Panevėžio kraštotyros muziejus pristatys laukinių paukščių kiaušinių parodą „Ab ovo“ (0)

Muziejus pristato laukinių paukščių kiaušinių parodą „Ab ovo“ | Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.

Muziejus pristato laukinių paukščių kiaušinių parodą „Ab ovo“ | Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.

Kovo 6 d., Panevėžio kraštotyros muziejaus III a. parodų salėje, pradės veikti laukinių paukščių kiaušinių paroda „Ab ovo“.

Lotyniškas posakis ab ovo reiškia „nuo kiaušinio“, tai yra „nuo pradžios“. Nuo seniausių laikų įvairių pasaulio šalių mitologijoje kiaušinis laikomas pradžių pradžios, gyvybės atsiradimo, tobulumo, sveikatos ir grožio simboliu. Lietuvių tautosakoje žinomos sakmės apie pasaulio atsiradimą iš kiaušinio, nes jo viduje slypinti gyvybės energija, atsinaujinimo jėga. Kiaušiniui buvo priskiriama magiška galia: tikima, kad jis gali perimti žmonių ir gyvulių ligas, nukreipti blogas akis, apsaugoti nuo piktų dvasių ir kerų.Paukščiai – pirmieji ateinančio pavasario pranašai. Ir pirmieji gelbėtojai nuo šalčio ir bado. Kai po ilgos žiemos baigdavosi sukauptos maisto atsargos, žmones gelbėdavo laukiniai paukščiai – jų lizduose randami kiaušiniai padėdavo išsimaitinti. Pagal senovinius įvaizdžius paukščius į mūsų kraštą atsiųsdavo deivė Paukštė. Todėl pirmas kiaušinis, padėtas laukinio paukščio, rastas kiaušiniaujant, buvo paskiriamas deivei Paukštei, pažymimas jos ženklu ir nudažomas raudona – aukos – spalva.

Laukinių paukščių kiaušinių parodos „Ab ovo“ plakatas | Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.

Laukinių paukščių kiaušinių parodos „Ab ovo“ plakatas | Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.

Parodoje eksponuojama panevėžiečio Juozapo Mataičio (1936–2006) laukinių paukščių kiaušinių kolekcija. Šią kolekciją jis surinko 1975–1980 m., dirbdamas kelių tarnyboje. Tiesiant kelius, kertant medžius, jis pradėjo domėtis rastais paukščių lizdais, juose esančiais kiaušiniais. Didėjant kiaušinių kolekcijai, J. Mataitis ėmė plačiau gilintis į ornitologijos ir zoologijos mokslus.

Parodai eksponuojamus laukinių paukščių piešinius pateikė Saulius Karalius ir Lietuvos ornitologų draugija.

Prie parodos veikia edukacinė programa „Saulėgrįžos ratu: Velykos“. Į edukacinę programą šeimoms muziejininkai kviečia kovo 24 d., 12 val.

Paroda veiks iki kovo 31 d.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: