Latvija, pasitikdama valstybingumo 100-metį, sukūrė epą „Pagonių karalius“ (video) (14)

L. Šalnos nuotr.

L. Šalnos nuotr.

Latvijos kino teatruose nuo sausio 17 dienos rodomas neeilinis istorinis veiksmo filmas latvišku pavadinimu „Nameja Gredzens“ („Nameisio žiedas“) ir anglišku pavadinimu „The Pagan King“ („Pagonių karalius“). Filmas sukurtas pagal legendą apie narsųjį Žiemgalos karalių Nameisį ir jo tautos 13 amžiaus kovas su kryžiuočiais.

Tai vienas iš brangiausių Latvijos filmų, jis vadinamas Latvijos epu.Filmo kūrėjai  didžiuojasi savo darbu ir siekia jį plačiai pristatyti pasauliui, parodydami įspūdingą Latvijos istoriją. Tam tikslui ir sudaryta tarptautinė filmo kūrybinė komanda.

Filmo režisierius  Aigars Grauba internetiniam portalui La.lv teigia: „Kiekvienas turi savo legendą ir mūsų legenda yra Nameisio žiedas – tai kova už laisvę, drąsą ir pasirinkimas kovoti už tai, kas yra svarbu ir šventa. Filmas yra apie  mūsų istoriją, tai  legenda apie Žiemgalos karalių Nameisį,  jauną žmogų, netgi šiuolaikinį herojų. Ši laisvės istorija aktuali tiek Latvijos žmonėms, švenčiantiems mūsų šalies šimtmetį, tiek kino mėgėjams visame pasaulyje, kurie  įvertins jiems reikšmingas vertybes“.

Pagrindinis filmo herojus švedų aktorius Edvinas Endre atliko karaliaus Nameisio vaidmenį. Aktorius vaidino garsiame kanadiečių-airių seriale „Vikingai“. Džiugu, kad filmo kūrybinėje komandoje yra ne viena lietuviška pavardė. Pagrindinį moters vaidmenį atliko Aistė Diržiūtė. Ji suvaidino karaliaus Nameisio žmoną.

Filme pasakojama  apie Žiemgalių gentį, kuri kontroliuoja prekybinius kelius jūra ir yra niekam nepavaldi tauta. Romos popiežius ir jo nesantuokinis sūnus domisi turtingomis baltų tautų žemėmis, o ypač Žiemgalos, nes ji liko vienintelė, paskutinioji  pagoniška pajūrio tauta neužkariauta kryžiuočių.

L. Šalnos nuotr.

L. Šalnos nuotr.

Klastingas ir žiaurus Popiežiaus sūnus išvyksta į Žiemgalą pasiruošęs  sunaikinti pagoniško tikėjimo tautą, užgrobti jos žemes ir perimti valdžią. Mirdamas paslaptingai Žiemgalos kunigaikštis Viesturs savo įpėdiniu netikėtai paskiria  jaunąjį Nameisį, perduodamas jam valdžios, kovos ir laisvės simbolį – žiedą. Nameisis yra nepatyręs, tačiau labai drąsus jaunuolis, kuris užaugo tarp pagonių kunigų, mokydamasis senosios išminties. Turėdamas savyje jėgų ir galių sutelkia ir veda tautą kovai prieš  kryžiuočius. Žiemgaliams į pagalbą ateina ir Lietuvos didysis kunigaikštis Traidenis.

L. Šalnos nuotr.

L. Šalnos nuotr.

Filme vaizduojami atpažįstami serialo „Vikingai“ stiliaus siužetai: veiksmingos mūšio scenos, ryškūs simboliai,  papročiai ir apeigos. Šis filmas  pripildytas meilės ir atsidavimo jausmų, tačiau neapsieita be klastos, apgaulės, išdavysčių, garbės troškimo, pavydo dėl valdžios.

Telieka pasidžiaugti mums giminingų kaimynu brolių kūriniu, nes mus sieja bendra istorija, tos pačios skaudžios patirtys. Tai ne tik Latvių epas, tai ir mūsų visų, baltų tautų, bendros istorijos kovose su kryžiuočiais epas. 

Lieka tikėtis, kad šis legendinis filmas pasieks ir Lietuvos kino ekranus.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: