Seimas svarsto siūlymus didinti mokytojų ir mokslo darbuotojų algas (0)

smm.lt, A. Žuko nuotr.

smm.lt, A. Žuko nuotr.

Seimas pradėjo svarstyti Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko Eugenijaus Jovaišos pristatytas Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir Švietimo įstatymų pataisas, kuriomis siūloma įvesti mokytojų etatinį darbo užmokestį.

Mokytojai, dirbantys pagal bendrojo ugdymo, profesinio mokymo ir neformaliojo (išskyrus mokytojus, dirbančius pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas) švietimo programas, yra vieninteliai viešojo sektoriaus darbuotojai, kuriems atlyginimas skaičiuojamas ne už etatą, o už tarifikuotas valandas. „Šiuo metu mokytojo atlyginimo dydis priklauso nuo kiekvienos pedagoginės valandos. Trečdalis mokytojų uždirba tik apie keturis šimtus eurų atskaičius mokesčius, nes jų pamokų krūvis mažas“, – teigiama dokumento aiškinamajame rašte. Pasak E. Jovaišos, mokytojų, kurie dirba visu etatu, tai yra turinčių 36 pamokas, šiuo metu yra tik 5 proc.

Siekiant teisingai ir adekvačiai įvertinti visas mokytojui nustatytas pareigas, siūloma visas mokytojo etato valandas, kontaktines ir nekontaktines, apmokėti vienodu įkainiu.

Per ateinančius dvejus metus papildomai mokytojų atlyginimams bus skirta 95 mln. Eur, iš jų 17,4 mln. Eur – jau nuo šio rugsėjo 1 d. Aiškinamajame rašte pažymima, kad jau kitąmet mokytojų vidutinis atlyginimas augs 20 proc. ir peržengs 1000 Eur ribą. Toks augimas numatytas pereinant prie mokytojų etatinio darbo užmokesčio sistemos modelio, kai mokytojams bus atlyginama už visus atliekamus darbus, ne tik pamokas, ir pasiruošimą joms.

Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 14 d.

Seimas pradėjo svarstyti ir švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės pristatytas Mokslo ir studijų įstatymo pataisas, kuriomis siūloma nuo 2019 m. sausio 1 d. apie 16 proc. padidinti dėstytojų ir mokslininkų atlyginimus.

Kaip teigė švietimo ir mokslo ministrė, nuo 2017 m. atlyginimai mokslo darbuotojams didinami nuosekliai kasmet. 2017-aisiais didėjo mažiausiai uždirbančių mokslininkų atlyginimai (tam skirta 3,1 mln. Eur), 2018 m. dėstytojų ir mokslininkų atlyginimai vidutiniškai padidinti 20 proc. (tam skirta 23 mln. Eur). Tačiau, kaip pažymima dokumento aiškinamajame rašte, šiuo metu dėstytojų, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų atlyginimai yra visiškai nekonkurencingi šalies ir tarptautinėje darbo rinkoje.

Įstatymo pakeitimams įgyvendinti dėl mokslo darbuotojų atlyginimų kėlimo 2019 m. papildomai prireiks 2,8 mln. Eur, o iš viso dėstytojų, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų algoms didinti kitais metais papildomai reikės 22,9  mln. Eur valstybės biudžeto lėšų.

Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 21 d.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: