D. Petkus. Ir vėl Tarybų Sąjungoje (16)

Dovilas Petkus | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Dovilas Petkus | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

„Tai yra baisiau nei Brežnevo laikų propaganda“. Taip LRT užsienio naujienų darbą yra įvertinęs prof. Alvydas Jokubaitis. Vykstant skandalui nacionaliniame kanale, dabartiniai jos lyderiai, panašu, desperatiškai bando užgniaužti paskutinius diskusijos daigus Lietuvos viešojoje erdvėje ir įtvirtinti vienos – liberaliai leftistinės linijos diktatą.

Vykintas Pugačiauskas

Reikia pažymėti, kad prof. Alvydo Jokubaičio žodžiai apie LRT užsienio naujienų kokybę turėtų labiausiai jaudinti šios srities redaktorių Vykintą Pugačiauską. Kad tokie pareiškimai nėra laužti iš piršto, lengva įsitikinti nors keletą kartų stebėjus užsienio naujienas per nacionalinį transliuotoją arba skaitant šio redaktoriaus tekstus.

Štai beveik kasdien naujienose šmėžuojantis JAV prezidentas Donaldas Trampas dažnai pateikiamas kaip neracionalus, kvailas asmuo, iš esmės psichinis ligonis, kuriam esą praverstų medikų pagalba. Greta Amerikos demokratų partijos linijos atkartojimo, jūs niekada neišvysite teigiamų D. Trampo pasiekimų.

Mažiausia Amerikos bedarbystė per keletą dešimtmečių nieko nejaudina. Tarptautiniame Davoso forume verslo ekspertų ir investuotojų girti prezidento planai sumažinti mokesčius JAV ir sparčiai kelti ekonomiką yra negirdimi. Iki šiol griežčiausia prezidentinė retorika dėl Kremliaus agresijos nuo Reigano laikų – Lietuvoje nepastebėta. Bet kokios teigiamos informacijos, susijusios su D. Trampu cenzūravimas bei patyčios iš pagrindinio Lietuvos saugumo garanto – amerikiečių prezidento, yra akivaizdūs.

Galbūt V. Pugačiauskas bei kiti šio skyriaus žurnalistai tiesiog nemėgsta D. Trampo, bet objektyviai nušviečia situaciją kitose šalyse? Deja.

LRT užsienio naujienų redaktorius nevengia kalbėti klišėmis komentuodamas situaciją Lenkijoje ar Vengrijoje. Lietuvos žiūrovams nuolat transliuojami buvusios valdančiųjų partijos „Piliečių platforma“ organizuojami protesto vaizdai ir pasakojama, kokia tragiška laisvės žodžio būklė Lenkijoje. Ramiu veidu ignoruojant faktus, jog ankstesnė Lenkijos vyriausybė, vadovaujama Donaldo Tusko, atviru būdu buvo uzurpavusi nacionalinę žiniasklaidą, teismus ir net valstybei priklausančias bendroves, iš kurių lobdavo „Piliečių platformos“ partijos nariai.

Tai, kad dabartiniai Lenkijos valdantieji „Teisė ir teisingumas“ turi rekordinį nuo komunizmo žlugimo – 57 proc. viršijantį visuomenės palaikymą, Lietuvoje sąmoningai nutylimi. Kaip vėlgi pastebi profesorius A. Jokubaitis – yra griežtai atsisakoma pastebėti dvi Lenkijos visuomenės puses. Skeptiškai ES integracijos gilinimui nusiteikusi Lenkijos vyriausybė dėl tokių savo pažiūrų sulaukia kaltinimų „radikalizmu“, visą pateikiamą informacija Lietuvos žmonėms apie šios šalies valdančiuosius, jų valdymo sėkmes ir nesėkmes suvedant į klišes apie „nacionalistus“.

Panašių minčių galime perskaityti ir Vykinto Pugačiausko tekstuose, kur atviru būdu Vengrijos premjerui V. Orbanui klijuojama „Putino draugo“ etiketė. Nesileidžiant į detales kaip žiniasklaidos atstovui dera kalbėti „etiketėmis“, toliau ignoruojama tikrovė. Užmirštama, kad skirtingai nei Vokietija, kuri tiesia jau antrą dujotiekį Baltijos jūros dugnu iš Rusijos, Vengrija ragina statyti suskystintų dujų terminalą, kaip atsvarą Rusijos energetinei monopolijai. Orbanas Lietuvoje yra „neonacis“, nepaisant to, jog jo partijos atėjimas sustabdė radikalų judėjimą „Jobbik“, kurio nariai atvirai deklaruoja ksenofobiją, ragindami susidoroti su vietos čigonais ar šovinizmą, kalbėdami apie „Vengrijos žemes Rumunijoje“. Nepaisant to, jog V. Orbanas niekada nepriėmė paramos iš Kremliaus ir neleido tokių dovanų įsigyti ir kitoms radikalų organizacijoms šalyje – jis mums pristatomas kaip Maskvos liokajus.

LRT užsienio naujienų tarnybose įsitvirtinę asmenys nepateikia savo žiūrovams pilnos informacijos, užsiima etikečių klijavimu, bet ne tiesos paieškomis. Toks šio naujienų skyriaus darbas kuria dirbtinę tikrovę, kurią jau galime pavadinti leftistine propaganda Lietuvoje. Dabartinio skandalo kontekste Lietuvos visuomenė turėtų reikalauti iš nacionalinio transliuotojo objektyviai nušviesti tikrovę, o ne vartoti vienpusę, politiškai angažuotų redaktorių nuomonę.

Nerija Putinaitė

VU TSPMI dėstanti Nerija Putinaitė tuo tarpu piktinasi, jog Lietuvos viešojoje erdvėje ir konkrečiai portale lrt.lt vis dėlto iškyla nepageidaujami tekstai. Autorė ne taip seniai parašė iškalbingą komentarą, kuriame įvertino lrt.lt pokyčius. Ji teigia, kad „pastarąjį pusmetį ar kiek daugiau brėžiama nacionalizmo ir antieuropizmo tendencija LRT portale“. O toliau paaiškina, kad taip teigia, nes „labai dažnai portale ėmė rodytis autoriai, kurie anksčiau nesirodė“.

Nors tokios įžvalgos apie žmones, „kurie anksčiau nesirodė“, skamba kaip prastas pokštas, pastabų sulaukė ir LRT portalo redaktoriaus Vladimiras Laučius, kuris N. Putinaitės buvo kaltinamas dėl savo nusistatymo skelbti tokias įvairias nuomones ir naujienas.

Tačiau stebėtis nėra ko. LRT portalas drįsta skelbti ir ES kritikuojančias nuomones. Dar daugiau, pastarąjį pusmetį drįsta laikas nuo laiko paskelbti net Vytautą Radžvilą, kuris ne vienoje liberaliai mąstančioje redakcijoje žurnalistams įvardytas kaip persona non grata. Kalbėjimas apie nacionalinę politiką ir tautą dabartinėje Lietuvos tikrovėje turi būti marginalizuotas, antieuropietiška nevadinama tik tokia spauda, kurioje išvis nėra ES projektą kritikuojančių publikacijų. Žiniasklaida laisva, kol joje nėra nepažangios nuomonės ar bent nėra daugiau, nei būtina įvairovės iliuzijai palaikyti.

Vladimiras Laučius

Nepaisant dusinančios atmosferos LRT užsienio naujienų tarnyboje ar universitete, Būtent Vladimiro Laučiaus vadovaujamas lrt.lt portalas buvo vienintelė atgaiva, leidžianti teigti, jog mainsream žiniasklaidos situacija Lietuvoje dar nėra tragiška. Deja, šį portalą nuspręsta „pertvarkyti“. Portalo redaktorius teigia, kad pertvarka nederinta su lrt.lt redakcija, žurnalistikos vaidmuo nuvertinamas, o po reformos portale gali atsirasti „partnerių turinio“, bet LRT vadovams tai nė motais.

LRT viršūnėlės požiūris į žurnalistus ir žodžio laisvę tapo akivaizdus šios pertvarkos metu, faktiškai siekiant eliminuoti jo žurnalistinį turinį ir už jį atsakingą vyriausiąjį redaktorių, kuris nuolat kelia rūpesčių, pasisakydamas už blaivų vadovavimo stilių, kas, matyt, kelia nepatogumų LRT vadovybei.

Su didžiulę įtaką Lietuvos viešojoje erdvėje turinčiu V. Laučiumi, tikėtina, nuspręsta susidoroti dėl jo nepriklausomų įžvalgų bei teisės reikštis portale ir „ES kritikuojamoms“ nuomonėms suteikimo. Pats V. Laučius teigė dėl vykdomos portalo pertvarkos neketinantis trauktis iš pareigų, tačiau pripažino pastarosiomis savaitėmis iš neįvardijamų LRT vadovybės atstovų „patyręs tam tikrų spaudimo apraiškų“.

Galime tik spėlioti kuo toks laisvo žodžio siaurinimas gali baigtis Lietuvos visuomenei. Gyvenant vienpusiame, keleto ideologiškai angažuotų redaktorių ir akademikų sukurtame viešosios erdvės burbule, bet kokia kritinė mintis Lietuvoje yra pasmerkta degradacijai. Nepaisant to, jog prieš tris dešimtmečius, aižėjant blogio imperijos kūnui, tikėjome ateinant laisvės aušrai, dabar atsidūrėme situacijoje, kuomet, atrodo, vėl tenka kautis už galimybę laisvai ir be susidorojimo baimės reikšti mintis akademinėse institucijose (Radžvilo persekiojimo istorija ir „Pro Patria“ sambūrio renginių uždraudimas VU TSPMI) ir viešojoje erdvėje.

Noras užtildyti oponentus žiniasklaidoje ir universitete vienareikšmiškai yra grįžimas prie nedemokratinės valstybės principų. Tačiau istorija liudija, jog užčiaupti trokštantys cenzoriai visada pralaimės. Pašalinę tuos, kurių nemėgsta iš viešosios erdvės, jie sukurs nuobodžią smegenų plovimo mašiną, kuria nebetikės niekas. Jau dabar netiki. Kaip ir sovietmečiu, taip ir šiandien žmonės ieško atviro ir nekorektiško kalbėjimo, kuriam neatsiranda vietos didžiuosiuose puslapiuose, bet kurį galima surasti alternatyviuose šaltiniuose. Bandydami užčiaupti kitus, cenzoriai užsiners kilpą patys.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

16 komentarų

 1. Bronius:

  Rimtai ir solidžiai pasakė jaunas žmogus. Visuomeninis transliuotojas išplauna mūsų smegenis, formuoja tik globalią Europą , kurioje nebus nei tautų, nei papročių. Liks tik lenkai ir Lenkija, kuri gina savo valstybę, o dar ir lietuvius po savo sparnu priglaus. Kaip per 1920 metų okupaciją.

 2. Sodininkas Antaninis:

  ”IDĖJA LIETUVAI”. Iniciatoriai; Delfis, 15 min. ir elert. Ir raginimas pasirašyti. Kas tai? Referendumas? Kažkokia ”komisija” atrinko. Kaip neįvardinta ”komisija” atrinko bunkerio projektą Vilniaus centrinei reprezentacinei aikštei. Butkevičius steigdavo komisijas – žurnalistėliai šaipėsi. Dabar, kažkodėl NEBESIŠAIPO, o ”rimtais” feisais (nesinori mordos ar snukiai rašyti) pritaria, kaip tos Šiaurės Korėjos marionetės olimpiadoje…..
  Lietuvos vardą išdavusi elert labai jau suprastėjo. Gaila, gerų žurnalistų, apart Jakilaičio ir R.I.T.A. Bet ten dar yra ir paleckiai ir matoniai.

 3. T0mas J.:

  Kažkas konkretus ir nežinomas LRT vadovybei daro siaubingai didelę įtaką ir formuoja siaurą LRT požiūrį, telieka tik nustatyti – kas.

 4. Diedas:

  Esu sukrestas straipsnio autoriaus cinizmo.Kai visokiausi tv3 lnk ir kiti tai paciai gaujai priklausantys “tautiniai” kanalai uzsiima Lietuvos zeminimu, jis uzsipuole LRT, maziausiai mus dergiancia tv uz tai kad ne pagal ji kazka pasake. Be galo apmaudu, kai absoliuciai niekas nesipriesina tauta i nevilty nuvariusiam informaciniam genocidui. Ne vienas teisuolis nekyla pries savizudybes ir alkoholizma propaguojancias kremliaus klapciuku valdomas tv. Niekam ne motais, kad maziau ispruse lietuviai gyvenantys “tautiniame” informaciniame lauke, davaryti iki beprotybes. “Kovotojai” su emigracija uzsimerkia pries pagrindines begimo is namu priezastis – sisteminga zeminima izeidinejima patycias tautiniu pagrindu. Kai lietuvius vanoja negailestingas propagandinio karo botagas kai viskas kas susije su Lietuva rodoma tik blogai ir labai blogai, tuose paciuose “tautiniuose” kanaluose rodomos saldzios rusiskos pasakeles, pozityvios zinios, dziugaujantys diktoriai, nerupestingi atpalaiduojantys serialai. Zmones apdurninami, televizoriaus pagalba jie paversti savo tautos ir salies nekencianciais zombiais ir rusu, bei ju caro myletojais. Kam tai naudinga aisku ir durnam.Slykstu skaityt sito jauno autoriaus postringavimus. Kvepia tuo kad norima ir taip komunisteliu okupuota, bet stipriai nesispjaudancia LRT paversti kremlinu propaganginiu Lietuva dergianciu ruporu.

 5. Diedas:

  Straipsnio pavadinimas atitinka teisybe. Lietuviska informacine aplinka grynai kaip buvo prie ruskio. Vakarai ( Lietuva irgi vakarai ) Blogis. Rusai ir ju caras geris. Paprastas ekperimentas. Keleta dienu pasistenkite rastu pasizymeti pagrindiniu informaciniu priemoniu,Lietuva, EU, Amerika ir Rusija liecianciu reportazu ir straipsniu pavadinimus, trumpai apibudinti esme. Rezultatas bus pribloskiantis. Atgal i CCCP. Vakarai bedos avarijos, girtuokliai, nelaimes, neviltis, tamsi perspektyva uraganai saudynes ir gaisrai, Rusija – tiesiogiai ar dviprasmiskai, laimetojos, geradares teisuoles pozicijoje. LRT ne visada isipaiso i si paveiksla, todel ir uzkliuna kremlinams.

 6. Tikrovės faktas yra tas, kad Lenkijos valdžia traukiasi iš valdžių galių valstybės valdyme atskyrimo (demokratinio) principo ir eina prie sovietinio totalitarizmo, kai teismai, žiniasklaida ir pan. yra valdančios partijos priklausomybėje. Štai tikrovė, apie kurią reikalinga kalbėti, būtent, tai yra Lenkijos ir ES komisijos ginčo esmė. Būti nacionaliais demokratais Briuselis nė jokiai ES šaliai nedraudžia. Tačiau laikantis nacionalios demokratijos partijoms ES šalyse sunku išsilaikyti valdžioje, todėl jos pas save namie ir stveriasi totalitarizmo principų valstybių valdyme įgyvendinimo. Tokia yra dabartinio vyksmo pasaulyje esmė. Taigi su Lenkijos nacionalizmu Lietuvai nepakeliui, ji privalo eiti atskiru savo nacionalizmo keliu, priešingu atveju vyktų palaipsnis Lietuvos išsilietuvinimas (sulenkėjimas) – kas istorijoje jau yra vykę. Beje, tokio išsilietuvinimo geriausias pavyzdys ir yra pasivadinimas Lietuvoje – „Pro patria“…

 7. Žemyna:

  Tačiau yra ir geroji pusė – su LRT pagalba palengvės Sodros našta, nes tiems, kam iš tikrųjų rūpi tautinės valstybės ir tautos likimas, širdis neatlaiko to, kas pastaruoju metu cunamiais pilama iš eterio

 8. Tvankstas:

  Totalitarinė liberalizmo diktatūra įsigali LRT atvirai vagiant mokesčių mokėtojų pinigus, turint indulgencijas iš valdančiosios klikos.
  Kraupus vaizdas apie Vengriją, jos istorijos ir vengrų sąmonės nesuvokiant ir sekant sielos ligonių pasakas.
  Didžioji Vengrija (16 mln. gyventojų) patyrė siaubingą išniekinimą II WW – apie 1 mln. vengrių išprievartavo ‘išvaduotojai’ raudonarmiečiai, ir tik sovietinės okupacijos metais buvo vaizduojamas ‘broliškumas’ ir draugystė SSSR. Pritrenkiantis klastojimas LRT nesiliauja apie Vengriją ir V. Orbaną, pasiekiantis geriausią dr.J. Goebbelso teorijos ir praktikos tąsą.

 9. Tvankstas:

  Totalitarinė liberalizmo diktatūra įsigali LRT atvirai vagiant mokesčių mokėtojų pinigus, turint indulgencijas iš valdančiosios klikos.
  Kraupus vaizdas apie Vengriją, jos istorijos ir vengrų sąmonės nesuvokiant ir sekant sielos ligonių pasakas.
  Didžioji Vengrija (16 mln. gyventojų) patyrė siaubingą išniekinimą II WW – apie 1 mln. vengrių išprievartavo ‘išvaduotojai’ raudonarmiečiai, ir tik sovietinės okupacijos metais buvo vaizduojamas ‘broliškumas’ ir draugystė SSSR. Pritrenkiantis klastojimas LRT nesiliauja apie Vengriją ir V. Orbaną, pasiekiantis geriausią dr.J. Goebbelso teorijos ir praktikos tąsą.

 10. Žemyna:

  Nors ir kita tema, bet verta dėmesio:
  Imantas Melianas. Ar reikia Lietuvai „savų“ dodonų? (Antra dalis)
  delfi.lt/news/ringas/lit/imantas-melianas-ar-reikia-lietuvai-savu-dodonu-antra-dalis.d?id=77185133

 11. Tvankstas:

  Žmonės, nueikite į Pro Patria “Norvegijoje 12-metis berniukas jėga atimtas iš tėvų už mokymą namuose (peticija)”, pasirašykite peticiją, stabdykime BARNEVERNET nusikalstamą veiklą žmogiškumui.

 12. 5virba:

  … niekada neišvysite teigiamų D. Trampo pasiekimų…. “LOL”

  gal gali bent keleta tu “pasiekimu’ ivardinti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: