A. Stabrauskas. Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba (padėtis 2008 – 2010 m.) XVIII: ugniasienės (nuotraukos) (0)

Vilnius, Žvėrynas. Dionizo Poškos g. 38. Ugniasienė. A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas. Dionizo Poškos g. 38. Ugniasienė. A. Stabrausko nuotr.

(Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia: „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiaiverandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII.Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai; X. Švieslangiai; XI. Frontonai; XII. Stoglangiai; XIII. Tūrinės laiptinės; XIV. Sijos, gegnės bei pasparos; XV. Bokšteliai; XVI. Stiklai; XVII. Dūmtraukiai )

XVIII skyrius. Ugniasienės

Statant medinius namus, buvo reikalaujama, kad jie turėtų plytų sieną, vadinamąją ugniasienę toje pusėje, iš kurios šalia yra kitų medinių namų. Siena ir tiek, koks čia labai galėjo būti dekoras, juo labiau kad  tarpas tarp namų kartais labai mažas, kelios dešimtys centimetrų. Kai kada tas reikalavimas išpildytas tik formaliai, gaisras lengvai persimestų į gretimą namą (pavyzdžiui, Sėlių 37 ir 35 namai). Vis dėlto, kai erdvės daugiau, galvota, kaip ugniasienes paįvairinti, pagyvinti, kaip išvengti vaizdo monotonijos, dykos plynės įspūdžio.

Tiesiog plytų siena: Dionizo Poškos g. 25 / Kęstučio g. be numerio (1 ir 2 nuotr.; čia namas su vienšlaičiu stogu, – tokiu atveju lietus turėdavo nutekėti į savininko sklypą), Kęstučio g. 11 (3 nuotr.). Tarp namų jokio tarpo: 4 ir 5 nuotr. Sakalų g. 14 namo kaimynai net aukštą beržinių malkų rietuvę prišliejo.

Kęstučio g. 22 / Stanislovo Moniuškos g. 28: vaizdą pagyvina dvi suartintos  stačiakampės angelės – smulkmena, bet vis dėlto (6 nuotr.). O čia įdomesnis sienos siluetas (perimetras): Latvių ir Birutės g. 46/33 (7 nuotr.). Namas dviaukštis, todėl kitaip ta milžiniška siena atrodytų gniuždančiai.

Kai kurių namų ugniasienių kerčios viršuje – paskliautėje – profiliuotos, sienoje yra įdomesnės formos švieslangiai ar vėdinimo angos. Traidenio g. 7: dvi siauros šešiakampės angelės (8 ir 9 nuotr.); Treniotos g. 25: dvi analogiškos ir viena apskrita (10 ir 11 nuotr.). Dionizo Poškos g. 10: analogiška apskrita, kaip ką tik paminėto namo, laiptuota kerčios profiliuotė (12–14 nuotr.). Savotiškas įspūdingos ugniasienės ir paplokščio (ne kaip paplitusio kvadratinio skersmens) kamino derinys (15 ir 16 nuotr., Vytauto g. 4). Gana panaši Dionizo Poškos g. 38 namo ugniasienė, tik čia įmūryta raudonų plytų juosta, atskirianti stogo skydą, kuriame yra miniatiūrinės angelės (17–19 nuotr.).

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

Kategorijos: Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Saulės arkliukai, Visi įrašai.
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *