Kudirkos tėviškėje „Tautiška giesmė“ nebeskambės! (2)

Vinco Kudirkos klėtelė Paežeriuose | wikimedia.org nuotr.

Vinco Kudirkos klėtelė Paežeriuose | wikimedia.org nuotr.

Praėjusį pavasarį rašėme, kad gali ateiti diena, kai Vinco Kudirkos klėtelė Paežeriuose (Vilkaviškio r.) taps jos savininkų įkaite. Ta diena atėjo. Artėjant Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienai, Vilkaviškio r. kultūros darbuotojai iš klėtelės savininkės išgirdo, kad šiais metais „Tautiškos giesmės“ giedotojų prie klėtelės nepageidauja.

Pasak šventės Valstybės dieną organizatorės Renatos Medelienės, ši žinia kultūros darbuotojams trenkė lyg žaibas.

Pasirinkimo jie neturintys ir rengiasi „Tautišką giesmę“ sugrąžinti į Vilkaviškio J.Basanavičiaus aikštę. „Galvojome, kad šiemet bus kaip visada, iš mandagumo susisiekėme su klėtelės savininke Alvyra Taujinskiene ir išgirdome, kad ji to nenorėtų, – apgailestavo Vilkaviškio kultūros centro vadovė R.Medelienė.

Anot kultūros darbuotojos, nusipelniusių Lietuvai asmenybių tėviškių Vilkaviškio rajone yra ne viena, galima jose giedoti giesmę, bet reikia turėti rimtą priežastį, dėl ko taip daroma. „Išeidami su giesme iš miesto mes žinojome, dėl kokių priežasčių išeiname. Niekam klausimo nekilo, kad ten yra himno autoriaus Tėviškė, ten klėtelė, pro kurios langus jis žiūrėjo, aplinka, kurioje užaugo. Ten labai gera pabūti kartu. Visada sakydavau, kur kitur, jei ne ten. Nemanau, kad ir šiemet Tėviškėje bus tyla. Atvyks pavieniai žmonės, bendruomenės, jau ir įprotis juos traukia. Gal niekas nedrįs išvaryti?“, – sakė šventės organizatorė.

Vilkaviškio r. sav. meras Algirdas Neiberka apgailestavo, kad šioje situacijoje esą savivaldybė išsėmė savo galimybes. „Išgirdę klėtelės savininkės A.Taujinskienės pageidavimą iškeisti klėtelę į butą Vilniuje, kreipėmės į visas valstybės institucijas. Klėtelė juk valstybinės svarbos objektas, kultūros vertybė. Išdėstėme savininkės sąlygas. Atėjo atsakymas kreiptis į prokuratūrą ir išsiaiškinti, ar už klėtelę savininkei kartą nebuvo atlyginta. Maždaug prieš dvidešimt metų valstybė prisidėjo prie jos nuosavybe tapusio tvartuko remonto, bet susitarimas dokumentuose dėl neaiškių priežasčių liko neužfiksuotas“, – aiškino meras.

Prokuratūra užuot iniciavusi tyrimą savivaldybei pateikė atsakymą, kad sandorio nebetirs – senatis.

„Suprantu, kad klėtelės reikia visuomenei, bet jos nereikia klerkams“, – ir pati apgailestavo A.Taujinskienė. Niekas negirdintis jos skausmų. „Atgavusi nuosavybę aš penkerius metus susirašinėjau su valstybinėmis institucijomis. Man norėjosi tą sodybą atgaivinti. Parengiau savo lėšomis statybinį projektą, bet ir tai niekam neparūpo. Tada pasiūliau klėtelę iškeisti į nekilnojamąjį turtą sostinėje – vėl tyla. Kiek galima iš manęs tyčiotis?“, – piktinasi savininkė. Elektrą, kuri naudojama vykstant renginiams, atlyginti tenka jai.

Todėl ir panaikinusi anksčiau registrų įmonėje registruotą veiklą – muziejininkystė. Pastatas dabar registruotas kaip ūkio.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Ukrainos balsas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: