„Iš savo varpinės“: Klaipėdos sukilimas. Ko nerašo vadovėliai (video) (4)

Laidos stop kadras

Laidos stop kadras

Prieš kelias dienas minėjome Klaipėdos sukilimo 95-ąsias metines. Lyg ir daug laiko praėjo, tačiau tuometiniai įvykiai komentuojami ypač šykščiai, o kai kurių istorikų tiesiog suprimityvinami iki versijos esą tai buvo vietinis įvykis, sąlygotas Klaipėdos lietuvių noro prisijungti prie Lietuvos.

Iš atsivėrusių istorinių dokumentų ir dalyvių prisiminimų mes matome kur kas platesnį vaizdą. Pirmiausia tai labai įdomūs slaptosios diplomatijos žaidimai, kuriuose dalyvavo net kelios valstybės. Kai kurie retai minimi, arba tik istorikų žinomi, faktai gali atrodyti net ir sensacingai. Pvz. apie tai kaip Vokietija padėjo Lietuvai atgauti Klaipėdą daugelis žinome, tačiau ar žinot, kad nors ir netiesiogiai, tačiau mūsų pusėje šiuo klausimu buvo ir bolševikinė Rusija. Taip pat daugeliui neįtikėtinai nuskambės faktas, kad tuometinė Lietuvos vyriausybė sukilimo nesėkmes atveju buvo pasiruošusi ne tik atsiriboti nuo jo dalyvių, tačiau ir suimti sukilimą organizavusios Šaulių sąjungos vadus.

Taip pat laidos dalyviai, muziejininkas ir istorijos tyrinėtojas Vladas Turčinavičius ir buvęs JAV diplomatas ir diplomatijos istorijos žinovas Algis Avižienis ypatingai kruopščiai apžvelgia tuometinę geopolitinę padėtį, kurį daugiausiai ir lėmė Klaipėdos sukilimo sėkmę.

Įdomu tai, kad klausiantis šios laidos daugelis labai greitai surasite panašumų su nūdienos tarptautinėmis realijomis. Ir tai natūralu, nes šešėlinė slaptoji diplomatija šiandien veikia lygiai taip pat kaip prieš 95 metus ir jos įtaka tikrai yra milžiniška.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: