V. Juozapaitis: Kultūros ministerija kaip gūdžiausio sovietmečio laikais slepia ketinimus (2)

Vytautas Juozapaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Vytautas Juozapaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Po Seimo nario Vytauto Juozapaičio viešos kritikos Kultūros ministerijoje svarstytam kultūros įstaigų pertvarkos planui, kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonson Seimo nario įsakmiai paprašė pateikti šaltinius, iš kur seimo narys gavo šį planą ir paaiškinti planą kritikuojančius teiginius.

Profesorius V. Juozapaitis teigia, kad „kultūros politika demokratinėje valstybėje yra viešosios politikos dalis, išskyrus labai retus atvejus, kurie yra susiję su valstybės paslaptimi. Visi Lietuvos seimai ir vyriausybės savo programose deklaravo ir ypač dabar pabrėžia viešumą, skaidrumą, objektyvumą, demokratiškumą, kaip pamatinius veiklos principus ir būdus. Tačiau Kultūros ministerijos vadovė elgiasi neretai priešingai – slaptai rengiami projektai, daromos slaptos prezentacijos, neskelbiami duomenys apie darbo grupių sudarymą ir jų konkrečią veiklą“. Kartu Seimo narys pateikia Lietuvos kultūros politikos pagrindų įstatymo rengimo pavyzdį, pažymėdamas, kad nors įstatymas turėjo būti parengtas dar praėjusių metų IV ketvirtį, tačiau jo iki šiol nėra, o ir informacija apie jį niekur neskelbiama: nei apie ministrės ar ministerijos kanclerio įsakymą darbo grupei burti, jos darbui organizuoti ir pan.

Seimo narys teigia, kad analogiškas slapukavimas vyksta ir kultūros įstaigų optimizavimo srityje. „Kaip gūdžiausiu sovietmečiu ministerijos politinė komanda slepia ne tik nuo parlamento, nuo visuomenės, bet ir pačios ministerijos specialistų savo užmačias. Neskelbiama, kokiais kultūros ministrės įsakymais ar ministerijos kanclerio potvarkiais dėl darbo grupių sudarymo rengiami projektai, nors visi šie procesai privalo būti vieši ir visuomenei pristatomi kaip Vyriausybės programos darbai, visuose etapuose, kaip tai daro ir kitos ministerijos“, – teigė V. Juozapaitis.

2018 m. gegužės 17 d. kultūros ministrė interviu „15min.lt“ žurnalistei Monikai Gimbutaitei sakė, kad jokių diskusijų apie valstybės kultūros įstaigų pertvarką nevyko, tik vyko idėjų išsakymas. „Idėjų buvo daug, gal penkios, kurios buvo pateiktos vizualinės prezentacijos forma. Viena iš jų, kurią paviešinote, yra Viktoro Bachmetjevo (…) ir dar kelių žmonių sudėtos į vieną.“

TS-LKD frakcijos narys V. Juozapaitis pabrėžia, kad „ministrė slepia neoficialiai dirbusių darbo grupių veiklą ir rezultatus. Idėjos, kurios išdėstytos prezentacijomis, jau yra akivaizdaus kolektyvinio darbo galutinis rezultatas, kuriam buvo duoti pavedimai, naudoti resursai, suteikti įgaliojimai. Juk Kultūros ministerija viešai neskelbė jokio idėjų konkurso, nebuvo visuomenės ir ekspertų kvietimo teikti pasiūlymus. Jeigu buvo parengtos net penkios prezentacijos, vadinasi, dirbo net penki kolektyvai slaptai, nieko nežinant visuomenei“.

Galų gale seimo narys reikalauja Seimo Kultūros komitetui ir jam pateikti kultūros ministrės įsakymus ar ministerijos kanclerio potvarkius dėl darbo grupių kultūros įstaigų tinklo pertvarkų penkiems projektams sudarymo, ne tik nurodant prezentacijų projektus paruošusių grupių sudarymo datas ir numerius, bet ir pateikiant sprendimų dėl jų sudarymo ir duotų pavedimų bei sutektų įgaliojimų kopijas ir paruoštų projektų galutines prezentacijas.

„Reikalauju iš Kultūros ministerijos viešumo, skaidrumo, demokratiškumo principų laikymosi. Slapta ministerijos veikla padarė ir toliau daro didžiausią žalą Lietuvos kultūrai, nes kultūros visuomenė nėra įtraukta į visavertį bendrą darbą, kurį turi daryti tik profesionalai, o ne politiniai parankiniai ar slaptieji ministrės talkininkai“, – pažymėjo V. Juozapaitis.

***

Išsamūs prof. V. Juozapaičio atsakymai Kultūros ministrei.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: