LRT premjeroje – Vanago brolio pasakojimas (video) (0)

Adolfo Ramanausko-Vanago nuotrauka brolio Albino Ramanausko rankose | Filmo kūrėjų nuotr.

Adolfo Ramanausko-Vanago nuotrauka brolio Albino Ramanausko rankose | Filmo kūrėjų nuotr.

Jau kovo 5 d., pirmadienį, 22.20 val., per LRT – Dokumentinis filmas „Nenugalimas“.

„Geriau jau būsiu geras žmogus, negu blogas galiu būti kunigas. Ir nėjo jis į tuos kunigus. Pasirinko ne seminariją, o pedagoginį institutą“, apie Adolfo Ramanausko-Vanago profesijos pasirinkimą pasakoja brolis Albinas Ramanauskas.

Pasitinkant Adolfo Ramanausko-Vanago gimimo šimtmetį Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija pristato išskirtinę premjerą – režisierės Agnės Zalanskaitės dokumentinę juostą „Nenugalimas“, pasakojančią išskirtinę Adolfo Ramanausko-Vanago gyvenimo dramą.Pasirinkęs mokytojo profesiją Adolfas Ramanauskas antrosios sovietinės okupacijos metais neliko nuošalėje. Keturiasdešimt penktųjų metų pradžioje, kartu su Antanu Kulikausku jis įsitraukė į pasipriešinimo kovų sūkurį. Kovoje išlikęs daugiau nei dešimtmetį, šiandien Adolfas Ramanauskas-Vanagas – paskutinis iš partizanų vadų, kurio nepalaužė nei baisūs kankinimai, nei žvėriškas teroras. Už laisvę, už Lietuvą, už kiekvieno iš mūsų ateitį jis kovojo iki galo.

„Sutalpinti šio ypatingo žmogaus istoriją į valandos trukmės filmą nėra paprastas uždavinys. Agnės Zalanskaitės dokumentinė juosta simboliškai sujungia dvi kartas: amžininkus, dar pažinojusius Vanagą, jo artimuosius ir kovos draugus, bei jaunų istorikų profesionalų kartą, tyrinėjančią sudėtingą Vanago bylą ir mūsų pasipriešinimo kovų istoriją. Tokių filmų labai reikia“, teigia LRT prodiuserė Lolita Bytautaitė

Adolfo Ramanausko-Vanago brolis – Albinas Ramanauskas | Filmo kūrėjų nuotr.

Adolfo Ramanausko-Vanago brolis – Albinas Ramanauskas | Filmo kūrėjų nuotr.

Filme prisiminimais dalinasi brolis Albinas Ramanauskas, dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, partizanas Juozas Jakavonis-Tigras, kurio kieme buvo Vanago vadavietė, partizanė Antanina Lukšytė-Garšvienė (Milda), su Vanagu įamžinta garsiojoje 1948 metų nuotraukoje iš partizanų susitikimo, taip pat partizanų ryšininkas Stasys Plutulevičius-Varpelis, iš Vanago dovanų gavęs diržą. Istorinę liniją brėžia jauni istorijos profesionalai – Gencido centro vyriausiasis istorikas dr. Darius Juodis, istorikė Enrika Žilytė ir dr. Aistė Petrauskienė, tyrinėjusi 1949 m. partizanų vadų susitikimo Minaičių kaime detales.

„Man norisi jį vadinti nenugalimu. Nors sovietinė naikinimo mašina savo kelyje traiškė kiekvieną sutiktą, Vanagas sugebėjo kovoje išlikti daugiau nei dešimtmetį. Suimtas, žiauriai kankintas ir niekintas jis man įkūnija tikrą kovotoją. Kai nebegali atsakyti fiziškai, kovoji širdimi. Vanago byla šiandien atskleidžia visą sovietinės sistemos niekingumą, jų metodus, neišpasakytą žiaurumą, kurį patyrė daugelis laisvės kovotojų“, teigia filmo scenarijaus autorė ir režisierė Agnė Zalanskaitė.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: