Kaune iškilmingai atidengta Vyčio skulptūra – „Laisvės karys“ (nuotraukos, video) (49)

Kaune iškilmingai atidengta Vyčio skulptūra | Alkas.lt, A. Vaišnoro nuotr.

Kaune iškilmingai atidengta Vyčio skulptūra | Alkas.lt, A. Vaišnoro nuotr.

Liepos 5 d. Karaliaus Mindaugo karūnavimo šventės išvakarėse prie Kauno pilies iškilmingai atidengta Vyčio skulptūra „Laisvės karys“.

Vyčio skulptūros atidengimo šventėje dalyvavo skulptorius Arūnas Sakalauskas, o taip pat bendraautoriai ukrainiečiai menininkai Borisas Krylovas ir Olesius Sidorukas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) ir Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis, buvęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, Seimo pirmininkas Viktoras Pranskietis, istorikas Liudas Mažylis, užsienio šalių diplomatai, Vyčio paramas fondo nariai ir rėmėjai ir kiti žinomi žmonės. Į šventę atvyko svečiai iš Suomijos, Čekijos, Lenkijos.

Iškilmės prasidėjo Tautiška giesme. Prie Vyčio skulptūros rikiavosi ginkluoti senovės lietuvių karžygiai su žirgais iš klubo „Viduramžių pasiuntiniai“.

„Net kelis amžius į Lietuvą plūdusios prabangiais šarvais pasidabinusių riterių voros kaip į akliną sieną atsitrenkdavo į Kauną. Atsimušdavo ne į akmenis, o į Miesto gynėjus. Kauno pilis gynė Lietuvą, o už jos stovėjo visa Tauta, visa Lietuva.

Kaunas ne vieną kartą buvo tapęs Lietuvos širdimi. Taip pat ir XX amžiaus pradžioje, kai būtent iš čia buvo kuriama žmonių Respublika, kai Steigiamasis Seimas skelbė visų Lygybę, kai per trumpiausią laiką ant kojų atsistojo ūkis, finansai, kai lietuviškas produktas garsėjo Europoje.

Kauno miesto ceremonmeisteris Kęstutis Ignatavičius perskaitė raštą skirtą ateities kartoms: „Šiandien Kauno piliečiai ir visos Lietuvos žmonės šioje istorinėje vietoje, kur jau sprendėsi krašto likimas, stato Laisvės Karį. Stato tada, kai minime pirmąjį šimtą metų nuo Demokratinės Respublikos paskelbimo. Daug kas, žvelgdamas į Laisvės Karį, atpažins amžinąjį Lietuvos Simbolį. Jam lemta stovėti prie narsuolių krauju aplaistytos Kauno pilies, kad mums ir ateinančioms kartoms primintų Laisvės kainą, kad jis skelbtų per praeities kovų aukas tvirtai į ateitį žengiančią mūsų Lietuvą“.

Raštas su šiais žodžiais statant „Laisvės karį“ buvo įmūrytas kapsulėje į paminlo pamatą.

Nuaidėjus XV a. patrankos šūviui, Vyčio paminklas buvo iškilmingai atidengtas.

Iškilmių dalyvius sveikino buvęs prezidentas Valdas Adamkus, Seimo pirmininkas V. Pranckietis, Jungtinių Amerikos Valstijų Lietuvių bendruomenės krašto valdybos narys Donatas Janutas, Nacionalinės meno premijos laureatas, prof. Arūnas Sakalauskas, Ukrainos skulptoriai Olesis Sydorukas ir Borisas Krylovas. Pasisakė ir „Vyčio paramos fondo“ valdybos pirmininko pavaduotojas Vilius Kavaliauskas.

Po to visus sveikino Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, kurio pastangomis „Laisvės karys“ buvo pastatytas Kaune.

Aidint šventiniams maršams virš Senamiesčio skraidė ir trispalvius dūmus skleidė trys „Kauno aeroklubo“ akrobatiniai lėktuvai JAK.

Visas atidarymo iškilmes tiesiogiai transliavo interneto portalas „Kas vyksta Kaune“:

Vyčio skulptūros sumanytojai ir lėšų telkėjai buvo „Vyčio paramos fondas“. Kauno savivaldybė Vyčio skulptūrai yra skyrusi pusę milijono eurų.

Nuomonės, atsiliepimai:

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos | Žymos: , , , , , , , , , , .

49 komentarai

 1. Kirvis:

  Dzecskopolita! Balta raudona

 2. Pagarba Kaunui besirūpinančiam, kad ateinančios kartos ateidamos rastų ne tik surūdijusius vamzdžius ir apgriuvusius bunkerius.

 3. lukas:

  Teisus Matijošaitis: nuo Vyčio Kaune “norisi žviegti”. Jis pridėjo daug balų savo prezidentinei ateičiai

 4. markas:

  Vilniuje vis tiek bus geresnis. Kada nors.

 5. Vilniete:

  Sveikinam kauniecius. Ju Meras neabejojo sugebejo greitai pastatyti puiku paminkla. Garbe Kaunui, o vilnieciai turime bedvasia tuscia Lukiskiu aikste. Vilniaus valdzia priesinasi tautiskiems simboliams, skleidzia kosmopolitizma

 6. Žemyna:

  AČIŪ KAUNUI – ir praeityje, kai Lietuvos sostinė negalėjo ar nepajėgė savo pareigų eiti, Kaunas kaip brolis pačiu laiku prišokdavo ir, atvirai ar slaptai, jai priklausančius darbus perimdavo – padarydavo tai, ko parklupdyta sostinė pati nevaliojo.
  AČIŪ, KAUNIEČIAMS ir VISIEMS, PARĖMUSIEMS LAISVĖS KARĮ!
  SU ŠVENTE, BROLIAI ir SESĖS!

  • Taip…, – “Kaunas kaip brolis”, antai, 1938 metais į Lenkijos karinį ultimatumą dėl Vilniaus, Kaunas užuot į tai Lenkijai po nosimi pakišęs šautuvą, kapituliavo išduodamas Lietuvą – jos Vilnių, leisdamas Lenkijai pasityčioti iš Lietuvos valstybės suvereniteto arba vėl imkime 1939 metais rugsėjį – Kaunas rūpinosi kapituliavusios okupantės Lenkijos karuomenės gelbėjimu – internavimu, o ne jos pora dešimtmečių trypto brolio Vilniaus brolišku apglėbimu… Tas rodo, kad Kaune sėdėjusiai smetoninei Lietuvos valdžiai broliu buvo okupantė Lenkija, o ne kraujo brolis Vilnius… Kaunas dėl šios išdavystės Smetonos valdžios nevertė… Tai toks istorijoje buvo ir yra Kaunas Vilniaus atžvilgiu. Imkime naujesnį faktą – Baltijos kelią. Kaunui Sąjūdžio buvo paskirta stovėti jame nuo Ukmergės iki Panevėžio, tačiau Kaunas į jį sustojo nuo Kauno iki Ukmergės. Ką tuo norėta pasakyti dėl brolybės su Lietuvos sostine, turbūt, aiškinti nebereikia… Tokį pat nepagarbų jo elgesį regime ir dabar dėl Vyčio paminklo vietos… Tai kas čia veikia – pats Kaunas, ar juo yra manipuliuojama tos pačios tarpukarinės jėgos…

 7. Algis:

  O Vilnius liko Sudo gale be nieko.

 8. Perkūno Paukštis:

  Viskas gerai per atidarymą, tik kam reikėjo krikščionių religinės (vatikano korporacijos) atstovo kalbos, kodėl tuomet nekalbėjo ir kitų eliginių konfesijų atstovaii, ką, krikščionys lygūs tarp lygių; ar įstatymiškai išskirtiniai.

  • Kirvis:

   todėl kalbėjo krikščionys nes čia jų herbas ir jų raitelis. Eikit herladikos mokintis vaikai.

   • Perkūno Paukštis:

    Vytis krikščioniam galvas kapojo, jeigu ką.
    Dabartinis čia paminklas joja link popiežiaus “pavlik drūgi” paminklo, o kardo ašies linija tiesiai nukreipta į pavliko kepurę. Beje, kažkoks sutapimas ar ne, išvedus liniją – kardas tiesiai į vatikaną.gaunasi… Kažin kur tie skulptoriai žiūri, ką jie akli ?

 9. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Visi žinom kaip Vilniuje Vytis tapo pastumdėliu.
  Mero konservatoriaus Dainiaus Bardausko vadovaujamame Kupiškyje, Vytis tapo pastumdėliu, taip pat. Šį pavasarį, valstybinės šventės proga, prie Kupiškio ligoninės atsirado du stiebai su iškeltom trispalve bei Lietuvos valstybės istorine (herbine) vėliava su Vyčiu. Neilgai trukus, atsirado dar trečias stiebas vėliavai, bet vėliavos su Vyčiu jau nebėra. Dabar, prie ligoninės yra iškeltos trys vėliavos: mūsų trispalvė, es vėliava bei Kupiškio vėliava.

 10. Kirvis:

  Kodėl romuviai yra ant tiek buki, kad jiems rodai kirvi o jie mato šauktšą. Dabar taip. Vyčio skyde yra identiškas Jogailos herbas. Dabar paskaitykite čia http://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=4056&p_k=1&p_t=164625 .Herbas yra siejamas su Jogailos ir Vytauto krikštu, būtent nuo tada jis pasirodo istorijoje. Pats dvigubas kryžius yra vadinamas krikšto kryžiumi ir t.t.t.t.t.tt.t.tt. Nu tai romuviai paiškinkite dar kartą, kodėl jūs garbinate ši istorinį momentą? Jeigu tai buvo pražutingas momentas jūsų sergėjamai senovės aisčių kultūrai. Ar jūs tikrai esate buki? Nes jūs nepaiškinate. Kažkas pateikė apsurdiška aiškinimą jog dvigubas kryžius simbolizuoja tūkstantį… WTF??? Jūs tikrai tuom tikite? Nepaisant to jog oficiali seimo svetainė aiškina visai ką kita. Kur čia sueina galai?

  • Ko čia burnojate ant romuvių. Nežinote ką reiškia dvigubas kryžius? Ar Jūsų nežinojimas suteikia Jums teisė šūkčioti? Prasilavinkite.

   • Kirvis:

    Tikriausiai, kad jus nezinote. Tukstanti ane? o viengubas kryzius 500? As kaip doras orus zemaitis is Zemaitijos vidurio galiu tik pasijuokti is jusu Vyciu. Latvija man artimesne dusiai nei nulenkejes Vilnius.

    • Žemyna:

     Negaliu atsigėrėti, kaip šauniai visus mus vėl vienybei nuteikia garbinga mūsų Šventė!
     Visi tik sveikina vienas kitą, tik linki sėkmės, Alkui už jo pastangas gražiai dėkoja. Ačiū Tamstai, kad ir pats tęsi tą šaunią tradiciją.
     Su Švente!

     • Kirvis:

      Jūs tokie gudri bet vistiek man nepaiškinate tai kas tas dvigubas kryžius :))))))) Amen…. Lietuviai mane stebina.

      • Žemyna:

       Ko niekada nestudijavau, kas nebuvo gilių profesionalių tyrimų sritis, to neturiu teisės aiškinti, lyg žinovė būčiau. Nebent savo pačios pasvarstymus. Geriau pasiklausyčiau specialistų su daugiamete šios srities darbo patirtimi.
       Gal geriau pasidalintumėte paslaptimi, kokių dar rašybos, gramatikos naujovių lietuvių kalbai įdiegti taikotės?

       • Kirvis:

        Tai ko aiškini tiems kurie studijavo ir tiems kurie gilinosi į tai??? Tai gal ten pas jus romuvoj visi tokie svaičiojantys??? Vedas skaito ir mano, kad čia baltai. Man labai gaila jog netgi Lietuvos gamtatikiai neturi bendro istorinio supratimo ir nežino kas yra kas. Latviai čia yra grynesni ir su jais lengviau kalbėti apie tuos dalykus, neskaitant tų latvių kurie yra Rusijos propagandos įsupti. Ateitų tau rimtas latvis ir pasijuoktų iš jūsų to Vyčio. Prūsus vežė į vergovę Europoje, Latvius Kalavijuočiai okupavę laikė o ką tas Mindaugas Vytautas???????? Į slavų puse žiurėjo??? Taigi nei Vytautas nei Mindaugas niekada nesutarė su žemaičiais, nes žemaičiai žiurėjo į tautą o ne buvo parsidavę kaip lietuviai. Tiek MINDAUGAS TIEK vytautas parsidavė dėl valdžios ir karūnos. Rimtas žemaitis pašiepia šituos du valdovus, kažkada tokia istorijos mokytoja Žemaitijoj pakalbinau, sakau o koks jūsų požiuris į Mindauga. Sako kaip ir kikveina rimta žemaiti. su stėlėm buvo išgintas Mindaugas. Jūs bažnytinės istorijos prisiskaitę bandot čia kurti romuvą.

        • Žemyna:

         ? ? ? Kas čia per protrūkis? 🙂 🙂 🙂
         Kada tamsta matei, kad apie dvigubą kryžių lyg kokia semiotikė aiškinau?

         • Kirvis:

          Taiva rašo romuviečiai visokias lempas apie Vyti, Ražauskas. Žemas lygis visiškai, bijant eiti į tiesą ir šviesą, bijant eiti į konfliktą ir paneigti Vyčio herba kaip netautinį, bažnytinį, yra prisigalvojama visokių vėjų, pasitelkiami migloti aiškinimai, vedos, kad pritempti baltams Vyti. Vaikų darželis. Nors aš romuviečius ir gerbiu, bet tikrai kyla įtarimas kartais dėl tų vedų ir pritempinėjimo induizmui. Ar čia ne Vedrusų propaganda? Rusų pagoonys irgi save vadina vedu kultūra. Bet kur čia tada pagonybė. Vedos jau yra religija. Biški jūs ten plaukiojate slaviškuose vandenyse. Nuvažiavo atbukę lietuviai į baltų krivulę Latvijoje, atsivežė Vyčio vėliava. Tai latvių krivis net neleido įsinešti tos vėliavos, tarpdury paliko suviniota. Va toks ir tas mūsų lietuviu pagonių GYLIS, kad mes paviršium plaukiojame nieko nesuprasdami.

          • Kirvis:

           Žinai ką galiu pasakyti apie Ražausko tas knygutes apie Vyti? Skaičiau tik ištraukas. Žodžiu atrajoja per pusmetį ir parašo vemalą. Kurį po to 500 metų analizuos visi ir nieko nesupras, rašys naujus vemalus. Knygas reikėtų rašyti atsakingiau aprba išviso nerašyti, o ne vemti beleką. Biški reikėtų ramiau su tomis frazėmis visokiomis politeizmais, pritempinėjimais.

          • Kirvis:

           Lietuvos pagonys kalba apie DARNA… Kur ta jūsų darna yra????????? Kardais musakuojantys raiteliai yra mūsų simbloiai??????????????????? Ką jūs norit pranašauti tautai??? karus ir laukinio žvėries įsiutį????? Čia ne tautos simbolis o radiacijos paveiktų nesveikų žmonių simboliai. Gaila Lietuvos jeigu tik tokius simbolius sau turi ir garbint temoka. Nekažkas tada nekažkas.

          • Kalvi, deja, reikėtų pirma perskaityti D. Razausko veikalą, o ne ištraukėles, tada ten ne tik vedas, bet ir visą kitą literatūros sąrašą (20 puslapių knygų pavadinimų) Taip pat suvokti šio baltojo raitelio prasmę. Dvigubas kryžius tapo jogailaičių (Algirdo palikuonių) žymeniu, o gediminaičių stulpai (nuo Kęstučio laikų) Vytauto ir kitų Žemaitiškos dinastijos tęsėjų ženklu. Visi “geometriški” ženklai yra praarijiški, o ne lenkiški, todėl klausimas daug sudėtingesnis, nei su kirviu įvedant tvarką

          • Kirvis:

           Vasioni Vytautas niekada nepriklause zemaiciu dinastijai, jeigu jusu knygos mano kad priklause tada esate cirko klounai. O mes ir kalbame apie nauju laiku Vyti su Jogailos simboliai o ne kas pries tai buvo. Nes snd herbu yra Dzeckospolitos Vytis ir jus garbinate Dzeckospolitos Vyti. Skaiciau ta Razauska esminius dalykus, tai ne mokslinis darbas o panasu i rusiska stiliu, malku skaldima ir duminima.

 11. žmogus:

  Viskas čia gerai ir garbė Kaunui. Blusinėtis galima ir namie prieš veidrodį.

 12. Diedas:

  Nesu nusistates pries paminkla. Bet sito buko kauno milicininko spektakliai igryso. Visi gyvename Lietuvoje, bet kazkodel tik milicininkas gauna pinigu savo absurdiskiems projektams. Kituose miestuose yra svarbesniu projektu, neatideliotinu, bet jie gauna spyga. Mano kaime kokius tris kart per vasara greideriuodavo kelia, kartais ir pazvyruodavo, siemet nieko nedaris. Seniunas pasiule padekot Matjosaiciui. Ir sitas bardakas kai pinigus gauna vienas miestas tesis iki prezidento rinkimu. Labai noreciau, kad per sekanciusrinkimus su kremliaus, vyriausybes, seima valdancio karabaso parama kandidatuotu Utenos meras. Gal ir pas mus gatves butu lygios ir pastatytu Vyti o nejo karikatura.

  • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

   “50 % pinigų, surinktų keliams, nueina kitur.” (kelininko citata)
   Asfaltbetonio kelias virsta žvyrkeliu, o konservatorių gaujos meras pasiūlo gyventojams kelią tvarkytis patiems.

 13. Daiva:

  Labai šauni skulptura,ir renginis super,labai patiko ,ačiū!!

  • Perkūno Paukštis:

   Viskas gerai, jeigu ne kažkoks viskūpas Virbalas su savo “indukacija”
   Kai šį tipą vedantysis pristatinėjo, tai taip ir sakė pošlykštį žodį – atseit bus kalba-indukacija.

 14. Gabrielė:

  Sveikinam Kauną. BET VILNIUS BE VYČIO NENURIMS. AMEN

 15. Kad kikendami užmigtumėte::

  15 min. praneša, jog penktadienį Sankt Peterburge turistas iš LT bandė užgrobti kreiserį „Aurora“ – 40 m. klaipėdietis lipo trapu ir šaukė norįs iššauti į Žiemos rūmus ir surengti naują revoliuciją Rusijoje.

 16. prusas:

  Susirinko visa kairiuoji šutvė. prusas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: