Kodėl XXI amžiuje vengiama skiepų? (1)

Nenoras skiepytis – pasaulinė problema. Kodėl XXI amžiuje vengiama skiepų? | Pixabay nuotr.

Nenoras skiepytis – pasaulinė problema. Kodėl XXI amžiuje vengiama skiepų? | Pixabay nuotr.

Netylant kalboms dėl profilaktinių skiepų naudos ir pavojaus, specialistai tikina, kad besiskiepijančių skaičius nemažėja. Statistikos duomenimis, 2017 metais buvo atlikta apie 800 tūkst. vakcinacijų, 2016 metais iš viso įskiepytos 772 tūkst. vakcinų dozės, o 2015 metais – 657 tūkst.

Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) kiekvienais metais mini Europos imunizacijos savaitę (balandžio 23–29 d.), balandžio 29-ąją minima Imunologijos diena. Šia proga specialistai dalijasi įžvalgomis apie niekuo nepagrįstas kalbas ir dezinformaciją, skatinančią atsisakyti jau seniai medicinos siūlomo išsigelbėjimo nuo užkrečiamų ligų.

Skiepais valdomi pavojingų ligų protrūkiai

Užkrečiamosios ligos kasmet sudaro iki 20 proc. visų registruotų ligų Lietuvoje. Šiandien vakcinomis galima kontroliuoti net 28 ligas. Remiantis PSO patarimais, geri ir pakankami vakcinacijos rodikliai šalyse yra tada, kai paskiepytų asmenų skaičius atitinkamoje žmonių grupėje yra ne mažesnis kaip 95 proc. Šių patarimų laikymasis padeda užkirsti kelią sergamumui ir mirtingumui nuo užkrečiamųjų ligų. Nepaisant to, daugelis tėvų baiminasi, kad skiepai gali pakenkti jų vaikams. „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Editos Stankevičiūtės teigimu, didžiausia tėvelių baimė – kad vaikas susirgs liga, nuo kurios yra skiepijamas, autizmu ar net vėžiu. Tačiau vaistininkė įsitikinusi, kad šios baimės nėra pagrįstos.

„Vaikai turi būti skiepijami, visų pirma tam, kad būtų apsaugoti nuo gyvybei pavojingų užkrečiamų ligų – infekcijų ir jų plitimo. Būtent skiepais yra valdomi šių ligų protrūkiai“, – teigia E. Stankevičiūtė.

Retas atvejis, kada tėvai vaistinėje klausia dėl vaikų skiepų, tačiau labai dažnai prašoma patarimo, ar verta patiems profilaktiškai skiepytis nuo gripo. Specialistai ir šiuo atveju mato neabejotiną skiepo naudą.

„Kadangi kiekvienais metais kyla gripo epidemija, laiku pasiskiepijus, galima apsisaugoti nuo gripo ir jo komplikacijų, kurios gali tapti mirties priežastimi. Šiemet šaltuoju metų laiku vaistinėje sulaukėme daug sergančiųjų gripu ar gripo komplikacijomis ir pacientų svarstymų, kad kitais metais jau tikrai reikės skiepytis“, – patirtimi dalijasi „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Kaip suderinti vaistų vartojimą ir skiepus

Dar viena baimė, jaučiama skiepų priešininkų – pavojus, kuris gali kilti pasiskiepijus, kai kartu vartojami kiti vaistai.

„Į vartojamų vaistų suderinamumą iš tiesų dėmesys atkreiptinas. Yra ir išimčių, kada skiepytis negalima. Nereikėtų to daryti vartojant imunodepresantus – vaistus, slopinančius imuninę sistemą, taip pat atliekant onkologiniams susirgimams taikomą chemoterapinį gydymą arba ūmiu bet kokios ligos  periodu. Svarbu prisiminti, kad sergantis žmogus apskritai negali būti skiepijamas“, – apie išimtis pasakoja vaistininkė ir primena, kad bet kurioje „Gintarinėje“ ar „Norfos“ vaistinėje galima nemokamai patikrinti vaistų suderinamumą ir taip pasiekti geriausią rezultatą – vartojami vaistai bus veiksmingesni, o gydymas kiek įmanoma saugesnis“, – pabrėžia vaistininkė.

Tiek norint pasiskiepyti ir paskiepyti savo vaikus, tiek esant griežtai nusistačius prieš bet kokius skiepus, vaistininkai visada pataria šiuo klausimu pasitarti su gydytoju – jis geriausiai informuos apie skiepų naudą ir su jais susijusias nepageidaujamas reakcijas.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Daiva:

    Nuo tada, kai skiepai tapo komercine preke, nepasitikėti jais skatina sveikas protas. Kai yra interesas parduoti, į šiokius tokius “netobulumus” paprastai neatsižvelgiama.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: