Į Lietuvą vėl atvyks Maskvos J. Vachtangovo teatras (1)

„Moterų krantas“. Maskvos J. Vachtangovo teatras Lietuvoje | Lietuvos nacionalinio dramos teatro nuotr.

„Moterų krantas“. Maskvos J. Vachtangovo teatras Lietuvoje | Lietuvos nacionalinio dramos teatro nuotr.

Kovo 15-16 dienomis, po metų pertraukos į Vilnių sugrįžtantis Maskvos J. Vachtangovo teatras, Lietuvos žiurovams pristatys naujausią režisieriaus Rimo Tumino spektaklį – „Edipas karalius“.

Režisieriaus Rimo Tumino „Karalius Edipas“ – tikrasis žmogaus heroizmas ir tylūs klausimai žiurovui: „Ar šiandien egzistuoja žmogiškasis orumas? Ar dažnas jis yra mūsų pasirinkimuose?“

Pagal Sofoklio pjesę „Edipas karalius“ pastatytas spektaklis yra jungtinis Maskvos Vachtangovo ir Nacionalinio Graikijos Atėnų teatro projektas. Bendro projekto iniciatorius buvo Graikijos nacionalinio teatro meno vadovas – Stafisas Livafinasas. Jo iniciatyva gimė kasmetinis „Epidaurus“ renginys, kuriame kasmet dalyvauja 14 tūkstančiai žmonių. Šiame renginyje trokšta dalyvauti geriausi Europos teatrai.

Spektaklio premjera įvyko 2016 m., liepos 29 d., seniausiame Graikijos Epidauro amfiteatre po atviru dangumi. „Tai buvo neįtikėtinas reginys“ – dalijosi įspūdžiais režisierius R. Tuminas. Į premjerą atėjo daugiau nei dešimt tūkstančių žmonių. Spektakliui pasibaigus plojimai tęsėsi daugiau nei dešimt minučių.

Vėliau „Edipas karalius“ buvo pritaikytas teatro scenai ir tapo vienu didingiausių Maskvos Vachtangovo teatro spektaklių, pelniusio ne vieną tarptautinį bei  valstybinį apdovanojimą.

Įdomu tai, jog šiame spektaklyje susipina ne tik dabartis bei praeitis, bet ir skirtingos kultūros. Vaidmenis spektaklyje „Edipas karalius“ atlieka ir grupė Graikijos nacionalinio teatro artistų.

Spektaklis bus atliekamas rusų ir graikų kalbomis. Graikų kalba bus su lietuviškais subtitrais.

„Prisiliesti prie senovės – visada yra rizika. Atverti duris į tokį tolimą ir žavingą pasaulį, su savo įstatymais, estetika, istorijos vingiais. Kaip rekonstruoti šį laikotarpį, atgaivinti jį, padaryti, ne tik suprantamą žiurovui, bet taip pat pripildyti emocijomis, aistromis, priartinti prie šiuolaikinės auditorijos, sujaudinti juos pasakojimu? Kaip ištiesti ranką per amžinybę? Kaip šiandien iš naujo išgyventi tą laikmetį?“ – mintimis dalinosi R. Tuminas

Eidipo mitas yra vienas baisiausių žmonijos istorijoje. Laimingas valdovas, laimingas vyras ir tėvas staiga ne tik praranda viską, bet ir sužino, kad visa tai kuo didžiavosi yra jo neištrinama gėda, jo atgailos ir skausmo priežastis. Iš karto viskas sugriūva. Ir viso to kaltininkas – ne kažkieno piktybiškumas, bet dievų prakeiksmas ir likimas.

Kūrybinius režisieriaus R. Tumino užmojus palaikė ilgamečiai jo bičiuliai ir partneriai scenografas Adomas Jacovskis bei kompozitorius Faustas Latėnas. Šis genialus trio sukūrė išties įsimintiną reginį, pelniusį jau ne vieną apdovanojimą.

Rimas Tuminas: „Edipas karalius“ – tai spektaklis apie pagrindinį dalyką – apie žmogaus orumą, apie garbę, apie tvirtą asmenį, apie lyderį, kuris galėtų pats nubausti save: išvaryti save iš šalies, pasirinkti vargšo gyvenimą. Kovos lauke nužudęs daug žmonių karalius gyveno savo pergalių šlovėje daugelį metų. Taigi jis tapo aklas! Mūsų lyderiai taip pat gyvena taip: tarsi visi žino ir mato, bet iš tikrųjų jie yra akli. Eidipas suvokęs tiesą, nubaudžia pats save. Tai yra tikrasis žmogaus heroizmas, kuris teisia ir nubaudžia save. Aukštos moralės smūgis. Šiandien niekas savęs nebaudžia. Bet klysti, ir daryti dideles klaidas yra normalu, – niekada nevėlu jas atpažinti ir tapti tikru žmogumi, išgelbėti šalį ir save. Reikia mokėti išsigrįninti.“

„Edipas karalius“ yra „Krištolinės Turandot“ premijos laureatas nominacijoje „Geriausias 2016-2017m. sezono spektaklis“. Pjesė taip pat nominuota apdovanojimui „Teatralo žvaigždė – 2017“, „Geriausio didelės apimties spektaklio“ kategorijoje. Režisierius Rimas Tuminas nominuotas kategorijoje „Geriausias režisierius“, Viktoras Dobronravovas, sukūręs Edipo vaidmenį, nominuotas kategorijoje „Geriausias aktorius“.  Spektaklis pelnė net šešis „MK premijos“ apdovanojimus.

Vieninteliai spektakliai Lietuvos nacionaliniame dramos teatre 2018 m. kovo  15-16 dienomis.

Režisierius – Rimas Tuminas
Scenografas – Adomas Jacovskis
Kompozitorius – Faustas Latėnas
Kostiumų dailininkas – Maksimas Obrezkovas
Choreografė – Anželika Cholina

PAGRINDINIUS VAIDMENIS ATLIEKA:
Edipas – Viktoras Dobronravovas
Jokastė – Liudmila Maksakova
Pranašas Teiresijas – Evgenijus Knjazevas

Spektaklyje dalyvauja 26 artistai.

Trukmė – 1 val. 40 min. be pertraukos.
Premjera – 2016 m. liepos 29 d.

Kategorijos: Kultūra, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Dėdė Vania.:

    Oi laukiam laukiam mes maskolių laukiam. O po jų alla, gozmanov, kirkorov, liubė, pirdolina ir kiti į da litovka kristinka orbakaitė. Laukiam tovarišči. Ura 3! Na kam tu taip Gustavai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: