjančią Seimo sesiją skirsime šių ir kitų įstatymų spragų taisymui ir sieksime užtikrinti deramą socialinę apsaugą Lietuvos žmonėms“, – sako R. Karbauskis.

Pasak jo, pagal nuo 2017 sausio 1 d. galiojančią Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 2 dalį šeimos pasirinkimu vienas iš tėvų (įtėvių) arba asmuo, nustatyta tvarka paskirtas vaiko globėju, auginantis vaiką iki 3 metų yra draudžiamas valstybės lėšomis
pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu. Šie asmenys draudžiami valstybės lėšomis tik tuo atveju, jeigu jie tuo laikotarpiu neturi draudžiamųjų pajamų, socialinio draudimo įmokas skaičiuojant nuo MMA, arba jų pajamos mažesnės negu atitinkamą laikotarpį MMA suma. Asmenys, kurių draudžiamųjų pajamų suma per atitinkamo laikotarpio kalendorinius mėnesius mažesnė už to paties laikotarpio MMA sumą, draudžiami sumokant valstybės lėšomis trūkstamą iki MMA sumos socialinio draudimo įmokų sumą.

Iki 2017 sausio 1 d. galiojo kita, mažiau vaikus auginantiems asmenims palanki, socialinio draudimo tvarka ir tokių priemokų, kai valstybės lėšomis apmokama trūkstama iki MMA sumos socialinio draudimo įmokų suma, nebuvo. Asmenys, kurie buvo vaiko iki 3 metų priežiūros atostogose, laikotarpiu nuo 1995 m. sausio 1 d. iki 1995 m. gruodžio 31 d. nebuvo draudžiami valstybiniu socialiniu pensijų draudimu valstybės lėšomis, laikotarpiu nuo 2003 m. sausio 1 d. iki 2016 m. gruodžio 31 d. valstybės lėšomis nebuvo draudžiami dėl draudžiamųjų pajamų turėjimo (nepriklausomai nuo jų dydžio).

„Visi šie asmenys, kurių pajamos mažesnės negu atitinkama MMA suma tuo laikotarpiu,  turi mažesnį pensijų socialinio draudimo stažą ir pretenduoja į mažesnę pensijos išmoką. Toks reguliavimas neužtikrina dalies asmenų socialinės apsaugos. LVŽS tikslas – adekvati socialinė apsauga, adekvatus pensijų socialinio draudimo stažas, atitinkamo dydžio pensijos išmokos asmenims, auginusiems vaikus iki 3 metų, kuriems valstybė iki šiol taip ir nesuteikė tinkamos apsaugos“, – sako R. Karbauskis.

Pasak jo, registruotu projektu siekiama valstybės lėšomis apdrausti minėtus asmenis atgaline tvarka, taikant tuo laikotarpiu galiojusius tokio draudimo kriterijus ir garantijas. Dėl to labiausiai socialiai pažeidžiamų mažiausias pajamas gavusių asmenų, auginusių vaikus nurodytais laikotarpiais socialinės garantijos padidės (bus adekvačiai užtikrinti jų interesai – sudarytos prielaidos įgyti reikiamą pensijų socialinio draudimo stažą,  adekvatesnio dydžio išmoką).

Skaičiuojama, kad projektas paliestų 259 tūkstančius asmenų, nuo 1995-2016 m. auginusių vaikus iki 3 m.

Įstatymo pakeitimo projektu taip pat siūloma suvienodinti socialinio draudimo garantijas iš esmės visiškai analogiškoje padėtyje esantiems asmenims – slaugantiems namuose  neįgalų asmenį nesukakusiems senatvės pensijos amžiaus vienam iš to neįgalaus asmens tėvų (įtėvių) arba globėjų ar rūpintojų (slaugytojams), kurių slaugomam neįgaliam asmeniui (slaugytiniui), nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, ir  slaugytojams, kurių slaugomam namuose slaugytiniui nustatytas nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis. Iki šiol (taip yra nuo 2000 m. sausio 1 d.) valstybės lėšomis yra draudžiami tik tie slaugytojai, kurių slaugytiniams nustatytas nuolatinės slaugos poreikis, bet ne nuolatinės priežiūros poreikis. Tokių asmenų, kurie nuo 2000 m. sausio 1 d. nebuvo drausti ir kurie dėl šios įstatymo spragos nukentėjo 2000 – 2008 m. yra 11, 5 tūkst.

Skaičiuojama, kad 2019 m. reikės 10 mln. eurų, kurie socialinių garantijų pavidalu turės būti grąžinami mamoms, tėčiams ir slaugantiems šeimos narius namuose. Pasak LVŽS frakcijos pirmininko R. Karbauskio, atsakingai tvarkomas valstybės biudžetas yra palankus spręsti socialinėms problemoms šalyje.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. mintis:

  Būtų gražus žingsnis.Vaikučius auginančios šeimos turėtų nestokoti lėsų jų ugdymui.

 2. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Jau nuskriaudė silpniausiuosius su “sodros grindim” . Sodros grindys – “dykaduonių” mokestis.
  L. blogai

  • mintis:

   Jei mamytė ugina vaikuti ir dar dirba 0,5 etat(min 200 e),kad išsaugotų darbinius įgudžius,darbo vietą gautų lėšų,kad vaikelį galėtų ugdyti darbdavys sumoka sodrai ne nuo 200,o nuo min atlygio 400.Todėl visos soc pašalpos nedarbingumas skaičiuojamas nuo didesnių įmokų.Ar tai mažiau ar daugiau?Reik teisybę rašyti ir žmonių neklaidinti “pasakomis.Ir pensijai metai jai atitiks: įmokų mokėjimo metai-sutaps ir ateityje stažas bus neapgriaužtas ir pensijos įmokos normalios.Ar tai blogai?

   • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

    “Dykaduonių” mokestis – plėšikiškas. Lukašenka tokį naudoją : )
    ******
    Dabar, pražūtingai baisu (mirtinai pavojinga) yra tai, kad Lietuvoje visokios bei visos ūkinės veiklos įvaizdis – p_l_ė_š_i_k_i_š_k_a_s. Toks įvaizdis neduoda pasijausti žmogumi versle dirbantiesiems. Pusė dirbančiųjų (!!!) nenori tokios veiklos, dingo svetur ir net b_i_j_o grįžti į Lietuvą. Plėšikiškos veiklos įvaizdžio ryškiausi ženklai:
    1 (baisiausias). Lietuviškame ES pakraštyje bei vakariniame ES pakraštyje maisto ir daiktų kainos yra (bemaž) vienodos, o algos ir pensijos (apie) 4 kartus mažesnės nei vakariniame ES pakraštyje;
    2 (mažiau baisus). Plėšikiški mokesčiai – išreikalaujami nesant pajamų (uždarbio, pelno, …);
    ___
    2015 metų PVZ.
    Lietuviškam ES pakraščiui pritaikius vakarinio ES pakraščio taisykles:
    – juridinio asmens (UAB, MB, IĮ, VŠĮ, …) registravimo kaina būtų apie 15 – 20 kartų (!!!) mažesnė;
    – pajamų mokestis būtų 2 kartus (!) mažesnis, prie MMA dydžio;
    – atskaitymai sodrai būtų bemaž 9 kartus (!!) mažesni, prie MMA dydžio;
    – plėšikiškojo psd nebūtų išvis.
    ___
    2018 (Skvernelio naujiena) PVZ. Atsirado plėšikiškos sodros grindys – silpniausiųjų skriauda (kai kirpėjai padidinta mokesčių našta 50e/mėn, …).
    _____
    3 (mažai baisus). Svetimšalių bankų plėšikavimas;
    4 (mažiausiai baisus). Verslo priežiūros tarnybų plėšikavimas.
    Lietuvoje, apskritai, bet kokia ūkinė veikla yra paralyžiuojama ir smulkesniais apsunkinimais.

   • Getas:

    Nuo 2019 m. darbdavys už savo darbuotojus Sodrai mokės labai mažą proc., nes pats darbuotojas mokės Sodrai didesnį procentą (regis,apie 30 proc.atlyginimai bus didinami). Šis sovietinių laikų principas, kad darbdavys moka už darbuotoją 30 proc. Sodrai buvo paliktas nuo 1991 m.- tai nusikaltimas tautai, nes tokiu būdu skatino darbdavį mokėti kuo mažesnį atlygį arba dalį mokėti vokeliuose. Visa tai buvę Seimai laikė apie 25 metus ir taip išgujo lietuvius į kitus kraštus. Turėtų būti nuteistas šio įstatymo kūrėjas. O dabar LVŽS visa tai keičia ir tai yra šaunu, bet visus keitimus trukdo valdę liberalai ir suliberalėję konservai bei socdemai.

    • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

     Kai pačiam (silpniausiąjam) darbuotojui reiks mokėti Sodrai geroakai didesnį (tą 30-ąjį) procentą, bus galutinė Lietuvos ūkio griūtis. Bus l. didelė nelaimė.
     Pakarrtojimas
     ******************
     Lietuviškam ES pakraščiui pritaikius vakarinio ES pakraščio taisykles, dabar,
     atskaitymai sodrai būtų bemaž 9 kartus (!!) mažesni, prie MMA dydžio.

 3. candis:

  būtų liuks, kad atstatytų pailgintą pensijinį amžių, nes šitos visos labdaringos reformos daromos tų žmonių sąskaita, pažeidžiant jų teisėtus interesus…

 4. Irena:

  Na čia man truputį panašus ir bandymą vėl prisitraukti žmonių simpatijas…

 5. Mama:

  Geras sumanymas. Buvusios valdžios tik deklaravo, kad rūpinasi ir gražiai kalbėjo. Pažiūrėsime kaip konservatoriai puls ir kritikuos šias pataisas. Nesvarbu, kad jos naudingos žmogui, svarbu, kad ne jie pasiūlė todėl ir sakys, kad blogai.

 6. rimas:

  Iki sios daugumos atejimo i valdzia tokiais dalykais nebuvo kada rupintis .Tada pagrindinis rupestis buvo plesti partiju seryklas, geri ir glaudus santykiai su MG Boltik , kaip kuo geriau itikti oligarchijai ir elitui.Eilinis zmogus buvo pamirstas.

 7. Galima manyti, kad tokiais piniginiais įsiteikinėjimais – išmokomis biudžeto lėšomis plačiam asmenų ratui gali būti pridenginėjamos “valstiečių” išdavystės, daromos Lietuvai ir lietuvybei, ypač Vilniuje, nuolaidžiaujant Lenkijos strateginiams veiksmams Lietuvoje.

 8. akivaizdu:

  , kad atgaline tvarka mokamos kompensacijos reikštų, jog dauguma tų gimdytojų su savo brangiom atžalom jau emigracijoj padeda kelti vakariečių gerbūvį… galėtų r. karbauskis asmeniškai iš savo lėšų skirti tas kompensacijas, o ne iš visų mokesčių mokėtojų pinigų…

 9. Diedas:

  Kaip atsibodo ju melas ir demagogija. Rinkimai seniai baigesi o kremliavalstieciai tenesvaigsta “ginsime skatinsime didinsime mazinsime sukursime neleisime kovosime rupinsimes t.t ir t.t. Niekas nebetiki.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: