76 Seimo nariai pasirašė deklaraciją raginančią nepritarti Stambulo konvencijos ratifikavimui (2)

Seimas | lrs.lt nuotr.

Seimas | lrs.lt nuotr.

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio inicijuotai peticijai 76 parašus iš skirtingų frakcijų narių surinko Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas ir Užsienio reikalų komiteto narys dr. Mindaugas Puidokas.

Deklaraciją pasirašė 42 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai, 19 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių, visi 8 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai priklausantys Seimo nariai, 6 frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai ir vienas Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narys.

76 Seimo narių pasirašytoje deklaracijoje pritariama kovai su smurtu pažymint, kad smurtas prieš moteris yra ir nusikaltimas, ir grubus žmogaus teisių pažeidimas, kuris neturėtų būti toleruojamas visuomenėje. Kartu atkreipiamas dėmesys, kad iš esmės visos konvencijos nuostatos, kurios skirtos moters apsaugai nuo smurto, jau yra tapusios Lietuvos nacionalinės teisės dalimi.

Vienintelė naujovė, kurią konvencija atneštų į nacionalinę teisę – socialinės lyties (angl. „gender“) sąvoka. Keliamos abejonės, kad šios sąvokos įteisinimas vestų prie netradicinės seksualinės orientacijos asmenų santuokų įteisinimo ir leidimo jiems įsivaikinti vaikus. Tai yra visiškai nesuderinama su LVŽS remiama tradicinės šeimos samprata, šeimos politika, vertybėmis ir rinkimų programa. Sociologinės apklausos ir susitikimuose su LVŽS politikais išreikštos nuomonės rodo, kad tam nepritaria ir dauguma Lietuvos žmonių.

Deklaracijoje taip pat pabrėžiama, kad bandymai keisti „socialinės lyties“ sąvokos vertimą į lietuvių kalbą, kurie yra stebimi atskirų ministerijų lygmeniu, nekeis šios sąvokos aiškinimo tarptautinės teisės prasme, nes oficialus Stambulo konvencijos tekstas yra anglų ir prancūzų kalbomis – tai labai aiškiai nurodo Vienos konvencijos 33 straipsnis, apibrėžiantis tarptautinių sutarčių aiškinimo taisykles.

Konvencijoje vartojama „gender“ sąvoka ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse vertinama prieštaringai. Diskusijos ypač paaštrėjo pastaruoju metu. Daugėja ir valstybių narių pareiškimų, kad, siekdamos išvengti dviprasmiškos situacijos su „gender“ sąvoka, jos neratifikuos Stambulo konvencijos. Pastaruoju metu Bulgarijos ir Slovakijos premjerai padarė pareiškimus apie atsisakymą ratifikuoti konvenciją, Kroatijoje ir Vengrijoje ratifikavimo klausimo svarstymas atidėtas, didelės diskusijos vyksta ir Latvijoje. Stambulo konvencijos dar nėra ratifikavusios 18 ją pasirašiusių Europos Tarybos (ET) narių, tarp kurių yra ir Jungtinė Karalystė, Liuksemburgas, Airija, Islandija, Graikija bei Čekija.

Mindaugas Puidokas | Asmeninė nuotr.

Mindaugas Puidokas | Asmeninė nuotr.

„Dėl to esame įsitikinę, kad Stambulo konvencijos ratifikavimas nėra tikslingas ir šia deklaracija raginame Lietuvos Respublikos Vyriausybę nebetęsti konvencijos ratifikavimo procedūros, o daugiau dėmesio skirti teisės aktų tobulinimui, gerinant moterų apsaugos nuo smurto sistemą ir užtikrinant pagalbą visoms smurtą patyrusioms moterims“, – teigia Seimo narys M. Puidokas.

Pastaruoju metu ši prieštaringai vertinama konvencija susilaukia vis platesnio visuomenės nepritarimo įvairiose ES šalyse. Neseniai per 300 Europos organizacijų išreiškė vieningą nepritarimą tarptautinės Stambulo konvencijos nuostatoms nukreiptoms prieš tradicinę šeimos sąvoką. Kovo 19 d. Laisvos visuomenės institutas (LVI) net 333 nevyriausybinių organizacijų (NVO) iš 9 ET valstybių vardu kreipėsi į  ET generalinę sekretorę Stambulo konvencijos klausimams Bridžitą O’Loklen (Bridget O’Loughlin), ET generalinį sekretorių Torbjorną Jaglandą (Thorbjørn Jagland) ir ET Ministrų komiteto pirmininką Andersa Samuelseną (Anders Samuelsen) išreikšdami susirūpinimą dėl neaiškių vadinamosios Stambulo konvencijos nuostatų ir atkreipdami dėmesį į tai, kad ši  konvencija tik klaidina ir skaldo visuomenę. Pask kreipimąsi pasirašiusiųjų NVO atstovų ši tarptautinė sutartis nėra reikalinga, kad nukentėjusios moterys susilauktų efektyvios joms reikalingos pagalbos.

Primename, kad lygiai prieš metus kovo 23 d. Seimo salėje premjeras Saulius Skvernelis vienu iš prioritetinių Vyriausybės darbotvarkės klausimų išskyrė Stambulo konvencijos ratifikavimą. Premjero bendražygis, Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis tuomet taip pat teigė, jog Vyriausybė sieks Stambulo konvencijos ratifikavimo…

Prieš rinkimus būsimas Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir būsimas Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis fotografavosi su plakatu, kuriuo išreiškė palaikymą Stambulo konvencijai.

Šiuo metu S. Skvernelis ir toliau reiškia palaikymą šiai konvencijai, o jo bendrapartietis, garsiosios reklaminės genderistų fotosesijos dalyvis  V. Pranckietis yra kritiškesnis savo priešrinkiminio poelgio atžvilgiu ir teigia, kad dalis Stambulo konvencijos yra nesuderinama su LVŽS programa.

Kaip žinia, kovo 12 d. LVŽS išplatino deklaraciją, kurioje aiškinama, kodėl Seimui pavasario sesijoje neteikiama ratifikuoti Stambulo konvencija dėl smurto prieš moteris. Išplatintoje deklaracijoje teigiama, kad Stambulo konvencija vertinama prieštaringai ir turėtų būti adresuota pirmiausia toms ET narėms, kurios dar neturi sukurto moters apsaugos nuo smurto teisinio indėlio. LVŽS frakcijos seniūnas R. Karbauskis išreiškė viltį, kad sprendimą neratifikuoti prieštaringosios konvencijos, nepaisant politinių skirtumų, susivienijusio palaikys visos skirtingos Seimo frakcijos.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

2 komentarai

  1. JUOZAS:

    tikėkimės, kad ministriausias išmoks skaityti angliškai ir nebedarys tokių klaidų

  2. Išverstaskūris:

    Gerai prisimenu kaip Skvernelis gražiai kalbėjo apie šeimą, butinybę ją saugoti, teikti paramą ir t.t. Dabar išvertė kailį ir jau ienas suka į kitą pusę. Apie Pranckieti iš viso nera ką kalbėti,- žmogus be principų ir stuburo. Kai nori sėdėti ant dviejų kėdžių, dažniausiai atsisėda ant žemės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: