M. Kundrotas. Lietuva ant revoliucijos slenksčio? (18)

Marius Kundrotas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Marius Kundrotas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Ramūnas Karbauskis ir jo komanda, regis, ėmėsi reikalo rimtai. Pasinaudojant „MG Baltic“, liaudiškai – MGB byla pradedamas procesas, primenantis įvykius Lenkijoje ir Vengrijoje, kai demokratiškai išrinktos politinės jėgos ėmėsi kardinalaus valstybės ir visuomenės „apvalymo“ nuo ankstesnių sistemų likučių. Savotiškos revoliucijos iš viršaus. Lenkų „Teisė ir teisingumas“ ėmėsi tvarkyti teisinę sistemą, vengrų „Fidesz“ sugalvojo išvaryti iš Vengrijos patį Džordžą Sorošą.

R. Karbauskį sunku vienareikšmiai lyginti su Viktoru Orbanu ar Jaroslavu Kačinskiu. Šie vargu, ar būtų atvedę į didžiąją politiką tokius veikėjus kaip Saulius Skvernelis ar Dovilė Šakalienė. Susidaro keistoka kolizija pačioje valstietiškoje valdžioje – konservatyvi Seimo frakcijos dauguma ir liberali, net šiek tiek kairuoliška dauguma Vyriausybėje. R. Karbauskis – pragmatikas. Subūrė itin margą komandą, kad surinktų politinę daugumą, ir tai jam puikiai pavyko. Sunku pasakyti, kaip ten reikalai dėl vertybių, tačiau užmojais R. Karbauskis praspjovė tiek lenkus, tiek vengrus.

Užuot pasitenkinus vienu kąsniuku – liberalais – užsimota prieš ilgamečius dešiniosios politikos lyderius – Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus. Ir net prieš pačią prezidentę Dalią Grybauskaitę. Valstiečių nuomone, jie taip pat įsipainioję į MGB aferas ir valstybės užvaldymo procesą. Agrokoncerno problematika patogiai nutylima, ją tiesiog atsisakoma tirti, kas kelia pagrįstų minčių apie dvejopus standartus, vadistines nuostatas ir paprasčiausią veidmainystę. Kaip ten bebūtų su dora, jau matyti pirmieji ženklai, kad nuobodžiai nuspėjamą politinę rutiną gali pakeisti labai įdomūs laikai.

Dalinis apsivalymas – geriau, nei jokio. Užsistovėjęs vanduo pasmirsta. Permainos ligšiolinėje politinėje sistemoje šiuo metu reikalingos, kaip oras. Socialdemokratų partija suskilo. Sunku pasakyti, kiek čia tiesiogiai prisidėjo R. Karbauskis ar jo partija, o kiek suveikė vidinis konfliktas tarp valdžioje bet kokia kaina pasiryžusios išlikti Gedimino Kirkilo komandos ir ambicingo naujo lyderio Gintauto Palucko suburto kolektyvo. Tarp senosios LDDP nomenklatūros ir naujosios kairės. Bet jau yra tikimybė, kad abi socialdemokratų partijos liks už barjero. Tas pats gresia beviltiškai susikompromitavusiam Liberalų sąjūdžiui, o Artūro Zuoko „Laisvės sąjunga“ jau seniai tapo lavonu.

Jei dėl socialdemokratų ir liberalų žlugimo tikimybės galima trinti rankomis, tai valstiečių ir konservatorių konfliktas ir glumina, ir liūdina, ir teikia vilčių. Abiejose šiose partijose esama daug tautiškų, patriotiškų ir konservatyvių žmonių. Jie natūraliau atrodytų sąjungoje, nei priešpriešoje. Viską gadina lyderiai ir deja, tebevadinamos konservatoriais partijos atveju tai tinka labiau, nei kitoje pusėje. Partija, kurios vadovybė ir net garbūs patriarchai radikaliai atmetė Tautų Europos idėją, o per ją – ir patį tautiškumą, vargu, ar begali užimti ligtolinę politinę nišą. Dabar jai vadovauja revoliucingi liberalai, net su kairuoliškais polinkiais. Pradedant Lietuvos valstybingumo, baigiant lyčių ir šeimų klausimais.

Jei valstiečiams pavyktų pakirsti vadinamųjų konservatorių partijos įtaką, atsirastų laisva niša iš tiesų konservatyviai politinei jėgai. Ar ji rastųsi iš Tėvynės sąjungos vidaus, ar iš išorės, ar prasiveržtų kuri nors tradicinė konservatyvi partija, ar susikurtų nauja, tai – mažareikšmės detalės. Svarbiausia, kad tokia jėga atsirastų didžiojoje politikoje, ir kad, pagaliau, konservatyvus rinkėjas turėtų, ką rinktis. Jei R. Karbauskiui pavyktų tai pasiekti, kiekvienas nuoširdus dešinysis galėtų jam tik padėkoti.

Atskiro dėmesio nusipelno prezidentė. Iškilusi dviejų didžiųjų antagonistų – Algirdo Brazausko ir Vytauto Landsbergio – pagalba ji nuo pat pradžių blaškėsi tiek tarp savo rėmėjų valstybės viduje, tiek tarp didžiųjų tarptautinių žaidėjų. Arogantiškai atsisakiusi susitikti su JAV prezidentu, pareiškusi, kad Amerika mums diktuoja ir ji tam sutrukdysianti, palikusi „ant ledo“ už savo laisvę kovojusią Gruziją, paskiau ji tapo tą pačią kovą kovojančios Ukrainos rėmėja. Vien už tai jai buvo galima daug ką atleisti. Bet štai prezidentės kadencija baigiasi, artėja numanomas postas Europos struktūrose ir ratas vėl apsisuko.

Panašu, kad sovietų partinės mokyklos dėstytoja, galimai susijusi su pačiu Mykolu Burokevičiumi, po to į didžiąją politiką atėjusi per A. Brazauską ir galiausiai paremta V. Landsbergio, iš pradžių dreifavo nuo Maskvos prie Paryžiaus ir Berlyno. Ne toks jau tolimas dreifas. Paryžius ir Berlynas jau seniai bičiuliaujasi su Maskva ir priešpriešina save Vašingtonui. Vienas tiekia Maskvai karo techniką, kitas tiesia dujotekius. Ne kažin kas pasikeitė ir dabar. Po to, regis, Dalia perėjo į Vašingtono pusę, reikšdama paramą Kijevui, ir dar taip radikaliai, kad pats Vašingtonas galėjo pavydėti. Bet, kaip minėta, kadencija baigiasi. Vėl grįžtama prie Paryžiaus ir Berlyno.

Europos žmogaus teisių teismas, dalyvaujant Lietuvos atstovui Egidijui Kūriui, metė pirštinę Vašingtonui. Pasirodo, Lietuvoje veikė Amerikos Centrinės žvalgybos agentūros kalėjimas, kuriame kankintas kažkoks islamistų teroristas. Dabar Lietuva už tai turės sumokėti gražią sumelę pinigų. Toks europiečių sprendimas. Akivaizdžiai nukreiptas prieš Lietuvą, bet pirmiausiai – prieš Ameriką. Nėra jokių įrodymų, kad šis kalėjimas Lietuvoje veikė ir kad kas nors čia buvo kankinamas. Bet europiečiams užtenka miglotos tikimybės. O mūsų Dalia šį sprendimą palaimino.

Jei R. Karbauskis turės tiek politinės išminties, kiek turi užmojų, tai jis šią galimybę išnaudos. Už Lietuvos interesų ir jos transatlantinės partnerystės išdavimą gali grėsti net apkalta. O kartu su Dalia kristų ir partija, ligšiol besąlygiškai ją palaikanti. Žaidėjai susikeistų vietomis: prorusiškumo etiketė priliptų tiems, kurie uoliausiai ją klijuoja visiems savo oponentams ir kritikams. Sunku pasakyti, kiek tame būtų tiesos, bet politinių technologijų atžvilgiu tai būtų žaidimas be pralaimėjimo.

Padėtis kaista. Nebenustebintų, jei pasitaikytų viena kita politinė žmogžudystė, sudorojant vieną ar kitą valstiečių leitenantą. Pagąsdinimui. Kaip Vytauto Pociūno atveju. Kad mažiau kištųsi į svetimus reikalus. Vargu, ar bus liečiami lyderiai, tai būtų per daug skandalinga. Bet pagąsdinti gali.

Esminis klausimas, kiek valstiečiams ir jų sąjungininkams užteks drąsos ir išminties. Nesustos pusiaukelėje? Padėtis dabar jiems – tikrai dėkinga. Nežinia, ar jų pergalė išspręs visas susikaupusias problemas, bet laikai žada būti įdomūs. Pasirūpinkime spragėsiais.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

18 komentarų

 1. Mielas revoliucionininke Mariau,
  kai kam ir kiekvienas rytas
  – persikėlimas iš miego į budrią
  būseną – revoliucija.

  Ir saulė juk neamžina (tai jau mūsų, atėjusios
  ir išeisiančios kartos žinia) – tad gyvenki aukščiau,
  bent siekiais – su “Saule Lietuvos”

 2. Diedas:

  Valstiečių revoliuija apisivers Rosatomui naudingais referendumais. Pirmajį, dėl Astravo AE statybos karabasas laimėjo.
  Bet Astravas be Kruonio akumuliacinės eletrinės nuostolingas.
  Iki bus paleistas bulbašų monstras, Lietuvoje turėtų įvykti smegenų plovimo vajus, gal net didesnis už Visagino Astravo referendumą..
  Juk reikės kažkokiu būdu Rosatomui padovanoti Kruonį.
  Gal net kartu su mariomis ir Nemunu.
  Darbai ta linkme vyksta. Moksleiviams mokytojams valdiškų įstaigų klerkams organizuojamos ekskursijos į Kruonio akumuliacinę elektrinę, rodomi be naudos stovinčios nesumontuotos turbinos, su padejavimais, kad šis objektas galėtų atnešti didelę naudą Lietuvai.
  Ir žinoma kad dėl visko kaltas Kūūūbyyylius konervatoriai ir Grybauskaitė.

  • !!!:

   Labai gali būti…požymių yra,pav.žęmės saugiklių pašalinimas,Vilniaus vienuolynas padovanotas lenkam ir dar tos QXW .Prieš rinkiminių pažadų kaip nebūta….O šiaip M.Kundroto straipsnis puikus.

 3. Rimgaudas:

  Juk, Putino laikai neamžini. Ateis ir demokratinė Rusija, kuriai vėliau, kaip Ukrainai, padėsime stoti į Europos sąjungą: tada bus prisimintas Karaliaučiaus priklausomybės po karo Europoje svarstymo klausimas. Laimėjusiems karą sąjungininkams priminsime, kad, jeigu kas, privalome turėti kur evakuoti dalį savo gyventojų, o tai – dabartinė Kaliningrado sritis. Po to, kai sąjungininkai priskirs ją Lietuvai, po demilitarizacijos pakviesime grįžti į šias lietuvių žemes senprūsius bei užsienio lietuvius. Su demokratinėmis Rusija bei Lenkija (užgrobtas žemes turės atiduoti), reikės tada rekonstruoti Amžinosios taikos sutartis ir Europos sąjungos šalių, anglų bei amerikiečių pagalba atsistosime į deramą savo vietą kitų iškilių valstybių tarpe. Išeitų, gerb. Mariau, kad jūsų mintys apie santykių revoliucijas yra visiems pravarčios: bus MG Baltik, Agrokoncernui, Vilniaus prekybai, politikams ir t. t. ką dirbti ir visiems praeis noras kištis į tarpusavio santykių aiškinimąsi.

  • EJ:

   pagal Rimgaudo samprotavima iseina, kad atiduosime Vilniaus krasta lenkams, Klaipedos krasta vokieciams. Be to vokieciai mielai priglaustu ir Konigsberga(Kaliningrada). Kaip cia Rimgaudas neapsiziurejo…

   • Rimgaudas:

    Gerb. EJui:
    Rusija amžiną taikos sutartį su Lietuva pasirašė 1920 m. liepos 12 d., kur tarpusavio siena pietryčiuose ėjo už Suvalkų, aplinkui Gardiną, Lydą, dabartinį Molodečną ir baigėsi už Braslavo. Sutartį pasirašė V. Leninas. Sutartyje pažymėta, kad sieną su Lenkija Lietuva nustatys tarpusavio derybose. Amžinai taikai prilygstančią sutartį su Lenkija Lietuva teisiškai įtvirtino Liublino Sąjungoje. Tada ji vadinosi LDK ir būvį Sąjungoje atstovavo su savo teritorija, vykdomąja valdžia, iždu bei kariuomene. Lietuvos teritorija tuomet ėjo toli į pietryčius, o vakaruose apėmė lietuvių prūsų žemes pagal Aistmares iki Vyslos, kurias per savo dvarų statytinius valdė Teutonų ordinas. Rusija, kaip laimėto karo su Vokietija atstovė, 50 m. po karo pabaigos su sąjungininkėmis įsipareigojo spręsti Rusijos užimtos Karaliaučiaus žemės likimą. Lenkija (Liublino Sąjungos statusas), Baltarusija (Liublino Sąjungos statusas), Ukraina (Liublino Sąjungos statusas), Lietuva (Liublino Sąjungos statusas) ir Vokietija (Teutonų ordino statusas) bus pakviestos į komisiją. Lietuva, kaip Ducal Prussia dalis, atstovaujanti taip pat lietuvių ir Kaliningrado prūsams nuo Liublino Sąjungos laikų, galėtų būti diskusijų arbitru, todėl svarbu, kad gerb. Dalia Grybauskaitė būtų Europos Sąjungos delegacijos sudėtyje. Laukiama 50 – ties metų konferencija spręs visos Centrinės Europos žemių perskirstymo klausimą, todėl yra galimas Lietuvos palankumas Astravo AE statytojui “Rosatom”, kad lietuviai prūsai ir senprūsiai, turėtų kur evakuotis, jeigu kas, į konstitucines savo žemes Karaliaučiuje ir už jo iki Vyslos. Putinas, juk, nėra amžinas.

 4. valdas.:

  patiko naujas trumpesnis mockaus koncerno pavadinimas.taikliai. etikečių klijuotojas v.l. nervingai mekena.

 5. don_pedro:

  Labai jau marga ir neprognozuojama Karbauskio komanda. Na, jei Skvernelis sugebėtų tapti Lietuvos Viktoru Orbanu, tada – pirmyn. Jei sugebėjo paaiškinti Magnolijai, kad nėra tas daiktas, į kurį galima valytis kojas, tai gal ir su briukseliu sugebės kalbėtis vyriškai

 6. Dronas:

  Na nereikia čia smarkiai džiūgauti dėl milijonierių “valstiečių”, arbūzo spalvos “žaliūjų” ir prie jų prisiplakusių, tikrų raudonpilvių nomenklatūrinių “social” “demokratų”. Nenustebino tai kas gavosi dabar, netgi vertinu teigiamai. Bet jie ir buvo renkami tam, kad neprileist buvusių prie valdžios, o ir pakedentu daugiametę nomenklatūrą ir verslo grupes kurios užvaldė valstybę. Kituose rinkimuose, šita šutvė, kaip ir visi prieš tai, privalo eit šunim šėko pjaut. Galbūt dabartiniai staiga atsisakys QWX planų, kuriuos slapta, pamažu stumia, dvigubų pilietybių, rimtai susiims dėl verslo (ne tik MG) įtakos politikai ir GRIEŽTOS atsakomybės už pažeidimus. Susimastys kaip padaryt Lietuvą, patrauklią SAVO piliečiam, o ne visokiem perėjūnam. Tada gal ir galima bus pagalvot ar juos rinkt pakartotinai. Darys ką daro dabar ir nusispjaut? Drėbt juos lauk kaip musę iš barščių ir baigtas kriukis. Šilta vieta tuščia nebus, atsiras kiti, kurie galbūt norės ilgiau valdžioje išsilaikyt ir sočiai prie lovio kriuksėdami, atmins, kad iš jų piliečiai tikisi darbo. Taip, taip, vardant tos ir ne popieriuje ar skambiose kalbose, bet tikrovėje. Visi kas buvo valdžioje iki šiol, tokių sugėbėjimų, akivaizdžiai stokojo. Aišku tik tiek, kad šitie NIEKADA nepadarys, kad Lietuvai būtų gerai. Ką jie sugeba, jie jau parodė. Lai žygiuoja kur nesueina. Kitaip, jie nuvairuos tenai mus visus. Taip ir veikia demokratija. Reikia keist kaip pridarytus vystyklus. Yra kvapas ir keiti. Na nebent kvapas ir spalva per kadenciją nepakito, bet Lietuvoje tokio reiškinio kol kas dar nemačiau.

 7. Svarbu! Ir autoriui, ir komentatoriui "Valdui":

  Autoriau, Karbauskiui, manau, toli iki Orbano ir Kačinskio, o tiksliau – visai nepasiekiama. Taigi, nelyginkite nepalyginamų dalykų. Geriau atsiverskite 15min.lt ir perskaityti “VSD pažyma – be užtušavimų: įvardyti visi „MG Baltic“ užgaidas vykdę politikai, valstybės institucijų vadai, rektoriai, teisėjai, prokurorai”. Tikrai labai įdomu ir informatyvu! Laukiame tęsinio.

 8. AS:

  Kokia …revoliucija ? pas mus Lietuvoje su “avinėlių ” TAUTA …nejuokinkite. Ką Vergai praranda ? ….grandines o Lietuviams tos grandinė ….auksinės ir “Spartako ” …NESIMATO.
  Mes vaidiname demokratine valstybe ir laukiame kada Jie …PASITRAUKS. Esame kantrus kaip ….ŽEMAIČIAI tai gal jau laikas pakeisti Lietuvos pavadinimą į …Žemaičių respublika ir tegul kaip gilioje senovėje gelbsti …LIETUVĄ .
  Laikas baigti vaidinti …ATSIBUSKIME.

 9. Citata: “valstiečių ir konservatorių konfliktas ir glumina, ir liūdina”.
  Nežinau kaip kitiems, bet aš apie konservatorius tik tiek galiu pasakyti: kiek kartų buvo valdžioje, tiek kartų apiplėšė liaudį.

 10. rimas:

  Aciu, gerb. Kundrotui.Geras straipsnis.

 11. tiek:

  Lietuvos politikų bėda – čigoniškas bailumas(vieną kart apsiplikęs kopūstiene ,čigonas net bijo į kopūstų lauką pažvelgt). Atvirai : neliko būtiniausios politikos sudėtinės dalies – natūralios idėjų (kairiųjų ir dešiniųjų) konkurencijos. Visi nori būti vienadieniai geručiai ir vienodai pučia į liberalų dūdą .Taigi – kas pasakys ,kad būtina panaikint kompartijos draudimą ir atkurt tikrai kairiąją partinę jėgą ,su kuria galėtų galinėtis visi dabartiniai liberalų dešinieji? Daug kas natūraliai keistusi žymiai pažangesne kraštui linkme ,kaip ir kitose senose vakarietiškose demokratijose ,kuriose nieks net nesvarsto draust kompartijas. O socialistai ,tuo labiau socialliberalai (Paksas) tikrai neatstovauja kairiajai alternatyvai. O be jos – valstybė važiuoja kaip auto be stabdžių : gerai ,kol viskas gerai,o jei ….?

 12. Prusas:

  “Agrokoncerno problematika patogiai nutylima, ją tiesiog atsisakoma tirti, kas kelia pagrįstų minčių apie dvejopus standartus, vadistines nuostatas ir paprasčiausią veidmainystę.” ne nu visiskas idiotas kudrotas…gi i prokuratura pats Karbauskis jau seniai kreipesi kad tirtu, o cia isgama konservine triedzia kad yra priesingai…jau galvojau i kelnes nedaro kundrotas, o jis vel prisivare idijotas…visiems laikams kryziukas ant sito debilo uzdedamas…parazitas jis kokiu reta

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: