J. Zykus. Ekonominės krizės akivaizdoje – priešintis, bėgti ar kentėti? (5)

Juozas Zykus | S. Paškevičiaus nuotr.

Juozas Zykus | S. Paškevičiaus nuotr.

Šiuo metu Lietuvos ekonomiką skatina ir ekonominius rodiklius gerina į Lietuvos ūkį įsiliejantys pinigų srautai: bankų paskolos, emigrantų perlaidos, ES parama ir valstybės paskola. Tai sudaro apie 4,0 milijardus eurų kasmet. Vienas milijardas tampa bankų indėliais. Du milijardai „išplaukia“ į užsienį neigiamo prekybos balanso pavidalu. Vienas milijardas tampa nekilnojamuoju turtu. 2018 metai – vieni geriausių Lietuvos istorijoje.

Neuždirbtų pinigų masė didina vartojimą, infliaciją ir nekilnojamojo turto plėtrą. Gyvenamųjų namų statyba 2018 metais viršys 2008 metų lygį. Pasiūla padidės, paklausa sumažės. 2018 metų pabaigoje kainos pradės mažėti, o 2019 metais pradės mažėti ir gyvenamųjų namų statybos apimtys.

Statybos sektoriuje prasidės bedarbystė, o apie 2020 metus ji apims ir kitas veiklos rūšis. Nes kiekviena statybos sektoriuje prarasta darbo vieta sąlygos 5 darbo vietų praradimą aptarnaujančiame sektoriuje.

2019 metais pradės mažėti pinigų srautai iš bankų ir emigrantų, kurie buvo skirti butų pirkimui. Esant bedarbystei, emigrantai įsigytus butus parduos ir kursis ten, kur dirba.

Pasklidus informacijai, kad ES parama mažėja, o mokėjimai į ES biudžetą didėja, žmonės ims taupyti, t. y. sumažės vartojimas. Atsiras biudžeto deficitas. Mažės BVP ir tuo pačiu – valstybės skolinimosi limitas.

Teigiamas aspektas – didėjantys indėliai bankuose. Tačiau šiuos finansus firmos naudos savo veiklai pratęsti arba jos perkėlimui į užsienį, o gyventojai – emigracijai.

Šis procesas ypač suaktyvės po 2020 metų. Nesiimant neatidėliotinų priemonių, Lietuvos laukia gili ir ilgalaikė krizė.

Norint  sušvelninti artėjančią krizę, būtina galiausiai atsisakyti likusio socialistinio planavimo ir pasitelkti privačią iniciatyvą bei finansus visose ūkinės veiklos srityse.    

 • Būtina atsisakyti visų ūkinės veiklos suvaržymų, naikinti biurokratiją ir valdišką kontrolę, paliekant pastarąją paslaugų gavėjui.
 • Būtina leisti privačia iniciatyva ir finansais tiesti kelius, geležinkelius, statyti tiltus, kasti tunelius, kurti metro sistemas.
 • Be biurokratinių suvaržymų leisti mokyti, gydyti ir teikti kitas socialines paslaugas.
 • Sudaryti sąlygas konkurencijai tarp valdiškos ir privačios veiklos.
 • Krizės akivaizdoje pradėti netoleruoti valdininkų luomo korupcijos.
 • Visuomenės pašauktiems Lietuvą valdyti politikams susigrąžinti savo teises iš valdininkijos ir ryžtingai imtis pertvarkos.

Jei to nepadarysime pasitelkę visuomenės protą ir politinę valią, gyvenimas tai pasidarys pats, tik žmonių gyvenime sukeldamas didelį chaosą.

Reikia analizuoti bei įvertinti 2008 metų krizės patirtį ir rasti galimybę sušvelninti būsimą ekonominę krizę.

Lengviausias variantas – nieko nedaryti, apsimesti nelaimėliais ir atsiduoti Dievo valiai.

Kiekvienas turime teisę rinktis.

Autorius yra asociacijos „Metro sąjūdis“ valdybos pirmininkas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , .

5 komentarai

 1. Rimgaudas:

  Atsimenu Jus, Juozai. Protas išliko toks pat – šaltas kaip mineralas. Džiaugiuosi.

 2. tiek:

  eilinis liberalus Lietuvos duobkasys.Išvada: tas jo rekomendacijas taikyti labai nuosekliai “atvirkščiai” ,vos ne iki brandaus socializmo metodo(nesijuokit – ten jokių š…ekonominių krizių tiesiog nieks net neisivaizdavo) .Prisiminkim kabyliaus laikų krizės pamokas – per tas liberalios ekonomikos krizes visiškai nustekenami piliečiai ,o didelė dalis “rimto” kapitalo iš jų išeina nugalėtojais.Ne veltui sakoma ,kad tos ekonominės krizės – silpniausiųjų (tame tarpe ir kapitalistų tarpe ) peilis,o stipriausiems visa tai tik į naudą .Kaip beimsi ,iš kurio kampo bežiūrėsi ,tačiau sistema tikrai vilkiška.Ir dažnai žmogus žmogui ….Ir tai skaitoma labai normalu – atseit natūrali atranka.

 3. Gerbiami valdžios vadovai: RAMŪNAS KARBAUSKIS IR SAULIUS SKVERNELIS LAIKO ETIKOS UNIVERSITETE EGZAMINĄ, kaip galvojate,- išlaikys ar susikirs?

 4. Tvankstas:

  Jei teisingai supratau, tai Lietuvą nuo artėjančios krizės gali išgelbėti tik Vilniaus METRO statyba.

  • Žemyna:

   Žinoma, metro = vienintelė viltis, proveržis į … !
   Juk, kai jo statyba ne tik galutinai pribaigs miesto „gėdą” – senamiestį, išvalys jame erdves pažangių stiklo bambalių statyboms, bet ir galutinai subankrotins bent jau sostinę, jei ne visą Lietuvą, galėsime, kaip Maskva karo metais, nuo tų statybų sukeltos krizės metro tuneliuose slėptis! O Skvernelio su Šimašiumi į pagalbą pakviesta kaimynė, kaip ir tarpukariu, vėl Vilniją išgelbės!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *