Seimas pritarė Tautos namų idėjai (5)

Vilnius_Tauro_kalnas,_wikipedija.org

Vilnius. Tauro kalnas | wikipedija.org nuotr.

Birželio 30 d. Seimas, pabrėždamas Lietuvos kultūrinių ir istorinių tradicijų tęstinumo svarbą Lietuvos visuomenės kultūrinei ir pilietinei raidai, pažymėdamas, kad su istorine Tautos namų idėja yra susiję Lietuvos naujojo valstybingumo ir lietuvių moderniosios kultūros kūrėjai, įvertindamas tai, kad Vilniuje, ant Pamėnkalnio (Tauro kalno) esantis žemės sklypas, kuris už 1911-1913 metais suaukotas lėšas buvo įsigytas statyti Tautos namams, yra laikytinas visos Tautos nuosavybe ir Lietuvos naujųjų laikų istorijos relikvija pritarė kultūros ministro ir Vilniaus miesto savivaldybės mero ketinimų protokolui dėl Nacionalinės koncertų salės paslaugų infrastruktūros sukūrimo Vilniuje ir jos įgyvendinimo plano 2017-2022 m.

Nutarimu „Dėl istorinio Tautos namų sklypo ir nacionalinės koncertų salės  – Tautos namų“ (projektas Nr. XIIIP-367(2) Vyriausybei ir Vilniaus miesto savivaldybei pasiūlyta:

1) rengiant Tautos namų – Nacionalinės koncertų salės su priklausiniais investicijų projektą, atsižvelgti į prioritetinę šio projekto paskirtį – visuomenės kultūrinių, edukacinių, pažintinių poreikių tenkinimas, numatant tolesnio šių funkcijų išplėtimo perspektyvą;

2) įvertinant istorinės Tautos namų idėjos visuomeninę ir pilietinę reikšmę, suteikti būsimai Nacionalinei koncertų salei greta funkcinio pavadinimo simbolinį Tautos namų pavadinimą, o pagrindinėms erdvėms – M. K. Čiurlionio ir J. Basanavičiaus vardus;

3) numatyti 2019 m. valstybės ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte lėšas Nacionalinės koncertų salės – Tautos namų projekto parengimo ir įgyvendinimo programos pradiniam etapui.

Tokiam sprendimui pritarė 67 Seimo nariai, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė 11.

Antanas Gudelis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Antanas Gudelis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Pagaliau įvyko tai ko ypatingomis pastangomis ir atsidavimu bemaž 26 metus nuosekliai siekė Tautos namų santaros nariai, o ypač jos pirmininkas Antanas Gudelis. „ Šį žmogų galima drąsiai vadinti šių dienų Jonu Basanavičiumi, kadangi tai asmenybė, kuri be jokios asmeninės naudos sau, visuomeniniais tikslais, išimtinai siekiant kultūrinės naudos Lietuvai, nuo 1992 m. didelę dalį savo laiko skiria Tautos namų projekto įtvirtinimui ir idėjos sklaidai ir, nepaisant prieitų akligatvių bandant rasti sprendimus su buvusiomis valdžiomis, niekada nepasidavė ir vis tvirtai žengė tolyn“, – džiaugėsi Seimo Kultūros komiteto narys Robertas Šarknickas.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

5 komentarai

 1. …kažkaip – Pamėnkalnio, – senosios ir vienos erdžiausių mūsų Vilniaus šventviečių
  užstatymas…
  (na, palauksim Romuvos įteisinimo, gal apgins visgi nuo perėjūnų-mankuntų, naudos
  siekėjų ir b a l a m ū t y t o j ų, šventvietė visgi šventvietė; užimi ją ir…) kurgi keltis teks
  iš jos mūsų šventiems globėjams. Palauksim valstybinės tikybos pripažinimo ir
  a p s a u g o s; be to visa Aukų atminties papėdės erdvė įpareigoja ir saugo A t m i n i m u.

  Viskam visa savais sprendimais.
  Pagarbiai. Tinkamai. ŠVENTAI.

 2. Pavadinimas Tautos namai yra labai neapibrėžto turinio, be to, yra sauso politinio pobūdžio. Pavadinimas, į kurį gali dėti ką nori. Derėtų rinktis konkretesnio įpareigojančio turinio pavadinimą. Pvz, siejamą su Čiurlionio, Basanavičiaus asmenybėmis. Taigi galėtų būti pavadinta Basanavičiaus ar Čiurlionio namais. Čiurlionis ne tik muzikas, bet dar daugiau dailininkas. Sostinėje, taip lankomoje turistų, neturėti Čiurlionio dailės galerijos, tai panašu į antitautinę veiklą. Ir toliau laikyti sovietiškai Kauno dailės muziejuje nuo pasaulio akių sleptą Tautos genijų – Čiurlionį gali tik neišmanėlių neišmanėlai. Taigi namai ant Tauro kalno vadintini Čiurlionio vardu ir jie projektuotini ne tik su nacionaline koncertų sale bet ir Čiurlionio nacionaliniam muziejui tinkančiomis patalpomis.

 3. Kiemsargis:

  ŠMC projektus jau atrinko? Kada “balsavimas”?

 4. tiek:

  O kada Tautos namais taps jos išlaikomas Seimas? Nesuprantu – kokių dar kitų Tautos namų norima. Panašu,iš Profsąjungų norima atimti jai istoriškai priklausantį pastatą (pirmiausia ,kaip ir prichvatizacijos laikais ,jį nugyvenus,po to keliems prochvostams prichvatizavus) ir gražiausioje Vilniaus vietoje įrengti dar vieną pirk/parduok/popsuok komercinį tašką . Kurį viltingai papildys ,skant ,Lukiškių aikštės “ledų” kioskeliai , dirbtinis pliažas(pradžiai tarsi ir nemokamas ,o iš tikro – su pilnai apmokestintom aplinkinėm auto parkavimo vietom).

 5. Rimantas:

  Tautos namai – kažkoks neaiškus darinys. Kas ten bus? Kabinetai, prikimšti žmonių, kalbančių apie patriotizmą? Turime Tautos biblioteką, Tautos universitetus (kol galutinai nenuoptimizavome), Tautos filharmoniją, Tautos teatrus, Tautos Nacionalinė galeriją. Dirbk ir norėk, jei jau esi patriotas. Ko Vilniuje nėra, tai rimtos koncertų salės. Ne kokios “universalios”, t.y. jokios, popsinės, o tikros salės. Kaip Leipcigo Gewandhausas, Ciuricho Konzerthalle, Ansterdamo Concertgebouw ir pan. Be popso, be gražuolių konkursų, be partijų suvažiavimų…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: