Sąjūdžio gimimas: Dokumentinio filmo „Įkvėpti laisvės“ premjera (6)

Arvydas Juozaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Arvydas Juozaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Gegužės 28 d., pirmadienį, 18 val., Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje, (Konferencijų salėje, V a.) Lietuvos dailininkų sąjunga ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į atvirą dokumentinio trumpametražių filmų ciklo „Įkvėpti laisvės“ premjerą.

Dar iki oficialaus Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės susirinkimo 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) būstinėje rinkosi klubo „Istorija ir kultūra“ aktyvas.

Ten humanitarinių mokslų daktaras, filosofas ir rašytojas Arvydas Juozaitis perskaitė pranešimą „Politinė kultūra ir Lietuva“. Jame buvo pritarta pertvarkos idėjoms, pasmerkta komunistų partijos visvaldystė, demokratijos užuomazgų slopinimas.

Dailininkai tapo vienais iš fundamentalaus istorinio įvykio iniciatorių, aktyviai prisidėjusių prie tolesnės Sąjūdžio raidos. Vadovaujant tuometiniam pirmininkui Broniui Leonavičiui, LDS pirmoji iš kūrybinių organizacijų išstojo iš TSRS dailininkų sąjungos, tad LDS indėlis į kultūrinės laisvės formavimą itin reikšmingas, o organizacijos nariams laisvės sąvoka giliai įsirėžusi į kūrybinę ir asmeninę patirtį.

Filme „Įkvėpti laisvės“ Bronius Leonavičius | lnmb.lt nuotr.

Filme „Įkvėpti laisvės“ Bronius Leonavičius | lnmb.lt nuotr.

Pirmame trumpo metražo dokumentinių filmų „Įkvėpti laisvės“ cikle pristatomi nusipelnę Lietuvos kūrėjai, LDS nariai, aktyviai veikę Sąjūdžio laikotarpiu. Filmuose pateikiamos jų mintys apie laisvę, nepriklausomybę, ano meto įvykių prisiminimai, kvestionuojama laisvo žmogaus sąvoka.

Patirtimi ir įžvalgomis dalijasi buvęs LDS pirmininkas (1987–1992), Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas (2008) grafikas Bronius Leonavičius; Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas (2003) fotomenininkas Rimantas Dichavičius; Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas (2002) grafikas Arvydas Každailis. Siužetuose rodomos ir ištraukos iš archyvuose saugomų įrašų, istorinių dokumentų nuotraukos.

Rimantas Dichavičius filme „Įkvėpti laisvės“ | lnmb.lt nuotr.

Rimantas Dichavičius filme „Įkvėpti laisvės“ | lnmb.lt nuotr.

„Įkvėpti laisvės“ – tarsi savotiška reminiscencija, išsauganti istorinį dokumentinį turinį ir apmąstanti jį iš laiko perspektyvos. Ciklas skirtas ne tik dailininkų bendruomenei, bet ir plačiajai visuomenei. Kviečiame visus kartu padiskutuoti apie kūrybinę laisvę, pasidalyti patirtimi ir prisiminimais istorinių įvykių kontekstuose.

Arvydas Každailis filme „Įkvėpti laisvės“ | lnmb.lt nuotr.

Arvydas Každailis filme „Įkvėpti laisvės“ | lnmb.lt nuotr.

Projekto iniciatorė ir vykdytoja Lietuvos dailininkų sąjunga. Filmo autorius Žilvinas Žusinas. Renginys atviras ir nemokamas.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: