A. Juozaitis. Alvydas Butkus – Daugpilio universiteto doctor honoris causa (7)

dr. Alvydas Butkus | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

dr. Alvydas Butkus | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Nepaprasatai džiugu, kad Latvija įvertino jos kultūros ir mokslo ambasadorių Lietuvoje — profesorių ALVYDĄ BUTKŲ. Daugpilio universitas suteikė jam doctor horis causa, ir tai — didi simbolinė akcija. Ne tik akademinė, ne tik kultūrinė, bet ir politinė. Nes kas yra mūsų Letonikos centro įkūrėjas Kauno VD univeritete? — gryniausias kultūrtrėgėris, tariant svetima kalba, bet įdedant į ją baltišką turinį.

A. Butkus ne tik įkūrė, bet ir tebevadovauja tam centrui. Vadovauja visam Lietuvos latviškajam pasauliui, kuris be jo būtų dešimtį kartų mažesnis ir silpnesnis. O juk tai — tikra „būties politika”, baltų pasaulio išlikimo politika.

Kiek jis subūrė Latvijus draugų ir bičiulių? Legioną. Kiek jis surengė latvių-lietuvių renginių? Šimtus. Be A. Butkaus nebūtų nei Latvių-lietuvių kalbos žodyno, nei kalbos vadovėlių ir vadovų, nei kultūros ir kalbos stovyklų. Be jo nebūtų įkurtas ir Latvijos-Lietuvos/Lietuvos-Latvijos Forumas. Pabagliau Baltų vienybės dienos, kurią patvirtino mūsų Seimas ir Latvijos Saeima, taip pat Letonikos ir visos A. Butkaus veiklos sudėtinė dalis, vaisius. Ką kalbėti. vienas žmogus padarė tai, ko nepadarė jokia Lietuvos Respublikos politinė vadovybė per ištisus laisvės dešimtmečius. Lietuvos Seimo ir Vyriausybės, nacionalinio transliuotojo LRT apsileidimas Latvijos — nusikalstamas baltų pasauliui, mūsų ateičiai. O kad jis netaptų visišku nusikaltimu, Deivas, dievai ir dangus atsiuntė mums Alvydą Butkų.

Pažįstų jį nuo 1982 metų, kai netikėtai nelauktai sutikau jį Žamaičiuose, Papilėje, kur buvo surengta lietuvių kalbos ekspedicija. Tai buvo mano vienintelis bandymas prisidėti prie mūsų kalbos rinkimo akcijų, o A. Butkui tai buvo kasdienybė. Tada išsyk ir pamačiau, kad jis ne tik dėl lietuvių kalbos sielojasi, bet ir latvius „nesvietiškai“ myli. Tą vasarą, po dieną trukusių kalbos perliukų paieškos, jis išmokė mane latvių dainosjos neužmirštu.

Kol Lietuvos ambasada Latvijoje neturi kultūros atašato, kol LRT neturi jokios politikos Latvijos atžvilgiu, net korespondentinio punkto — tol yra ALVYDAS BUTKUS.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: