A. Širinskienė. Neatskleistų verslo, žiniasklaidos ir politikos sąsajų gali būti ir daugiau (22)

Agnė Širinskienė | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Agnė Širinskienė | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvados atskleidė, ką valstybei gali padaryti piktnaudžiavimas verslo, politikos ir žiniasklaidos sąsaja. „MG Baltic“, valdydamas verslo ir žiniasklaidos imperiją, užvaldė ir valstybę: iš esmės turėjo „nuosavą“ partiją – liberalus, su jaunu TS-LKD lyderiu Gabrieliumi Landsbergiu derinosi partijos programą, privertė lankstytis ir valstybės vadovus – Dalios Grybauskaitės tulpių paštas rodo, kad valstybės vadovė siekė jos viešai kritikuotų oligarchų palankumo bei pagalbos, tuo tikslu rašė laiškus Eligijui Masiuliui, prašydama jo tarpininkavimo.

Neatskleistų verslo, žiniasklaidos ir politikos sąsajų gali būti ir daugiau – ir netgi už Lietuvos ribų. Antai „Apotheka“ vaistinių tinklus Latvijoje ir Estijoje per „UP Invest OÜ“ ir

„Magnum Group“ valdo Estijos farmacijos karaliumi tituluojamas Margus Linamae (Margus Linnamäe). Estijoje jis į rinką pateikia kas trečią vaistų tabletę – t. y. M. Linamae priklauso per 30 proc. didmenos rinkos, Latvijoje – 14 proc. (2015 m. duomenys). O kaip Lietuvoje?

Delfi portale prieš kažkiek dienų buvo rašoma apie vaistinių tinklą „Apotheca vaistinė“ bei vaistų didmena užsiimančios „Medikona“, „Medikona distribucija“, kurios valdomos Kipre registruotų įmonių – „Zoulian Limited“ ir „Zoulian Management Limited“. Tos pačios bendrovės per kitą įmonę – Loktan Services – padeda Rusijos prezidento Vladimiro Putino artimam draugui oligarchui Arkadijui Rotenbergui ES valstybėse apsirūpinti nekilnojamu turtu. Farmacijos įmonių Lietuvoje vadovas Gvidas Galminas kategoriškai nesikalba su žiniasklaida, o kiti šaltiniai komentuoja, jog jo verslui kurti „pinigai buvo paimti iš Kauno Daktarų gaujos vyrų bendros „kasos“.

Tačiau ar tai vienintelės klausimų keliančios „Apotheca vaistinė“ sąsajos? Tikriausiai ne. Ypač kai palygini trijose Baltijos valstybėse esančių vaistinių tinklų logotipus: Estijoje ir Latvijoje valdomus M. Linamae ir dar vieną, su Kipre paslėptais pro-putiniškais akcininkais, – esantį Lietuvoje.

Facebook nuotr.

Facebook nuotr.

Tikiu, kad 15min tiriamosios žurnalistikos atstovai atliks išsamų žurnalistinį tyrimą apie savo akcininko verslus, farmacijos pramonėje valdomas akcijas ir mums atskleis, kas yra tikrieji „Apotheca vaistinė“ akcininkai.

Atskiro tyrimo reikalautų ir M. Linamae „darbas“ su politikais. Antai, oligarcho sprendimas „paaukoti“ 10 tūkst. eurų vienai Estijos valdančiųjų partijų likus dienai iki įstatymo, kuris būtų panaikinęs monopolistines sąlygas vaistinių steigimuisi, priėmimo buvo gana plačiai nuskambėjęs Estijos spaudoje. Kaip tokios „aukos“ veikia politikus – turėjome galimybę įsitikinti ir ką tik NSGK atskleistoje „MG Baltic“ istorijoje.

Kad būtų išvengta paramos „aukų“, „dėžučių“, prašymų verslui „padėti“ gerai atrodyti žiniasklaidoje ar sąžiningumo stokojančio verslo spaudimo žurnalistams yra svarbu įgyvendinti NSGK pasiūlymus.

Diskutuosime ir apie tai, kaip turėtų būti deklaruojami žiniasklaidos priemonių savininkų interesai, jei greta žiniasklaidos priemonių jie valdo ir kitus verslus. „Apotheca vaistinės“ situacija su miglose paskendusiu akcininku taip pat sakytų, kad ir farmacijos pramonei interesų deklaravimas ir tikrųjų akcininkų atskleidimas – visuomenės teisė žinoti.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

22 komentarai

 1. VILNIETIS:

  Aš vis svarstau, kas valdžioje geriau, ar kv… su iniciatyva, ar sukčiai?

  Manau, kad sukčiai – tie bent ribotai pasinaudoja, o kv. su iniciatyva gali šalį visai sugriauti…

  Gaila, žinoma.

 2. rinkėja:

  Ačiū p. Širinskienei už drąsą, už begalinį darbštumą ir kompetenciją.

 3. lukas:

  mes irgi sukčiai, juk juos rinkome…

 4. Vytis:

  Netrukdykite dirbti valdantiesiems

 5. Studentas (VU) - būsimas emigrantas:

  Blogiausia, kad populistai šiandien Lietuvą valdo. O tai jau tragedija, nes nuo tokios draudimų politikos jaunimo emigracija garantuota.
  Ką gi – jums nereikalingas liberalių pažiūrų Lietuvos jaunimas? Tuomet atia 🙂 Galit pasikviesti mentalitetu sau artimesnį labai moralų skarota ir barzdotą jaunimą iš Artimųjų Rytų šalių.
  Bent jau dabartinė valdžios politika akivaizdžiai prie to veda.

  • !!!:

   Galima pagalvot prie nepopulistų AMB ir liberbolševikų koncervatorių kailiu nebuvo emigracijos….DDDDD iš VU.

  • Pikc:

   Ne, homunistiniai praplautsmegeniai fanatikai čia NĖRA reikalingi – o jūsų nuopušos “kolegos” Vakaruose tuos “skarotus ir barzdotus” urmu importuoja (ir dar mums bando primesti), tad STFU ir dinkit velniop jungtis prie kitų “mai legz ar oupen for refjudžyz” debilų. 😉
   P.S. Bet pažiūrėkite, kaip liberastinis chunveibynas sukruto, kai Širinskienė užsiminė, kad visokio plauko liberastikai gali sėdėti dar gilesniame š.. negu iki šiol manyta. 😉

  • Vilniaus Žemaitis:

   Teisingai rašo studentas.
   Nereikia liberalaus jaunimo, tuomet ir gyvensit tarp barzdotų/skarotų…
   O ta jūsų Širinsienė tarp jų itin gerai jausis. Ir ji jiems patiks.

 6. Klausimas:

  Negi pagaliau imsis ir Karbauskio???

 7. Ar ne dėl sąsajų tarp verslo, žiniasklaidos ir politikos yra atsitikę taip, kad vienintelės Lietuvos valstybės sostinė, be to, apie tris kartus didesnis už antrąjį pagal dydį Lietuvos miestą, yra tapusi palikta be galimybės naudotis 240 km/val greičio “Rail Baltica”. Čia būtina pastebėti, kad Vilnius iki Balstogės su persėdimu Kaune nevažiavo ir nevažiuos, tas pats ir į kitą pusę – į Rygą per Kauną nevažiuos. Šie faktai, tai akivaizdaus valstybės užvaldymo pasekmė, besisiejanti su Lietuvos geležinkelių ir Susisiekimo ministerijos veiklomis. Be abejonės šios sąsajos gali turėti bendrininkus, esančiais už Lietuvos ribų. Gali būti, kad prieš kelis metus po pasitarimo dėl “Rail Baltica” maršruto svarstymo Estijos susisiekimo ministras neveltui pasakė, jog Lietuvos valdžioje yra kvailų. Tyrimą būtų galima pradėti nuo šio buvusio ministro apklausos. Tai estų ministro buvo pasakyta Butkevičiui premjeraujant.

 8. Getas:

  Tai kas nusprendė Rail baltic, kad iš Kauno atvyks į Vilnių ir vėl grįž į Kauną, o po to riedės link Šiaulių, todėl Estai ir pasakė kad kvailiai. Kol nevėlu reikia iš Vilniaus riedėti link Rygos ar per Panevėžį, ar per Šiaulius. Galėtų nutiesti iš Vilniaus naują šaką tiesiai per Panevėžį, ATSIGAUTŲ PANEVĖŽYS ir pramonė pradėtų vystytis. Tinkamai naudokite ES fondus su žvilgsniu į ateitį. Tyrkite Geležinkelių veiklą, tai duos naudos daugiau nei vaistinių oligarhai. Pradėkite ir gausite gerus rezultatus būsimiems rinkimams.

 9. Vilniaus Žemaitis:

  Apgailėtini populistai. Bando nuo savęs nukreip dėmesį.

  Neišdegs! Nežinau, kaip į jus žiūri pensininkai (dėka jų gal ir reitingus surenkant), tačiau jaunimas jūsų valstietiškos partijos totaliai neperneša.
  Gaila man iš jūsų partijos išrinktų jaunųjų seimūnų – sunku jiems būti jaunimo atstumtais.

 10. Žemyna:

  Galvą dedu, jog ligi šiol nei VSD, nei Seime, nei ministerijose apie tai „niekas nieko nei žinojo, nei įtarė”… Nes juk „nebuvo jokių” net eiliniam piliečiui plika akimi matomų požymių…

 11. Prusas:

  gerai daro valstieciai…reiktu visus iki siol buvusius valdzioje kgbistus (beveik visi yra zydai ir slavai) dar ir susodinti i kalejima

 12. Tautininkas:

  kada tirsime ramūno ryšius?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: