D. Nagelė. Seimo nariai naikina lietuvių kalbą (27)

Sakaliene_respublika.lt

Dovilė Šakalienė | respublika.lt nuotr.

„Vakaro žinioms“ paskelbus, kad 7 Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos nariai kai kuriose Lietuvos savivaldybėse bei seniūnijose nori įteisinti dvikalbystę, kilo didžiulis ažiotažas. Valstybinės kalbos žlugdytojus laiškais ėmė atakuoti visuomenininkai ir kiti neabejingi gyventojai. Tiesa, kol kas jokio atsakymo nesulaukė. Turbūt ir nesulauks, nes seimūnai paprastai su rinkėjais lipšnūs tik prieš rinkimus. O iki jų dar toli.

Visuomeninė organizacija „Talka kalbai ir tautai“ griežtai pasisako prieš bandymus įteisinti dvikalbystę Lietuvoje. Ji kreipėsi ne tik į parlamentarus, bet ir į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją.Visuomenininkai prašo nepritarti septynių Seimo narių teikiamiems įstatymų projektams, kuriais siekiama kai kuriose Lietuvos savivaldybėse ir valstybės įstaigose įteisinti vadinamąsias „pagalbines kalbas“.

Kaip skelbė „Vakaro žinios“, seimūnų septynetas siūlo nustatyti, kad savivaldybėje, kurioje tautinė mažuma sudaro ne mažiau nei trečdalį visų savivaldybės gyventojų, šios mažumos kalba turėtų tokią pat reikšmę kaip ir lietuvių.

R.Brudbergyte_respublika.lt

Rasa Brudbergytė | respublika.lt nuotr.

Kitaip tariant, kitataučiai turėtų teisę į toje savivaldybėje veikiančiais valstybės ir savivaldybių institucijas  kreiptis sava kalba ir reikalauti atsakymų būtent ja.

Taip pat siekiama nustatyti, kad seniūnijose, kuriose tautinė mažuma sudaro ne mažiau nei trečdalį seniūnijos gyventojų, gyvenamosios vietovės pavadinimas, joje esančių gatvių, viešojo administravimo subjektų pavadinimai, topografiniai ženklai būtų rašomi valstybine ir tos tautinės mažumos kalba.

Raminta Popovienė | respublika.lt nuotr.

Raminta Popovienė | respublika.lt nuotr.

Užsienietiški užrašai galėtų atsirasti ir tose seniūnijose, kuriose tautinė mažuma nesudaro trečdalio visų gyventojų, tačiau tai turėtų būti nuspręsta per visuotinę gyventojų apklausą. Pirmais dviem minėtais atvejais jokia apklausa net nebūtų rengiama.

Po šios publikacijos „Vakaro žinios“ sulaukė daugybės skaitytojų, prašiusių paskelbti minėtų „didvyrių“ pavardes. Prašymų negalime ignoruoti. Tai – Dovilė Šakalienė, Juozas Olekas, Julius Sabatauskas, Rasa Budbergytė, Raminta Popovienė, Algimantas Salamakinas  ir Algirdas Sysas.

Algirdas Sysas | respublika.lt nuotr.

Algirdas Sysas | respublika.lt nuotr.

Asociacija „Talka kalbai ir tautai“ primena, jog Konstitucijoje įtvirtintas valstybinės kalbos statusas reiškia tai, kad kiekvienas Lietuvos pilietis privalo mokėti lietuvių kalbą, vartojamą viešajame Lietuvos gyvenime. Kitose gyvenimo srityse asmenys nevaržomai gali vartoti bet kurią jiems priimtiną kalbą. Tai, kad oficialūs dokumentai rašomi valstybine kalba, nepaneigia tautinėms mažumoms save priskiriančių piliečių teisės rašyti, skaityti ir bendrauti bet kuria kita kalba, jeigu tai nesusiję su Konstitucijos apibrėžta valstybinės kalbos vartojimo sritimi.

Algimantas Salamakinas | respublika.lt nuotr.

Algimantas Salamakinas | respublika.lt nuotr.

„Teikiamos pataisos implikuoja prievolę Lietuvos piliečiams, dirbantiems tam tikrų Lietuvos vietovių valstybinėse įstaigose, be valstybinės kalbos mokėti ir vadinamąsias „pagalbines kalbas“, tuo sudarydamos sąlygas diskriminuoti Lietuvos piliečius pagal kalbų mokėjimą. Taip būtų pažeistas valstybinės kalbos, darančios visus piliečius lygius prieš įstatymą, statusas“, – rašoma  visuomenininkų pareiškime.

Juozas Olekas | respublika.lt nuotr.

Juozas Olekas | respublika.lt nuotr.

Į išvardintus parlamentarus raštu kreipėsi ir Lietuvos ateičiai neabejingas vilnietis Algimantas Jankauskas, raginantis Seimo narius pasiaiškinti, kas jiems davė teisę tyčiotis iš valstybinės kalbos. Ir dar Vasario 16-osios išvakarėse (projektas registruotas vasario 15d. – aut. past.). „Kreipiausi vasario 28 d., tačiau nė iš vieno atsakymo dar negavau.

Julius Sabatauskas | respublika.lt nuotr.

Julius Sabatauskas | respublika.lt nuotr.

Tikriausiai atsakys per įstatymo numatytą laiką, kuris, kiek žinau, yra 20 darbo dienų. Juk mes politikams reikalingi tik prieš rinkimus. Aš visais klausimais, kai priiminėjami Lietuvai kenksmingi sprendimai, kreipiuosi į Seimo narius, tačiau atsakymo dažniausiai nesulaukiu. Arba atrašo Ryšių su visuomene skyrius. Tačiau vis tiek nemanau, kad tai bereikalingas laiko gaišimas. Kuo daugiau žmonių bus aktyvūs, tuo ir Seimo nariai labiau pagalvos prieš siūlydami kenksmingus sprendimus, nes žinos, kad praranda dalį rinkėjų, nepatenkintų jais, balsų“, – „Vakaro žinioms“ sakė A.Jankauskas.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Lietuvos kelias, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Naujienos, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

27 komentarai

 1. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Yra esmingas skirtumas tarp sąvokų “tautinė bendrija” ir “tautinė mažuma”. Tautinė mažuma tai tokia piliečių visuma, kuri niekur kitur pasaulyje neturi savo tautinės valstybės. O tautinnė bendrija tai tokia piliečių visuma, kuri gyvena kitoje valstybėje ir kažkur pasauluje turi savo tautinę valstybę.

  Tai lenkai ir rusai Lietuvoje yra tautinės bendrijos, o karaimai, krymo totoriai yra tautinės mažumos.
  Tačiau Lietuvos priešams šių sąvokų skirtumai yra NEĮVEIKIAMI, nes jie yra užsiangažavę būti Lietuvos priešais ir ėsti biudžeto pinigus, taip dar labiau kenkiant Lietuvai.

  Lietuvos valstybės paramą savo kultūrai privalo gauti tautinės mažumos, nes niekur kitur jie negali valstybiniu lygiu puoselėti savo kultūros. Tautinės bendrijos savo kultūrą puoselėja pačios.

  Visiems LR piliečiams galioja LR Konstitucija ir jos 14-as straipsnis.
  Tas kas nesilaiko Konstitucijos negali būti LR piliečiu. Tokia yra nuomonė.

 2. aha:

  Nespėjo a.a.Zinkevičius atšalt, o jau prasideda puolimai. Kaip ir pro kur dar paaiškint, kad pas mus nėra tautinių mažumų. Ir, jei pastebėjot, tai liberalai ir socdemai niekaip šito nesupranta… Gal jiems kokią paskaitą Seime paskaityt reiktų? Jeigu patys skaityt nemoka, tai gal kažkas paskaitytų….

  • Žemyna:

   „Profesionalai” skaito tik tas Konvencijos bei Chartijos vietas, kur yra rekomenduojamų (NEPRIVALOMŲ!) priemonių siūlomas sąrašas (kad iš jo būtų atsirinkta tai, ko GALĖTŲ imtis šalies valdžia).
   IKi vietų, kur trumpai ir aiškiai nurodyta, jog atvykėliams TMAPK netaikoma, nei iki pastabų, jog ir tikrų TM atžvilgiu kas nors įsipareigojama TIK tada, JEI
   – jei šalis turi tam galimybių,
   – jei tai darytų ne kamieninės (arba titulinės) sąskaita,
   – jei tai nekenktų kamieninei tautai, TAČIAU PRIEŠ TAI ATSIŽVELGUS į istorinę santykių su ta tauta patirtį…
   Taigi, nė vieno tų JEI mūsų jau beveik išnykstančios nuo žemės veido „mažumos” niekaip netenkina. Nors nė negaišti laiko visų JEI svarstymams leidžia IŠLYGA APIE ATVYKĖLIUS.
   Visi pseudopolitikai „netyčia” įterpia čia šeimos (ar ir giminės) gyvenimo LT teritorijoje sampratą, t.y., sukeičia ŽMOGAUS protėvių istoriją su TAUTOS gyvavimo tame regione istorija. Jei kokia šeima čia gyvena net ir 1000 metų, tai jo „TM” TAUTA niekada čia negyveno. Ir tavo paties protėviai buvo ne svetimkalbės tautybės ir tikėjimo.TM susieta būtent su TAUTOS buvusia etnine teritorija.

 3. 1569-1795-1918-2018

  Jei žmogiškai nesuprantama (net po 1918 m. valstybingumų grąžos), tai
  …Liubline buvo prisiekta 1569 07 01,
  ir
  “…nuo šiol Lenkijos karaliai turėję tapti ir Lietuvos didžiausiais kunigaikščiais atskirai jais nevainikuojant. Patvirtinti bendri abiejų valstybių seimai. Deklaruota bendra užsienio politika – esant reikalui pagalbos suteikimas vieni kitiems. Greta šių vienijančių dalykų kiekviena valstybė išsaugojo savo pavadinimą, teritoriją su atskiromis sienomis!”

  Tai apie išorės grėsmių vis ryškėjančioje akivaizdoje į v y k u s į tapsmą: „Lenkijos karalystė ir Lietuvos DK yra vienas ir neišskiriamas vienalytis kūnas, taip pat viena bendra neišskiriama valstybė, kuri iš dviejų valstybių ir tautų susidarė ir susijungė į vieną tautą“

  • Sodininkas Antaninis:

   Tai grįžk, Giedriau į tuos laikus ir tap tuo karalium ant tos ATR. Nesidomiu kas tada ”prisiekė” Liubline, tik žinau, kad iš to nieko gero nesigavo. Dar 1919 metais vienas lenkų ”karalius” iš neribotos meilės Lietuvai pabandė ”antrą Liubliną” su ginklu suregzti, kas iš to gavosi irgi žinom. Priversti Rusijai dėkoti už Vilniaus sugrąžinimą….Ech, ta Istorija. Nepalanki Lietuvai. Ir tik todėl, kad visais amžiais radosi tokių ”giedrių” (jogailų), neįsivaizduojančių gyvenimo be Lenkijos.

   • Beje, sakyti, kad tiesiogiai prie dėkojimo Rusijai ‘už Vilniaus sugrąžinimą” privertė “vienas lenkų karalius” būtų ne visai tikslu. Mat, akivaizdu, kad prie to dėkojimo konkrečiai privedė tas faktas, kad Smetona 1939 metų rugsėjį nepasiuntė kariuomenės, buvusios čia pat, pasiimti to ‘karaliaus’ pabėgusios kariuomenės palikto Vilniaus, be kurio Lietuva, kaip žinome, nerimo jau 19 metų.

    • būsimiesiems “sodinukams” …(bręstantiems – tikuosi)
     p a m o k ė l ė, tai ir visi “sodinukai-pabiručiai”
     skaitom:
     “kiekviena valstybė išsaugojo savo pavadinimą, teritoriją su atskiromis sienomis!”

     šauktukas pamokančiai ŠIĄ užbaigą išryškinant pridėtas.

     Toliau…
     “iš dviejų valstybių ir tautų susidarė ir susijungė į vieną tautą“
     (jau be šauktuko)
     tačiau kaip
     1569-1795-1918-2018
     meteigiai primeną TAI,
     ir k a l b a – kiek lietuvių, tiek lenkų …lygiom teisėm BENDRAM gynybos prieš
     RYTUS
     VAKARUS
     ŠIAURĘ
     PIETUS
     d a r i n y j e.

     Todėl vaikučiai sodinučiai”” žinot ir atmint, bei išmokę NET Į V Y K D Y T turės,
     kad 1795 m. šio darinio t a r p u s a v i o sienos nuo tos Priesaikos dienos
     …taip ir napakitusios (kaip ir Valstybinės kalbos išlikę), JAS 1569-1795 būklei
     kas atstatys.
     “Sodininkas Antaninis” įdėmiau pasimokęs, atribojęs nuo savęs visokius brudus
     nuo pat Kumelės-Tykocino-Balstogės gyvenamųjų vietų lanko, ir “išlenks’ nuo
     u ž s i l e n k u s i o s pat 1918 m. su tapačiais kaip ir iki 1569 m. lietuvių Valdovais išlikusios Lenkijos 🙂

 4. Tvankstas:

  Rinkimin4 kar6tin4 naujiems Seimo rinikimams prasid4jo

 5. Tvankstas:

  Rinkiminė karštinė naujiems Seimo rinkimams prasidėjo stulbinančia 7-netuko savireklama.

 6. Vaidevutis:

  Ar jau sulauksime užrašų, kaip rusų ir lenkų okupacijos laikais, “lietuviškai kalbėti griežtai draudžiama”, kai dėl okupantų etnocido ar net genocido praradome 80 nuošimčių etninės Lietuvos. Tokie minimi veikėjai panašu tęsia okupantų užduotis.

 7. Getas:

  Šis septynetas negali atstovauti mūsų tautiečių (tauta kuria valstybę) ir piliečių, nes jie pažeidžia Konstituciją ir valst. kalbos įstatymą. Juos galėtų paduoti į Teismą visuomeninės organizacijos arba viešąjį interesą ginanti Prokuratūra. ir reikalauti jų atstatydinimo.
  Kai kurie tiek jau metų sėdi Seime, o dar nesugeba kalbėti teisine kalba- vartoja “tautinės mažumos”

 8. Gražina:

  Visi septyni yra išrikti pagal sąrašus ( apie Oleką neradau info). Tai reiškia, kad žmonės jų tiesiogiai ir nerinko, bet reitinguodami 5 partijos narius, privalėjo balsuoti ir už visą partiją.
  Aš parašiau į Seimo facebok`ą . Taip ir nesupratau jų atsakymo… ” Seimo kanceliarijos teisininkai teikia išvadas pagal nustatytą tvarką ir ne jie pagal mūsų Konstituciją priima teisės aktus”. Gal tai reiškia, kad teisės aktai “apeina” Konstituciją?

  • LosAngeles:

   h t t p : / / w w w .vrk.lt/2016-seimo/rezultatai?srcUrl=/rinkimai/102/2/1306/rezultatai/lt/rezultataiVienmRpg_rpgId-18738.html

   ir olekas pagal sarasa, o kaipgi… o ir rezultatas ispudingas: uz 25 pries- 75. bet dede seime, ir atidirbineja ‘judosiaus sidarbrinius’

 9. Gera kompanija:

  Per radiją Šakalienė išdrįso pasakyti, kad tuose rajonuose kur būtų pagal juos įvesta dvikalbystė, tai lietuvis turėtų išmokti lenkų ir rusų kalbas. Ponia Šakaliene, kodėl visą gyvenimą gyvenantis kitatautis negali išmokti valstybinės kalbos, o pagrindinės tautos pilietis privalės išmokti mažumos kalbą? Jokios logikos. Kodėl Jūs taip nemylite lietuvių? Kodėl taip įžeidinėjate? Ką Jūs atstovaujate? Didžiausią klaidą padarė valstiečiai, kad tokį žmogų įtraukė į rinkiminius sąrašus.

 10. Algimantas Zolubas:

  Na ir kompanija! Visi iš vienos partijos.

  Pachlavanas Machmudas iš Bucharos parašė:

  Lengviau Kaukazo tris šimtus kalnų į trupinius sumalt piestoj
  Ir dangaus skliautą nudažyt devyniskart savu krauju,
  Sėdėti dešimt metų požemio vienutėj
  Nei būt su neišmanėliu akimirką kartu.

  Kaip Morę iš kiemo šitą šutvę vykim iš Seimo arba duokim po 200 gr. ricinos, kad daugiau ir nusikosėt bijotų.

 11. Durklas:

  Lietuvių kalbos ir tautos išdavikai….

 12. Žemyna:

  Vargsta, vargsta žmonija, tačiau kai kurios infekcijos tokios gajos, kaip žiurkės, niekaip neišnyksta… Ar godumas jas padaro tokias atsparias?

 13. !!!:

  Straipsnis puikus ir savalaikis,tik vienas bet autorės pavardė sudarkyta,turėtų būti Nagelienė arba Nagelytė…nagęlė,nei šis nei tas.Būčiau tėvas tikrai nedaleisčiau.

 14. tiek:

  už tokias “iniciatyvas” po rinkimų tokiems seimeriams būtinai turėtų būti sustabdytos visos galimybės gauti tas valstybines išskirtines pensijas,paskiriant bazinę sodros 130 eur/mėn (apie tiek).

 15. ona voveriene:

  Ačiū p. DOVILE,
  kad ėmėtės tokio sunkaus ir atsakingo uždavinio. Matau turite pakankamai jėgų nebijoti demaskuoti lietuvių tautos aršiausius priešus, naikinančius Tautos dvasią, vardan to, kad išliktų Seime, kol išneš juos kojomis į priekį. Pamąstykite ir apie tai, kad reikia keisti rinkimų sistemą, nes užsisėdėjusieji nuo Lietuvos nepriklausomos valstybės saulėtekio yra linkę sėdėti iki savo saulėlydžio pagal sąrašus. O galvelės – tai jau ne tos, nusenusios ir negebančios generuoti Tautai ir Valstybei raciionbalių idėjų, todėl ir kenkia kiek galėdami Valstybei. Susiduriu su tomis problemomis kai reikia kalbėti Lietuvoje su moterimis ir nežinau, ką pasakyti, kai padėtis yra tokia. Linkiu JUms sėkmės kovojant už rimtus esminius dalykus ir nesiveliant į mažmožius, kurie atima daug brangaus laiko. Pagarbiai Ona Voverienė, Vilnius, 2018.03.19

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: