Lenkijos 100-metį Lietuva švenčia kartu (5)

Prezidentė Varšuvoje | lrs.lt nuotr.

Prezidentė Varšuvoje | lrs.lt nuotr.

Birželio 8 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Prezidento Andžėjaus Dūdos (Andrzej Duda) kvietimu Varšuvoje dalyvauja iškilminguose Lenkijos Nepriklausomybės 100-mečio renginiuose.

Šalies vadovė istoriniuose Belvederio rūmuose pasirašė simbolinėje Nepriklausomybės knygoje ir Lenkijos Prezidentui įteikė ypatingą dovaną – herbinio koklio su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės herbais Vyčiu ir Ereliu repliką.

Įspūdingas archeologinis radinys, pagamintas prieš 400 metų Żygimanto Vazos laikais, rastas tyrinėjant LDK valdovų rūmų vietą. Ant jo paviršiaus taip pat pavaizduotas Vazų dinastijos herbas. Tai, pasak Prezidentės, gražus Lietuvos ir Lenkijos bendros istorijos, draugystės ir tvirtų ryšių simbolis.

Suvienytos istorijos ir meilės laisvei, Lietuva ir Lenkija šiemet švenčia savo valstybingumo šimtmečius. Per pastarąjį amžių drąsiai įveikusios sunkiausius išbandymus, nepalaużtos totalitarinių režimų ir represijų, abi tautos šiandien sėkmingai kuria naują savo valstybių istoriją, bendromis jėgomis siekia užtikrinti savo žmonių gerovę ir saugumą.

Birželio 8 d. vakare Prezidentė taip pat dalyvaus iškilmingame Lenkijos Nepriklausomybės 100-mečio koncerte senajame Karališkajame teatre.

Šiemet Vasario 16-ąją Lietuvai švenčiant atkurtos valstybės šimtmetį, Lenkijos Prezidentas su pirmąja ponia Vilniuje dalyvavo iškilminguose renginiuose. 

 Tradiciškai Lenkijos Nepriklausomybės diena minima lapkričio 11-ąją.

Prezidente Varsuvoje_lrs.lt

Prezidentė Varšuvoje | lrs.lt nuotr.

Kategorijos: Kultūra, Naujienos, Politika ir ekonomika, Šventės, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

5 komentarai

 1. Liudvikas Rėza:

  Jau tapusi įprasta ir todėl erzinanti klaida: nei Lenkija, nei Lietuva neprasidėjo prieš 100 metų, todėl tokio jubiliejaus švęsti ir negali. Net jei ir kažką pramigote, prašau rašinėtojų gerbti ir savo ir kaimynines valstybes.

  • Čia graži “pralaida” 🙂
   matyt po 1795 m. bendros nelaimės (išsidalijimo mūsų),
   taip ir 100 metų susivokt nebesusivokiama
   ar ATSTATYMO, ar ATSTATYMŲ vartotina

   (kai toj krosninėj “replikoj”, arba tiksliau atkarte koklio,
   įžvelgiame Valstybių-Valstybės žymenų galias – B E N D R A S)

   Taigi, – ar valstybingumo atstatymų 100-metis
   (ir Lietuvos, ir Lenkijos)
   ar valstybingumo atstatymo (Lietuvos su Lenkija)
   100-metis?

   Jei buvus greta teroro-monstro (su taip ir nepalaidotu jų “voždiumi” iki šiol ant Maksvos) grėsmei
   vienaip buvę manyta b e n d r o s unijinės valstybės (nuo 1569 m. iki 1795 m. ja buvus, ir.. teisiškai??)
   atstatymo prasmėmis, kitaip – atskirų, savistovių – naujai atsikūrusių s a v a r a n k i š k ų
   lygiaverčių-lygiateisių SKIRTINGŲ savų valstybių: ir Lietuvos, ir Lenkijos …atstatymai.

   Taigi –
   ar atstatymai,
   ar atstatymas?

   Ir, nepaisant pasirinkto atsakymo – 1569 m. Liubline sudarytos, ir 1791 m. pavasarį-rudenį sutvirtintos –
   Abiejų Valstybių Respublikos teisinių galių sąlygos ..taip ir nebepaliestos net po 1918 m.

   Laikas būtų tą m u d v i e j i ų šalių sutartį ir sutvarkyt. Padoriai (jei jau naudotis ja nesinaudosim).

 2. Grybauskaitei derėjo dovanų Lenkijai nuvežti atitinkamai įrėmintą 1918 m. vasario 16 d. akto, kuriuo Lietuva nutraukė kažkada buvusius valstybinius ryšius su Lenkija, kopiją. Va tada – matytume, kad ji yra Lietuvos prezidentė, o dabar, kaip sakoma, gavosi nei šis, nei tas (rus. ni ryba, ni miasa)…

  • -.-.-:

   na ne, nutraukęs santykius nieko nepeši, o čia yra proga priminti apie dar vieną artėjančią 100 metų sukaktį, iki kurios vos pora metelių beliko. Dovana irgi yra simboliškai labai pritinkanti, nes neoficialiai galima buvo užsiminti, kad Lietuva labai vertintų, jei Lenkija, parodydama, kad tas pusę tūkstantmečio trukęs bendras valstybinis gyvenimas ir puoselėta draugystė jai rūpi, prisimintų ir apie tuos nemalonius įvykius, kurie lėmė jų pabaigą, bei deramai juos įvertintų. Šiaip ar taip, o lietuviai dar jaučia nuoskaudą, nors per tą 100 metų pasikeitė kelios žmonių kartos, nes tuo metu buvo padaryta skriauda Lietuvai, kas nulėmė ir viso regiono tolimesnę istoriją 20 amžiuje, o be to, kaip nebūtų liūdna, bet dalis Lietuvos teritorijos ir žmonių iki šios dienos taip ir liko administruojama Lenkijos Respublikos… – maždaug, susipraskite, jei norite atkurti ankstesnį draugiškumo ir pasitikėjimo lygį. Tai va, pasakyti proga buvo, o ar ja Prezidentė pasinaudojo – čia jau kitas klausimas.

   • O kur čia tą santykių nutraukimą matote?! Sakyčiau kiba ne “ant žemės” jau kuris laikas gyvenate, kad toks naivumėlis apie politinį gyvenimą, kad tokias pasakėles renčiate, mužiku prieš poną elgtis siūlote. O kur Vasario 16 -oios aktas – Lietuvos garbė. Ar ne laikas 30-mečiu esant būti savi, nustoti visų bijoti, kada tas mentalitetas išgaruos…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: