O. Strikulienė. Ant Tauro kalno mūrai. Tik neužjoja lietuviai (15)

Ant Tauro kalno mūrai. Tik neužjoja lietuviai | Alkas.lt koliažas

Ant Tauro kalno mūrai. Tik neužjoja lietuviai | Alkas.lt koliažas

„Respublikos“ savaitės žmonės – pasaulio žmonės Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonson (Jonsson). Vietoj Jono Basanavičiaus, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio Tautos namų idėjos nutarę ant Tauro kalno užboginti Nacionalinę koncertų salę. Su atitinkamų paslaugų infrastruktūra.

Ant Tauro kalno mūrai, bet niekaip neužjoja lietuviai. R.Šimašius ir L.Ruokytė-Jonson pasirašė Ketinimų protokolą, kurį galėtų pasirašyti bet koks pasaulio miestas. Pradedant Ulan Batoru, baigiant Havana ir bet kokiu pasaulio užkampiu. Jei tam užkampiui prireiktų didesnės koncertų salės.Salių pasaulyje – daug. Koncertų taip pat. Pasaulio nenustebinsi. Tačiau jei lietuviai savo sostinėje turėtų Tautos namus, tikrai nustebintume. Aišku, globalistai būtų nemaloniai šokiruoti: „Ach, kaip galima? Ach, atsilikėliai, gėdykitės. Varote Lietuvą į balanos gadynę. Mes už tuos mulkius atsiprašome!“. Būtent taip lementų mūsų globalieji tautiečiai. Bet kodėl? Net Kardašianų šeimos pavyzdys rodo, kad pasaulį domina ne vienodybės, bet skirtumai ir išsišokimai. Pradedant per dideliais užpakaliais ir baigiant unikaliais mentalitetais. Tą lietuvių „gėdą“ – Tautos namą, jei būtų pastatytas, mielai lankytų ir filmuotų tie patys globalistai. Vien iš smalsumo, ką lietuviai tuose rūmuose veikia? Mat, globalistų požiūriu, XXI a. tauta gali būti tik ant sienos įrėminta arba pastatyta rūmų kampe kaip iškamša. Laikanti kandeliabrą ar alebardą. Kitoks tautos įsivaizdavimas nesuprantamas. Tai tiesiog dar šiek tiek pūkščiantis keistas „gyvūnas“. Prieš pakratant kojas.

Jau benamiai?

Retenybės visada domina labiau nei ant kiekvieno kampo esančios koncertų salės, salytės ir t.t. Jei vienos žmonos garbei Indijoje buvo pastatytas Tadžmahalas, tai ir lietuvių tauta nusipelniusi bent vienam rūmui. Juolab savo valstybės sostinėje. Didžioji pasaulio dalis mus suprastų. Labiau gerbtų. O jei niekas nesuprastų, tai vis vien žiūrėtų kaip į originalią tautą. Sugalvojusią pasistatyti Tautos namus.

O dabar siunčiame pasauliui kiek iškreiptą, bet simboliškai beveik teisingą žinią, kad mūsų Tauta – benamė. Tik valdovai rūmus turi. Viduramžių gobelenais išpuoštus. O benamiai lietuviai po užsienius valkiojasi. Be to, globalėjančiame Vilniuje, neturinčiame nei Alpių, nei Tatrų, ima chroniškai nesisekti su kalnais. Garsiausias Gedimino kalnas, atrodo, pats pas lietuvius atjoja žemyn. Baisu net pajudinti. Norisi atgal pavaryti. O į kitą, Tauro kalną, kur svajota apie Tautos rūmus, patriotinė idėja neužjoja. Čia stūkso bankroto administratorių išvaržomi Profsąjungų rūmai. Nugyvento, nušiurusio pastato vertė – apie 11 mln. eurų. Jį nupirkus ir nugriovus, liktų plynas laukas, skirtas Koncertų rūmams. Su maždaug 1500 vietų sale.

Jau neoriginalūs?

Skonio reikalas, bet originalumo trūksta. Turistai suvažiuoja pažiūrėti Pizos bokšto, nes jis toks pasaulyje vienas. Tačiau jokie turistai nelanko siloso bokštų. Nes tokių, atsiprašant, stebuklų dar netrūksta. Koncertų salė yra tokia pati neoriginali idėja, kaip žiemą vilnonės kojinės ir pirštinės. Privažiuos į mūsų salę daug garsių muzikantų, artistų? Jie ir taip važiuoja ten, kur jų bilietus išperka. Negi visa pasaulinė atlikėjų grietinėlė ir rūgpienis būtinai turi ropštis ant Tauro kalno. Ankstesnis Vilniaus meras Artūras Zuokas bent skėlė idėją apie Gugenheimo muziejų. Aiman, kultūros ministrės fantazija – koncertų salė. Tik tiek? Fantazija lyg baldų pardavėjos, pardavinėjančios kėdes. Daug, daug kėdžių. Vienodų.

Tačiau neapsigaukime. Problema kur kas gilesnė. Tai didžiulis nenoras pabrėžti tautiškumą. Visas globalistinis „originalumas“ – žūtbūt vengti žodžio „tauta“ ir nepabrėžti tautiškumo jokiais pastatais, statulomis ar pastatų pavadinimais. Jei išliko kokioje nors Perlojoje, Veliuonoje ar Japonijoje koks nors nacionalinis požymis – tebūnie. Bet Vilniuje nacionalinio „šlamšto“ daugiau nebus. „Šlamštas“ tegul keliauja į Kauną. Jis bukesnis, primityvesnis, o mes – pasauliui atviri šviesuoliai. Tad nebūkime naivūs. Būtent taip jie galvoja. Todėl niekas Vilniuje Tautos namų nestatys. Nesiruošia iš principo. Nei ant Tauro kalno, nei kitoje vietoje. O mes galime šaipytis, kad taupusis Vilniaus meras laukia, kada lietuvių tiek sumažės, jog lengvai sutilps į Tautos palapinę, skrynią ar inkilą. Pvz., Lukiškių aikštėje.

Tautos namų taip baidomasi, kaip būrėjų kilnojamos kortos baidosi valdiškų namų. Taip ir gyvename. Yra valdiški namai nusikaltusiems. Yra kartų namai nusenusiems. Yra globos namai beglobiams. Yra Valdovų rūmai valdovams. Net Klaipėdos miesto benamės katės turi namelius. O lietuvybė – tik užribio „bomžė“. Su rūtų vainiku, užkritusiu ant ausies. Būtent taip ją įsivaizduoja globalistiniai kvailiukai.

Gaus į kaktą su pačių nusidrožtu grėbliakočiu

Tegul. Bet ir patys apsijuoks. Nes Koncertų rūmų statybą planuoja baigti 2023 m. Prieš tai dar bus užsakytos galimybių studijos, bus parengtas architektūrinio konkurso techninių sąlygų paketas. O tarptautinis architektų konkursas bus skelbiamas 2018 m. rugsėjį. Bet 2019 m. balandį – savivaldybių rinkimai? Ateis nauji žmonės. Gal užsimanys ant Tauro kalno statyti romėnišką pirtį? Vadinasi, R.Šimašius tik šiaip sau pasirašinėja Ketinimų protokolą ir gražiai paisto. Nei finansavimo su Vyriausybe nesuderinęs, nei pats tikras, kad iki 2023 m. Vilniui vadovaus.

Be to, jau dabar aišku, kaip pešis komisijos rūšiuodamos kandidatus. Kaip vietiniai architektai prieštaraus užsieniečių koncepcijoms. Kaip visokie viešieji konkursai, viešųjų konkursų rezultatai bus skundžiami teismams. Kaip bus riejamasi dėl statybų sąmatos, subrangovų parinkimo. Kaip trukdys gamtosaugininkai, statybų inspektoriai, aplinkiniai gyventojai, išsigandę būsimo triukšmo. Kiek bus susirinkimų, piketų ir garsių personų alpinėjimo. R.Šimašiaus ir L.Ruokytės-Jonsson idėją tiek apgrauš mūsų valdžios sukurti biurokratiniai draudimai, stabdžiai, socialiniai baubai, kad tikėtina, jog 2023 m. ant Tauro kalno koncertuos varnos ir žvirbliai. O gal net riogsos niekieno nenupirkti Profsąjungų rūmai. Dėl kokio nors absurdo. Pvz., paveldosaugininkai ras vieną saugotiną plytą, o archeologai aptiks po rūmais mamutų ir taurų liekanų. Nes Letuvoje visi tik galvoja, kaip susigalvoti naujų barjerų. Kad vietoje trypčiotume. Judesys vizualiai yra, o žingsnių į priekį ne.

Tik nejauku, kad esą koncertų salė bus skirta Valstybės šimtmečiui. Vėlgi demagogija. Nes tuo atveju visi šiuo metu kažkur pasaulyje statomi koncertų rūmai skirti Lietuvos valstybės šimtmečiui? Nors demagogas gali skirti šimtmečiui kiekvieną sudegintą pliauską, įkastą stulpą ar vizitą į kirpyklą.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Kategorijos: Architektūra, Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

15 komentarų

 1. Žemyna:

  Nuotraukoje – persaldinta porelė, mums daug kartėlio sukelianti…

 2. O kaipgi kitaip, – reikalinga skubėti su sprendimais… Žiūrėk, dar į valdžias atėję kiti sugalvos statyti Čiurlionio namus su ta koncertų sale ir kartu su jo dailės kūrinių muziejumi, tada dar gausūs Vilniaus lankytojai paskleis po pasaulį gandus, kad Lietuva turi tokį genijų dailininką Čiurlionį, kurio namai yra Vilniuje ir kurio paveikslus sovietai laikė nukišę Kaune, į kurį užsieniečiai nebuvo įleidžiami, tada Čiurlionio muziejus Kaune taps nereikalingas, o tai jau pasaulio pabaiga…

 3. markas:

  Kokie ten žmogystos nuotraukoje, ar ne bomžagalviai kartais, užstoja Rūmus?.. Še tau kad nori: užsimanai pasigrožėti dar viena nematyta Vilniaus panoramos nuotrauka, kurios fone akį glosto ir estetinį pasigėrėjimą kelia vienas iš gražesnių, iškilesnių 20 a. antros pusės Vilniaus statinių – stūksančiu ant kalno didingu pastatu – Baltais Rūmais su kolonomis, o tau vaizdą užstoja kažkokie tai du ar ne bomžagalviai?.

 4. Kiemsargis:

  Pala ,pala… Kaip suprast “Tautos namai” ? Kokios dar tautos? Lietuvių? Nu , čia jau kvepia : Nacionalizmu. Ksenofobija. Diskriminacija.Lygių teisių pažeidimu. Netolerancija…

 5. tiek:

  Rūmus būtina gražinti tikroms Lietuvos Profsąjungoms.O šokius šimašius gali organizuot kad ir nepastatyto nacionalinio stadiono vietoj .O Tautos namai yra Seimas. Tik kol kas jo atstovai tikrai nenusipelnė Tautos namų sinonimo.

 6. markas:

  Bet gi koks šimašinių degradų įžūlumas – darbo žmonės sunešė jiems turtus, paaukojo geriausius savo gyvenimo metus, o šie ramiausiai naikina Profsąjungų Rūmus. Lyg Lietuvoje visos darbo sąlygų ir užmokesčio problemos išspręstos ir belieka švęsti vietoj Rūmų pastatytose kažkokiose tai koncertų salėse. Na, ką daugiau gal pasakyt – degradai.

 7. Rimgaudas:

  Visgi, Kaunas yra Kaunas. Savo per didelius jam Profsąjungų rūmus atidavė Tautos namams ir tvarka, o pasaulinio masto ir mūsų meistrų koncertams naudoja Žalgirio sporto arenos performavimo galimybes. Liberalai, kaip ir užsienyje, Kaune turi daugiau žmogiško veido kaip Vilniuje. Didžiuojuosi savo Kaunu.

 8. > Kiemsargiui:

  Nejaugi Tamsta priklausai ištautėjusių lietuvių luomui? Vis dėlto kyla klausimas: Kas nutiko rinkėjams ir politikams,kad nuotraukoje šmėžuojantys įtakingi nulietuvinti politiniai veikėjai tapo labai aukštais Valstybės pareigūnais? O dėl ,,Lietuvių namų” ant Tauro kalno būtina tvirtai pasakyti – turi būti kuo greičiau pastatyti.

  • Pikc:

   Taigi ten “Kiemsargio” komentare sarkazmas buvo. 😉
   P.S. O į “kažin” “psichavimus'” dėl savo nepilnavertiškumo komplekso juokinga žiūrėti. Šiek tiek ir gaila – vis dėlto, vargšas žmogelis. Bet labiau juokinga. 🙂

 9. Tikutaku:

  Tegu pakomentuoja ką nors Vilniaus liuteronų parapijos komiteto pirmininkė Putinaitė, juk ten šalia buvo istorinės liuteronų kapinės. Ar žurnalistai negalėtų panelę pakalbinti šiuo klausimu?

 10. Žemyna:

  O aš vis apie tą patį… Apie aikštę ne tai šunims, ne taip bulvių kapčiui…
  Klausėte LNK žinias?
  Didingosios kalvelės autorius sako ją dar labiau ištobulinęs – saugos sienelę primūrys, du apmąstymų suolelius pastatys ir krūmais viską užmaskuos – kad jokie stribai nesuvoktų, ką toji žemių išųguba slepia. Visa ši neprilygstama, greideriais sustumta tobulybė pusę milijono kainuos. Šleivai-girtai per aikštę svirduliuojančių takų kainos neįskaitant….
  Įsivaizduoju – vos aikštę išvydusi tauta suklups ant kelių jos didingumą suvokusi.

 11. Jurikas:

  O lietuvybė – tik užribio „bomžė“ – gerai pasakyta.
  Tai geriau tegul riogso Profsąjungų rūmai ir varnos kvarksi negu visokios modernios ir daug kainuojančios ir nieko nestebinančios salės stovės. O Tautos namai – kam jie reikalingi? Tautos tai nėra, ji jau beveik sunaikinta, išvaryta, jau važiuoja iš kitų šalių būsimi Lietuvos gyventojai. Nei lietuvių kalbos nereikės, nei savų tradicijų nebus, kažkokie betaučiai koncertus ant tauto kalno žiūrės…gražu

 12. Babelio bokštą turėsime?:

  Pasirašyta 7 mln. eurų Nacionalinės koncertų salės projektavimo sutartis
  – diena.lt/naujienos/vilnius/miesto-pulsas/pasirasyta-7-mln-euru-vertes-nacionalines-koncertu-sales-projektavimo-sutartis-998301

  Projektas čia:
  – vartiklis.lt/mitai/babilon/kerai.htm

  O čia ,,Alkui” skelbtos viltingos pranašystės:
  2017 – R. Šarknickas. Dovana Lietuvai šimtmečio proga – Tautos namai
  2012 m. – Tautos namų idėja bus įgyvendinta iki 2018 metų
  ( Vilniaus miesto savivaldybės taryba iškilmingame posėdyje pritarė rezoliucijai, kuria įsipareigojama iki 2018 metų sostinėje įkurti Tautos namus. )
  2011 m. – V. Visockas. Kur statysime Tautos namus?

  Klausimėlis: Kam savivaldybėje problemų kelia žodis ,,Tautos” ir viskas, kas su Tautos istorija susiję? Juk negalime dėl to vieno probleminio asmens atsisakyti to, ką esame skolingi praėjusioms kartoms?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: