Kuriamas dokumentinių filmų ciklas „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ (2)

Saliamonas Banaitis, Valstybės Tarybos narys. Lietuvos albumas, 1921 m. | wikipedija.org nuotr.

Saliamonas Banaitis, Valstybės Tarybos narys. Lietuvos albumas, 1921 m. | wikipedija.org nuotr.

Antrasis Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui paminėti skirto atkuriamosios dokumentikos filmų ciklo „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ sezonas jau įsibėgėjo. Dešimtyje serijų ir toliau atskleidžiami faktai apie ryškiausias asmenybes, prisidėjusias prie laisvos Lietuvos sukūrimo.

Sausio 28 dieną LRT ekranuose pasirodys jau ketvirtoji filmų ciklo dalis, kurioje žiūrovai išgirs dar niekur negirdėtas istorijas iš visuomenės veikėjo ir signataro Saliamono Banaičio gyvenimo.

Prieš pasirodant ketvirtajam dokumentinių filmų ciklo „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ filmui norintys juo galės pasimėgauti kiek anksčiau. Sausio 25 dieną Šakių kultūros centre „Jaunystė“ vyks Valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti skirtas renginys, kuriame pirmą kartą bus parodytas filmas apie S. Banaitį.

Renginio svečiai turės galimybę ne tik išvysti laukiamą filmą, bet ir susipažinti su filmo kūrybiniu procesu, išklausyti prof. Raimundo Lopatos paskaitą apie valstybės atkūrimą, susirinkusieji galės pabendrauti su filmų ciklo kūrėjais.
Filme žiūrovai sužinos, kad Saliamonas Banaitis buvo vienas iš be galo daug Lietuvai nuveikusių asmenybių, tačiau jo atminimas buvo ilgam ištrintas iš Lietuvos istorijos archyvų. Sovietmečiu nėra išleista nei vieno įrašo apie aktyvų visuomenės veikėją, nei vieno dokumento, kuriame būtų minama jo pavardė.

Tai žmogus, labai anksti supratęs švietimo, rašto ir spausdinto žodžio vertę ir galią. Iš Sintautų apylinkių kilęs jaunuolis lietuviškos spaudos draudimo metais buvo, ko gero,  geriausias tarp knygnešių, o tik atsiradus pirmajai galimybei įsteigė spaustuvę, kuri per savo gyvavimo metus išspausdino daugiau kaip milijoną egzempliorių įvairių leidinių.

Pasak jo veiklą tyrusių istorikų, S. Banaitis buvo inovatyvus, drąsus ir veiklus žmogus. Jis ne tik kalbėjo, bet ir išties daug nuveikė. Ir veikė sėkmingai, nors savo gyvenime susidūrė su begale iššūkių: dar būdamas mažas neteko tėvo, turėjo nutraukti mokslus dėl brolio mirties, prieštaravo lietuviškos spaudos draudimui, tapo Nepriklausomybės akto signataru ir nuveikė daugybę kitų svarbių darbų.

Antrasis „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ sezonas žiūrovams papasakos dar daugiau niekur negirdėtų faktų apie svarbiausias asmenybes, prisidėjusias prie Lietuvos nepriklausomybės. Filmų cikle bus supažindinama su daug Lietuvai nusipelniusiais, bet kažkodėl užmarštyje likusiais herojais, tokiais, kaip Vasario 16-osios aktą ranka surašiusiu signataru ir pirmuoju Lietuvos pasiuntiniu užsienyje Jurgiu Šauliu, vienu iš nedaugelio tarpukario Lietuvos generolų Silvestru Žukausku ir kitais.

Renginys, kurio metu svečiai turės galimybę susipažinti su kūrybiniu procesu ir istorijos detalėmis, vyks sausio 25 dieną 18 val. Šakiuose. „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ filmą apie Saliamoną Banaitį televizijos žiūrovai išvys sausio 28 dieną per LRT.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , .

2 komentarai

  1. Gintaras:

    Alkas jus ka LRT reklamuotojei
    Bergzdzias darbas jiems nei Romos popiežiaus nebepades

  2. Iš tiesų:

    Lietuviškos dokumentikos filmų ciklas ,, Žmonės,kurie sukūrė Lietuvą” geriau ir teisingiau skambėtų,jeigu pavadinimas būtų : ,,Tautiečiai,kurie sukūrė Lietuvą”. Antra,- šių filmų istorinę,politinę ir meninę vertę ženkliai sumenkina tai,kad istorinius reiškinius,įvykius,to laikmečio iškilias asmenybes vertina ir pateikia ,,bumblauskiniai” istorikai ir nūdienos liberalieji apžvalgininkai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: