„Aktualioji istorija“: Kaip XIX a. tautos vienybės idėja įveikė popiežių? (video) (3)

Tomas Baranauskas ir Algis Kasperavicius | Alkas.lt nuotr.

Tomas Baranauskas ir Algis Kasperavicius | Alkas.lt nuotr.

Laidoje „Aktualioji istorija“ laidos vedėjas istorikas Tomas Baranauskas ir istorikas, Vilniaus universiteto docentas Algis Kasperavičius kalbasi apie nacionalizmo ir tautos vienybės idėjos plitimą XIX a. Europoje, o taip pat konkretų šių idėjų nulemtą įvykį – Italijos suvienijimą. Italijos vienytojai nepabijojo būti atskirti nuo bažnyčios, nes į sukurtą Italijos karalystę įtraukė ir popiežiaus valdytą sritį.

Ar galima pavadinti XIX amžių nacionalizmo amžiumi? Kas yra nacionalizmas? Ar tai – tokia pat ideologija, kaip ankstesnėse laidose aptarti socializmas, liberalizmas, konservatizmas, krikščioniškoji demokratija, ar jis gali derėti su bet kuria iš jų? Kas paskatino nacionalizmo idėjų plitimą, kokia jų esmė? Kokią įtaką nacionalizmas padarė Italijos suvienijimui? Kodėl vienijimo centru tapo Sardinijos karalystė, kuo pasižymėjo jos ankstesnė raida? Kodėl pirmasis Italijos karalius Viktoras Emanuelis buvo vadinamas Antruoju? Kas buvo pagrindiniai kovotojai už Italijos suvienijimą, kas buvo pagrindinis Italijos suvienijimo priešas? Kodėl popiežius atskyrė Italijos vienytojus nuo bažnyčios?

Šiuos ir kitus klausimus aptariame laidos metu.

Kategorijos: Aktualioji istorija, Alko radijas, Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

3 komentarai

 1. Julius:

  Pranas Valickas. Aš įsitikinęs kad T.Baranauskas turėtų atsiprašyti jo dėl savo pačio garbės. Nes dabar užsiiminėti cenzūra kitaip tariant užsitempti kepure ant akių T.Baranauskui garbės tikrai nesuteikia.

  “Va pavyzdžiui, ir Tomas Baranauskas tiki lenkiškomis pasakomis. Kryžiuočių knygose parašyta “Rex” (lietuviškai karalius), o jis skaito “dux” (lotyniškai kunigaikštis) ir nors kuolą jam ant galvos tašyk kitaip neperskaitys, t.y. apie tokius sakoma “žiūri į knygą ir mato špygą”.” Tokie dalykai yra labai negarbingi iš T.Baranausko pusės.

 2. Julius:

  ” Julius:
  Jūsų komentaras laukia patvirtinimo.
  2018 04 17 18:11 | IP adresas: 98.227.40.144
  Ir vėl alkas “pasitaisė” parodė ką jis gali ir išcenzuravo mano eilinė žinute. Kalbant toliau klausimas kaip galėjo susikurti tokia švelniai tariant slogi Lietuvoje viešoji erdvė. Ir mano akys krypsta į neliustruotus sovietinius istorikus tokius kaip A.Kasperavičius. Aš esu įsitikinęs kad jie viską padarė kad Lietuvą ir jos mokslą jos viešąją erdvę įstumti į tą padėtį kurioje dabar Lietuva yra. T.Baranausko klause kodėl nėra parašyta naujausių laikų Lietuvos istorija. Aš esu įsitikinęs kad istorija neparašyta būtent dėl tos priežasties. Dėl neliustruoto sovietinio establešmento kuris įsitvirtinęs Lietuvos moksle ir viešojoje erdvėje tiksliau ją visiškai dominuoja.”
  Sovietinis establešmentas dominuoja moksle, toliau perteklius jo keliauja į vieša erdve į žiniasklaidą, politines partijas, judėjimus, organizacijas ir t.t. galiausiai Lietuvos valstybėje įsivyrauja melas. Meluoti kaip ir aš taip pasakyčiau atstovauti melui yra tape normalu. Netgi gerio skonio parodymas. Negi kaip kad klausimais dėl istorijos principingai atstovauti melui. Tik klausimas kiek dar ilgai tęsis visa šita dvasinė glorijeta?

 3. Julius:

  Julius:
  Jūsų komentaras laukia patvirtinimo.
  2018 04 20 03:11 | IP adresas: 98.227.40.144
  Aš taip ir nesupratau. Ar aš kokį tai nusikaltimą dariau kad cenzūra nepraleido mano kelių žinučių ar kažkuris iš svetainės viešpačų Alka bando paversti dykra. Taip kaip T.Baranauskas pavertė savo asmeninį forumą kuri laiko kaip viešą. Kaip viešą erdvę. Tik to viešumo tenai 0. Pagal tendencija Alkas turi virsti tokia pat dykra. Kodėl aš apie tai kalbu nes tai yra bendra visuma. Melas, propaganda ir didelis noras dominuoti. Sovietinis establešmentas turi labai didelį norą dominuoti bet neturi kultūros. Bet turi labai daug entuziazmo kažką tai daryti o ką jis nedarytų po jo lieka dykra. Tiek fizinė tiek moralinė tiek dvasinė.
  Cenzūra vėl pasitaisė.
  “Aktualioji istorija” nepataikyti į taktą. Eilinis istorijos funkcionierių kalbėjimas apie trečiaeilius dalykus. Istorijos funkcionieriai. T.Baranauskas kažkada turėjo forumą kuriame daug kas lankydavosi ir kalbėdavosi bet T.Baranauskas suprato kad istorijoje neturi idėjų, talento, minties įvedė cenzūra ir forumą pavertė dykra. Kaip dabar matome tapo kaip istorijos funkcionierius. “Pasitaisė” “subrendo” ir panašiai. O Lietuva toliau išliks svetimų jėgų ir jų ideologijose sukonstruotoje istorijoje. Liūdna.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: