Latvijos vidurinėse mokyklose bus pereita prie mokymo tik valstybine kalba (video) (21)

Raimondas Vėjuonis | „Rwitter“ nuotr.

Raimondas Vėjuonis | „Rwitter“ nuotr.

Balandžio 2 d., pirmadienį,  Latvijos Prezidentas Raimondas Vėjuonis paskelbė Latvijos Švietimo įstatymo ir Bendrojo lavinimo įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma per kelerius metus pereiti prie bendrojo vidurinio ugdymo tik valstybine kalba.

Pataisos numato, kad nuo 2019 metų rugsėjo 1-osios iki 2021 metų rugsėjo 1-osios visose valstybinėse mokyklose bus laipsniškai pereita prie ugdymo latvių kalba. Tuo pačiu kitų tautinių bendrijų moksleiviams bus sudarytos sąlygos toliau mokytis gimtosios kalbos ir literatūros, taip pat gimtąja kalba mokytis su jų kultūra bei istorija susijusius dalykus.

„Mokymasis vidurinėse mokyklose latvių kalba suteiks lygias galimybes visiems jauniems žmonėms gauti kokybišką išsilavinimą ir gyventi Latvijoje, kad čia galėtų studijuoti ir dirbti. Tai sudarys sąlygas darnesnei visuomenei ir stipresnei valstybei“, – pabrėžė prezidentas R. Vėjuonis. Pasak prezidento, vaikai visada turės galimybių mokytis dalykų, susijusių su etninių mažumų tapatybe ir kultūra, išsaugoti savo šaknis ir visokeriopai vystyti savo asmenybę, o pagrindinėse ir pradinėse mokyklose svarbiausių dalykų mokytis gimtąja kalba.

Kaip žinia, kovo 22 d. Latvijos Saeima (Seimas) svarstymu priėmė Švietimo įstatymo ir Įstatymo dėl bendrojo ugdymo pataisas, kurios numato 2019–2020 m. mokslo metais tautinių mažumų mokyklose vidurinio ugdymo pakopoje pradėti laipsnišką perėjimą prie ugdymo latvių kalba.

Prorusiška Latvijos socialdemokratų partija „Saskaņa“ („Santarvė“) prezidentui R. Vėjuoniui buvo pateikusi prašymą vetuoti numatomas pataisas. Savo ruožtu Rusijos užsienio reikalų ministerija kovo 26 d. griežtai pasmerkė šias pataisas ir pareiškė, kad ši reforma diskriminuos Latvijos rusakalbius ir tęsia „diskriminacinę politiką, kurią 25 metus vykdo Latvija, siekdama nutautinti rusakalbius gyventojus“ bei pridūrė, kad tokie sprendimai pablogins dvišalius Rusijos ir Latvijos santykius.

Latvijos rusakalbiai ir Rusijos propagandiniai kanalai jau kuris laikas skalambija apie Latvijos rusų diskriminaciją. Šalyje rengiami protesto mitingai.

Galimybę įdiegti latvišką mokymo valstybine kalba variantą svarsto ir Ukrainos Švietimo ir mokslo ministerija.

„Mums yra būtina surasti tautinių bendrijų atstovams tinkamus mokymo modelius tam, kad jie galėtų gerai mokėti ir galėtų vartoti  gimtąją kalbą, bet taip pat puikiai mokėtų ir valstybinę kalbą. Mes manome, kad Latvijos patirtis šiuo klausimu yra labai vertinga Ukrainai“, – sakė Ukrainos Švietimo ir mokslo ministrė Lilija Grinevič.

Kategorijos: Baltų žemėse, Kalba, Kultūra, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

21 komentaras

 1. Pikc:

  Latviai – šaunuoliai! O dabar – pakelkit rankas, kas mano, kad “mūsų” valdžiai bent panaši mintis kils artimiausiu metu (arba apskritai kada nors). 😉

 2. Bartas:

  “Mes” turim “srateginį , dvasinį , bendros istorijos , bendro tikėjimo partnerį” ir dar drebančias kinkas. Kaip aš galiu pakelti ranką už tai, ko niekada Lietuvos “valdžiukė” nepadarys. O Latvija laisva šalis. Jiems nereikia jokių raidžių prisirašinėti į raidyną. Jiems nereikia važinėti į Varšuva prašyti, kad “aušros vartai ” nebūtų ant lankiško paso ar panašiai.
  Tegyvuoja Latvija per amžius!!

 3. Aha:

  Latviai – protestantai. Tai pagrindinis ju variklis….

 4. Kai viskas užknis – emigruosiu į Latvij ir būsių latvių tautininku.

 5. Antanas St.:

  O mes? “Lenkus” Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigais versime lenkais? Dobrze! O aš, pvz., norėčiau būti… žydu. Ir ką? Galėčiau? Ne? O kodėl ne? Jei nutautėję kiszkeliai, gaidisai, wojsznisai, dedeliai, jankeloičiai, krepsztuliai, lužisai, gridziai, wentisai ir kiti gali būti lenkais, tai kodėl aš negalėčiau būti žydu?!

 6. Algimantas:

  Lietuvos parsidavėlių valdžios per trisdešimt metų nesugebėjo net mūsų tikrų brolių-latvių televizijos retransliuoti Lietuvoje.

 7. Sveikinimai latviams:

  Šaunuoliai! Ir toliau taip laikykitės! Juk Jūs ir pavardžių rašybą dokumentuose latviškais rašmenimis išsprendėte labai greitai ir paprastai. Net pavydžiu tokio Latvijos Seimo narių sąmoningumo. Mūsiškiams tik mokytis ir mokytis iš kaimynų latvių.

 8. Ar, jūs, straipsnį bent skaitėte, ar tik pavadinimą? Dar kartą atidžiai perskaitykite straipsnį ir tada komentuokite.

 9. Lietuvoje vyksta atvirkščiai:

  Lietuvoj tuo tarpu vyksta atvirkštinis procesas. Seimas ketvirtadienį priėmė įstatymo projektą, kuriame palaimino Narkevič ir visos lenkų akcijos prašymą ir toliau laikyti palengvintą valstybinės lietuvių kalbos egzaminą lenkams ir rusams. Jau buvo įvestas 8 metų pereinamas periodas, kurio metu lenkiškų ir rusiškų mokyklų vaikai už didesnį klaidų skaičių gaudavo geresnius pažymius. Tačiau 46 Seimo nariams balsavus UŽ, dviem PRIEŠ ir 17 susilaikius, praėjo pateikimą Seime Narkevič projektas dėl tolimesnių lengvatų kitakalbiams. Tai reiškia, kad, vaikai lankantys mokyklas valstybine kalba, bus ir toliau diskriminuojami, jie gaus blogesnį pažymį už lietuvių kalbos egzaminą ir tai trukdys įstojimui į aukštąsias mokyklas.
  Šiam projektui nepritarė ir turėjo daug pastabų Europos teisės ir Seimo Teisės departamentai, kurie pastebėjo, kad ” lietuvių valstybinės kalbos brandos egzaminų laikymas ir rezultatų vertinimas pagal skirtingas programas gali būti traktuojamas kaip nevienodų galimybių sudarymas viduriniam išsilavinimui įsigyti.” Europos tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencija nei kiti tarptautiniai teisės aktai nereikalauja daryti nuolaidų pagal tautybę mokantis valstybinės kalbos. Europos Teisės departamentas pastebėjo, kad “Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2013 m. birželio 18 d. sprendimu nustatė, kad palengvintas lietuvių kalbos egzaminas tautinių mažumų mokyklų abiturientams prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam lygybės principui.”
  Aiškiai pasakyta, kad Seime pateikimą praėjęs įstatymo projektas PRIEŠTARAUJA KONSTITUCIJAI.
  Tai ko verta Seimo narių priesaika, kurią jie tarė padėję ranką ant Konstitucijos??

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: