A. Stabrauskas. Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba (padėtis 2008 – 2010 m.) XVI: stiklai III (nuotraukos) (1)

Vilnius, Žvėryno rajonas. Treniotos g. 26. Senųjų durų fragmentas. | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėryno rajonas. Treniotos g. 26. Senųjų durų fragmentas. | A. Stabrausko nuotr.

(Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia – „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiai,verandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai; X. Švieslangiai; XI. Frontonai; XII. Stoglangiai; XIII. Tūrinės laiptinės; XIV. Sijos, gegnės bei pasparos; XV. Bokšteliai)

XVI skyrius. Stiklai: nuo pavienių geometrinių formų, skaidos (fragmentavimo) iki ornamentų ir kompozicijų, raštuoto ir spalvoto stiklo

III dalis

1.Dekoratyvios faktūros, raštuoti stiklai.Pasak Treniotos g. 29 namo gyventojų, šiose duryse (1 nuotr.) niekas nekeista, furnitūra ir stiklas tebėra kaip buvo pastačius (1938 m.). Galbūt todėl, kad, namo savininką ir statytoją 1941 m. ištrėmus į Sibirą, jame buvo apgyvendinti KGB karininkai iš Rusijos, – taigi namas buvo ne neorganizuotų butų gyventojų, o vienos žinybos nuosavybė. Durų švieslangių stiklas dekoratyvus, raštuotas (2 nuotr.). Raštas dvejopas – trūkinėjančių bangelių ir tarp jų smulkus, raukšlių pobūdžio. Šiek tiek panašus bangelių įstrižas raštas yra Lenktosios g. 53 namo durų stikluose (3 ir 4 nuotr.), bet šis namas (vietoj čia buvusio vienuolių namo) pastatytas jau šiame amžiuje. Visiškai kitokio stiliaus, labai taisyklingas stiklo raštas Dionizo Poškos g. 38 namo viršduryje (5 nuotr.). Treniotos g. 26 taip pat taisyklingas, bet kitoks, languoto stiliaus raštas išlikusiuose autentiškuose durų langeliuose (6–8 nuotr.).

Vilnius, Žvėryno rajonas. Vykinto g. 17. Pietų fasado langas | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėryno rajonas. Vykinto g. 17. Pietų fasado langas | A. Stabrausko nuotr.

2.Vienspalviai raštuoti stiklai. Tai irgi raštuotas stiklas, bet jis spalvotas, vienos spalvos. Vykinto g. 17namo lange rusvos spalvos stiklai (9 nuotr.). Vytauto g. 47 taip pat rusvas stiklas rytų ir vakarų fasado duryse. Įdomu, jog rytiniame fasade švieslangiai yra ne tik viršduryje, bet ir šalia durų (10 ir 11 nuotr.). Išties retas atvejis Žvėryne, – įprasta, jog lauko duryse švieslangius įstatydavo arba pačiose varčiose, arba viršduryje. Vakarinėse duryse švieslangiai įstatyti varčiose, viršutinių skydelių vietoje (12 nuotr.). Savotiškas (padrikas, neapibrėžtas) šių stiklų raštas (13 ir 14 nuotr.). Rusvas stiklas ir Vytauto g. 63namo vakarų fasado verandos arkiniuose viršlangiuose (15 nuotr.). Segmentai lenktos formos (16 nuotr.). Ši veranda turi dvejas duris, iš šiaurės ir pietų pusės. Spalvoti stikliukai išliko abiejuose viršduriuose, bet jie skirtingų spalvų. Šiauriniame stiklai rusvi, kaip ir viršlangiuose, o pietiniame purpuriniai, melsvi (17 ir 18 nuotr.). Pastato viduje prieškambario durys įstiklintos; stiklas taip pat spalvotas ir raštuotas (žr.: https://kvr.kpd.lt/#/static-heritage-search, unikalus objekto kodas 2654; 24 ir 26 nuotraukos). Vytauto g. 61 namo verandoje senųjų durų neliko, o tokių pat, kaip ir Vytauto g. 63 namo, langų viršlangiai uždažyti aliejiniais dažais (19 nuotr.).  Čia irgi buvo spalvotų stiklų.

3.Stiklai su spalvų bei formų deriniais, vitražas. Čia derinti, vienaip ar kitaip komponuoti skirtingų spalvų bei formų stiklo segmentai arba stikle (tiksliau, ant stiklo) yra vitražinis piešinys. Paribio g. 2namo įstiklintas balkonas puoštas tamsiai žalios ir mėlynos spalvos stiklais (20 ir 21 nuotr.). Sėlių g. 38 namo pagrindiniame, šiaurės, fasade (iš Sėlių gatvės pusės) įrengta veranda (22 ir 23 nuotr.). Atkreiptinas dėmesys į langelių formų variantus priekinėje verandos  sienoje, abipus durų: ši kompozicija iš stačiakampių, lygiakraščių ir stačiųjų trikampių, netaisyklingų keturkampių bei penkiakampių ir – centre – rombų. Ši originali stiklų formų kompozicija papuošta žalios ir oranžinės spalvos stiklais (24 ir 25 nuotr.).

Nežinoma, kokia technika naudotasi puošiant Dionizo Poškos g. 10 namo langą (26 ir 27 nuotr.), bet stiklas, tikriausiai, padengtas lipnia permatoma raštuota plėvele. Lipnia plėvele su spalvotu ornamentu dekoruotas Lokių g. 28 namo rizalito švieslangis (28 nuotr.). Įdomumo dėlei pridedame dar vieną nuotrauką su geometrinio stiliaus vitražu, nors šis, Kęstučio g. 16, namas plytų, – viršduryje išliko vienas dekoratyvus stiklas (29 nuotr.).

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Žemyna:

    Neįkainojamos nuotraukos!
    Kažin, ar būtų dar tokių žmonių, kas imtųsi taip kruopščiai, su tokia meile ir kantrybe kiekvieną detalę kuo dailesnę, kuo akiai ir širdžiai malonesnę pagaminti, pritaikyti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: