V. Sutkus: Energetinis saugumas negali būti aukojamas dėl komercinių interesų (1)

LVK prezidentas Valdas Sutkus | Lietuvos verslo konfederacijos nuotr.

LVK prezidentas Valdas Sutkus | Lietuvos verslo konfederacijos nuotr.

„Business Europe“, didžiausia ir įtakingiausia Europos verslo organizacija, Europos Parlamento energetikos komiteto nariams išsiuntinėjo laišką, kuriuo bando stabdyti Europos Sąjungos (ES) Dujų direktyvos pataisas, kurios būtų labai nenaudingos Rusijos įgyvendinamam projektui „Nord Stream 2“.

Didžiausios paslaugų, prekybos ir aukštųjų technologijų įmones vienijančios verslo organizacijos Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Valdas Sutkus kategoriškai pasisako prieš bet kokių iniciatyvų, galinčių susilpninti Europos Sąjungos (ES) ir Lietuvos energetinį saugumą, palaikymą ir ragina kuo greičiau priimti direktyvos pataisas, kurios yra svarbios visai ES ir Lietuvos valstybei.„Pastaraisiais metais mes, kaip šalis, daug investavome į tai, kad neliktume energetine sala, tad visos šalies interesas yra užsitikrinti, kad energetinių įtakų zona negali būti verčiama ir pati Europa. Palaikome Europos Parlamente (EP) planuojamą svarstyti ES Dujų direktyvą ir tikimės, kad ji bus kuo greičiau priimta“, – pabrėžia LVK prezidentas Valdas Sutkus.

Pasak jo, mūsų šalies verslas pats turėtų garsiai išreikšti vienareikšmišką savo nuomonę apie tai, kad energetinė nepriklausomybė yra neginčijamas prioritetas bei nesiblaškyti. Nacionalinė Lietuvos energetikos asociacija atsisakė tarptautinės narystės asociacijoje EUROGAS, kuri išreiškė prieštaravimą Dujų direktyvai. Tuo tarpu kai kurios kitos įtakingos Lietuvos verslo organizacijos kalba apie kažkokius reagavimo algoritmus bei ilgas diskusijas.

„Ribotos, nuo monopolinių tiekėjų priklausomos rinkos sąlygomis gyvenome daug metų. Patyrėme ekonominę blokadą, teko spręsti apsirūpinimo naftos žaliava klausimus, kai „sugedo“ vamzdis „Družba“. Galutinai taškus ant „i“ sudėti padėjo po Krymo aneksijos Rusijai pritaikytos ekonominės sankcijos, kurios tapo akstinu persiorientuoti į Vakarų rinką bei išmokti dirbti joje. Lietuvos verslas yra konkurencingas užsienio rinkose, tačiau jis toks nebūtų, jei priklausytų nuo rusiškų monopolijų“, – teigia LVK prezidentas.

Pasak jo, kad iniciatyvos, kurios ilguoju laikotarpiu iš esmės silpnina energetinį saugumą ir sudaro sąlygas įsitvirtinti stambiam, ekonominę galią ir tam tikrų politinių svertų turinčiam tiekėjui, turi likti praeityje kaip pasibaigusio etapo reliktas.

„Lietuva kaip niekas kitas žino, ką reiškia būti priklausomai nuo vieno dujų vamzdžio ir jį valdančių savininkų sprendimų, todėl man nesuprantama dviprasmiška pozicija dėl ES Dujų direktyvos“, – sako V. Sutkus.

Jo teigimu, prireikė politinės valios, laiko ir didelių investicijų, kad Lietuvoje būtų įmanoma diversifikuoti energetinių išteklių – naftos, dujų tiekėjus.

„Lietuvos pavyzdys įrodo, kad rinkos diversifikavimas yra pats geriausias sprendimas. Be to, šiuo metu Rusijai Vakarų šalių taikomos ekonominės sankcijos negali būti mainų objektu į siaurus komercinius interesus, paneigiančius strateginius siekius“, – reziumuoja V. Sutkus.

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Petras:

    Eilinis konservatorių kosmosas, nes šita brigada pučia vis tą pačią dainelę!
    Globaliam korporacijų pasaulyje gali nežinodamas pirkti dujas iš JAV tanklaivio, kuris pakrautas Rusijoje. Ir ekonominė logika visada sakys, kad pakrauti Rusijoj nei, bus pigiau, o vamzdžiu būtų dar pigiau…

    Nėra valstybių sienų kas liečia biznį, užteks visus kvailinti!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: