Atsitokėjo? Danija imigrantams: Mokykitės kalbos arba mokėkite už vertėjo paslaugas (10)

Inger Stojberg | Samnytt.se nuotr.

Inger Stojberg | Samnytt.se nuotr.

Kairiųjų partijai „Venstre“ priklausanti Danijos imigracijos ir integracijos ministrė Inger Stojberg (Inger Støjberg) nuolat susiduria su imigrantais, kurie nei mokosi danų kalbos, nei dirba, ir dėl to nesuka sau galvos, nes jaučiasi teisūs. Šiuo metu ji nori panaikinti galimybę gauti vertėją, skirtą migrantų kontaktams su danų visuomene, ir taip paskatinti juos mokytis danų kalbos, samnytt.se portale rašo Matias Allbinsonas (Matias Albinsson).

Viskas prasidėjo nuo dokumentinio filmo, vieną vasario savaitgalį parodyto per Danijos TV2 kanalą. Filme buvo pasakojama apie moteris iš Somalio, gyvenančias Volmosėje – vieno didžiausių šalies miestų, Odensės, priemiestyje, daugiausia apgyvendintame imigrantų:

Nė viena iš moterų, iš kurių buvo imtas interviu, neturėjo darbo ir beveik nė viena nemokėjo kalbėti daniškai, nors kai kurios gyveno Danijoje jau nuo praėjusio šimtmečio devintojo dešimtmečio. Kad susikalbėtų su moterimis, TV komandai teko ieškotis somaliečio vertėjo.

Moterys skundėsi, kad sunku gauti darbą, kad yra reikalaujama išsilavinimo ir kad musulmoniškos skraistės joms kelia rūpesčių. Tačiau dokumentiniame filme pirmiausia buvo pabrėžiama kalbos mokėjimo, tiksliau – nemokėjimo, problema.

Dokumentinis filmas sulaukė stipraus atgarsio. Kovo 26 d., pirmadienį, BT naujienų portalas išspausdino imigracijos ir integracijos ministrės I. Stojberg diskusinį straipsnį, kuriame ji rėmėsi TV2 dokumentiniu filmu.

Tokia situacija atsirado dėl „tingumo, neslepiamo pasibjaurėjimo danų visuomene ir mūsų pačių valios pareikalauti stokos“ – būtent tokia „kombinacija ir pagimdžiusi paralelines visuomenes, šiandien kamuojančias Daniją“, – rėžė ji.

I. Stojberg turėjo omeny, kad imigrantai per lengvai išvengia danų kalbos mokymosi, nededa pastangų susirasti darbo – tiesiog gyvena iš pašalpų. Viena iš šio reiškinio priežasčių yra ta, kad danų valstybinės institucijos pernelyg lengvai samdo vertėjus imigrantams, kai šiems vis dėlto prireikia kontakto su danų visuomene.

Dabar Vyriausybė numato atsisakyti šios lengvatos. Nuo šiol imigrantams vertėjas bus siūlomas tik pirmuosius trejus metus šalyje, po to reikės ieškotis sprendimų patiems.

„Mokykis kalbos arba mokėk už savo asmeninį vertėją“, – toks yra I. Stojberg pranešimas imigrantams.

Parengė Daiva Jakubonienė

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. Labai teisinga pozicija, nesimokymas šalies, kurioje gyveni, kalbos yra elementariausia demagogija…

 2. Antanas St.:

  Pagarba danams!!! Reiškia, viskas gerai toj danų karalystėj (V.Šekspyras kadaise rašė priešingai)???… Kažin, o kaip mes darysime su mūsų “lenkais” Gaidisais, Krepsztuliais, Wojszniais, Dedeliais, Jankeloičiais, Giedroicais ir kitais, gyvenančiais “od wiekow” šiose etninėse lietuvių (!) žemėse? Samdysime vertėjus mes ar Lenkijos valdžia? O gal patys turėsime išmokti lenkiškai? Bet tada ir mūsų “lenkai” turės išmokti lenkiškai, nes dabar jie kalba “po prostu”. Kažkoks marazmas…

 3. Aušrius:

  Atsitokėtų, jei paprašytų nenorinčius integruotis išsinešdinti. Multikultūralizmas Europoje patyrė fiasko, tą pripažino visi didžiųjų valstybių vadovai. Muslimai nebando integruotis, kuria savo uždarus getus, veisiasi ir laukia, kada rinkimuose jie sudarys daugumą. O tada ne jie danų, o danai turkų kalbą mokinsis.

  • Antanas St.:

   Pritariu Tamstai! Tokia pati padėtis yra ir Pietryčių Lietuvoje. Ne Lenkijoje, o Pietryčių Lietuvoje, etninėse lietuvių (!) žemėse, kurios NIEKADA nebuvo Lenkijos dalimi. Įtariu, kad ne už kalnų tas laikas, kai važiuodami, pvz., į Šalčininkus, turėsime vežtis lietuvių-lenkų pasikalbėjimo žodynėlį.

 4. Pikc:

  O tuo tarpu Suomijoje…
  https://www.facebook.com/VofEurope/videos/586134918434665/
  O dabar – medžiaga pamąstymui: jei jau UNIVERSITETE dirbančiai alach-babachei atrodo, kad Suomijoje per daug suomių, ir tai yra spręstina problema, tai ką galvoja eiliniai kebabai “iš gatvės”? Ir kokiam besmegeniui reikia būti, kad tikėtumeisi, jog TOKIA fauna kada nors integruosis?

 5. Baigsis Pranskiečių su Skverneliais valdžių kadencija, baigsis ir tie “žodynėliai”…” Valstiečių” vien dėl jų parodytos lenkinimųsi politikos 70 – 80 % Lietuvos už juos daugiau nebalsuos.

 6. Bartas:

  Tai pasirodo, kad Vyt. Lansbergio siūlymu suteikti Lietuvos pilietybę visiems kitataučiams, nemokantiems Lietuvių Kalbos, buvo užkasta mina ateičiai.

 7. Tvankstas:

  VENSTRE ????
  Va čia tai anekdotas, net Danijos kairuosius/komunistus uždulkino broliai iš Afrikos savo gyvenimu iš pašalpų ir net nesiteikimu pramokti danų kalbos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *