Atsitokėjo? Danija imigrantams: Mokykitės kalbos arba mokėkite už vertėjo paslaugas (10)

Inger Stojberg | Samnytt.se nuotr.

Inger Stojberg | Samnytt.se nuotr.

Kairiųjų partijai „Venstre“ priklausanti Danijos imigracijos ir integracijos ministrė Inger Stojberg (Inger Støjberg) nuolat susiduria su imigrantais, kurie nei mokosi danų kalbos, nei dirba, ir dėl to nesuka sau galvos, nes jaučiasi teisūs. Šiuo metu ji nori panaikinti galimybę gauti vertėją, skirtą migrantų kontaktams su danų visuomene, ir taip paskatinti juos mokytis danų kalbos, samnytt.se portale rašo Matias Allbinsonas (Matias Albinsson).

Viskas prasidėjo nuo dokumentinio filmo, vieną vasario savaitgalį parodyto per Danijos TV2 kanalą. Filme buvo pasakojama apie moteris iš Somalio, gyvenančias Volmosėje – vieno didžiausių šalies miestų, Odensės, priemiestyje, daugiausia apgyvendintame imigrantų:

Nė viena iš moterų, iš kurių buvo imtas interviu, neturėjo darbo ir beveik nė viena nemokėjo kalbėti daniškai, nors kai kurios gyveno Danijoje jau nuo praėjusio šimtmečio devintojo dešimtmečio. Kad susikalbėtų su moterimis, TV komandai teko ieškotis somaliečio vertėjo.

Moterys skundėsi, kad sunku gauti darbą, kad yra reikalaujama išsilavinimo ir kad musulmoniškos skraistės joms kelia rūpesčių. Tačiau dokumentiniame filme pirmiausia buvo pabrėžiama kalbos mokėjimo, tiksliau – nemokėjimo, problema.

Dokumentinis filmas sulaukė stipraus atgarsio. Kovo 26 d., pirmadienį, BT naujienų portalas išspausdino imigracijos ir integracijos ministrės I. Stojberg diskusinį straipsnį, kuriame ji rėmėsi TV2 dokumentiniu filmu.

Tokia situacija atsirado dėl „tingumo, neslepiamo pasibjaurėjimo danų visuomene ir mūsų pačių valios pareikalauti stokos“ – būtent tokia „kombinacija ir pagimdžiusi paralelines visuomenes, šiandien kamuojančias Daniją“, – rėžė ji.

I. Stojberg turėjo omeny, kad imigrantai per lengvai išvengia danų kalbos mokymosi, nededa pastangų susirasti darbo – tiesiog gyvena iš pašalpų. Viena iš šio reiškinio priežasčių yra ta, kad danų valstybinės institucijos pernelyg lengvai samdo vertėjus imigrantams, kai šiems vis dėlto prireikia kontakto su danų visuomene.

Dabar Vyriausybė numato atsisakyti šios lengvatos. Nuo šiol imigrantams vertėjas bus siūlomas tik pirmuosius trejus metus šalyje, po to reikės ieškotis sprendimų patiems.

„Mokykis kalbos arba mokėk už savo asmeninį vertėją“, – toks yra I. Stojberg pranešimas imigrantams.

Parengė Daiva Jakubonienė

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: