V. Sanda. Policijos vadovybė – fokusininkai: vieniems pinigų randa, kitiems – NE (1)

Lietuvos policijos nuotr.

Lietuvos policijos nuotr.

Policijos pareigūnu būti nelengva. Vis dėlto, atrodo, Policijos departamento vadovai ir nemaža dalis politikų tyčia tikrina policininkų kantrybės ribas, sugalvodami vis absurdiškesnių dalykų. Paskutinė avantiūra: sutaupoma bene pusė milijono, bet kelioms dešimtims pareigūnų nerandama iš ko mokėti jiems teisiškai priklausančio priedo.

Šįkart apmauti su gyvūnais dirbantys pareigūnai – kinologai ir raitoji policija. Paprastas pavyzdys apie du policijos pareigūnus. Pirmasis dirba 8 ar 12 valandų pamainą, po kurios eina namo, o antrasis, dirbantis su gyvūnais, tokios prabangos neturi. Jei esi kinologas arba iš raitosios policijos, pasibaigus pamainai, eisi rūpintis savo keturkoju partneriu. Jis juk gyvas daiktas – jį reikia maitinti, rūpintis, dresuoti, pramankštinti, palaikyti švarą. Juk tarnybiniai šunys dažniausiai gyvena kartu, be to, jie serga, kuo vėlgi rūpinasi pareigūnas.

Neginčytina, tokie pareigūnai turi papildomų atsakomybių ir už tai reikia papildomai atlyginti. Taip parašyta ir Vidaus tarnybos statute, tad priemoka pareigūnams priklauso formaliai ir teisiškai. Vis dėlto policijos vadovybė – talentingi fokusininkai. Numatytos papildomos priemokos su gyvūnais dirbantys pareigūnai realiai negauna.

Po visokių beletristikų ir ekvilibristikų tokia nuostata apeita ir priemoka pakišta po daugeliui policijos pareigūnų jau keiksmažodžiu tapusia „Programa 1000 (tariamai skirtą policijos pareigūnų darbo užmokesčiui didinti). Ką turime dabar? Įsivaizduokite, du patruliai – vienas su gyvūnu, kitas be. Nors pirmasis turi daugiau atsakomybių, abu gauna vienodą atlyginimą dėl „Programos 1000“ įgyvendinimo subtilybių. Negi ne fokusai? (Vėl pamatėme, kad teisės aktai skirti paprastiems mirtingiesiems, bet ne sistemos karaliukams.)

Pavyzdžiui, aš, tarnaujantis jau 26-erius metus, turiu pakankamą stažą, kad be papildomų darbų susirinkčiau tą 850 eurų atlyginimą per mėnesį. O jauni pareigūnai neturi. Kadangi politikuojantiems biurokratams beprotiškai svarbu gražiai pasirodyti ir nevykusios reformos rezultatus „pritempti“ prie norimos statistikos, jie dirbtinai ir neteisėtomis priemonėmis pritraukia darbo užmokestį tiems pareigūnams, kurie dėl trumpo stažo ar kitų priežasčių nepasiekia tos minimalios atlyginimo kartelės. Liūdna, kad pagal tokią tvarką dirba policijos pareigūnai demokratinėje šalyje. Ar normalu, kai asmeninį gyvenimą policininkai privalo aukoti, kad įtiktų nevykėliams reformatoriams?

Nėra pinigų? Tik pareigūnų algoms

Įdomiausia, kad sistemos kunigaikštukai nė nepasivargino paaiškinti šitos avantiūros. Tik eilinį kartą numetė frazę „trūksta pinigų“ ir paverkšleno, kad vieniems davus, kiti prašys. (Suprantame, erzina, kai žmonės pareikalauja, kas jiems priklauso.)

Vis tik čia yra du labai įdomūs dalykai. Pirmasis – daugelis pareigūnų supranta ir palaiko, kad dirbantieji su gyvūnais gautų jiems priklausantį priedą. Juolab, kad Vilniuje tokių pareigūnų būtų virš 20, o visoje Lietuvoje – geriausiu atveju iki 70. Taigi, sąnaudos būtų palyginti nedidelės. O geriau pasikapsčius paaiškėja, kad ir pinigų būtų. Čia prieiname prie dar daugiau įtarimų keliančio dalyko. Užklausę, kiek realiai uždirba Vilniaus apskrities vyriausiojo komisariato viršininkas ir jo pavaduotojai (įskaitant laikinai einančius), atskirai nurodant išmokėtas priemokas, gautas pajamas iš įvairių fondų, projektų bei kt., gavome miglotą, daug klausimų keliantį „atsakymą”.

Taip pat sužinome, kad iš darbo užmokesčio fondo sutaupyta virš 414 tūkst. eurų! Nenuostabu: kai dirbama trūkstant pareigūnų – yra iš ko taupyti. Dar geriau: niekas nesivargino jų skirti didžiulį krūvį tempiančių likusių pareigūnų atlyginimams, bet panaudojo įvairiems pirkiniams. Galbūt jie naudingi, bet kas liks jais naudotis, jei ir toliau taip išnaudosime pareigūnus?

Pradėjome aiškintis apie tas paslaptingas vadovybių algas, reikia pabaigti. Kreipiamės vėl – atsakoma, kad, norint detalesnės informacijos, susidarys neadekvačiai didelės darbo sąnaudos. Priminsiu: gyvename ne viduramžiais ir klausėme, kiek uždirba TRYS žmonės. Ar tokie viražai neverčia abejoti dėl finansinio skaidrumo? Kodėl jų realios pajamos tokia paslaptis?

Yra dar ir vyšnia ant torto: kai „nėra pinigų“ sumokėti paprastiems pareigūnams, kas priklauso, jų atsiranda steigiant naujus vadovų patarėjų etatus! Įdomu: kai vadovų daugėja, o paprastų pareigūnų mažėja, kam jie tikisi vadovauti? Čia taip trūksta kompetencijos mūsų vadovams? O gal tiesiog ruošiamos šiltos vietos saviems ar sau patiems? Juk išėjus iš statutinių ir tapus karjeros tarnautojais galima gauti didesnius atlyginimus, be to, dar ir pareigūno pensija mokama…

Kaipgi nesistebėti mūsų sistema: turime gerai uždirbančius vadovus, dar daugiau prikurtų šiltų vietų, prisiperkame įvairių brangių žaisliukų, bet nesugebame pareigūnams už papildomas atsakomybes ar atliekamas specialiąsias funkcijas sumokėti jiems priklausančių priemokų taip, kad būtų skirtumas tarp eilinio policininko ir policininko, dirbančio su tarnybiniu gyvūnu.

Ačiū, mieli va(l)dovai, kad dar kartą aiškiai parodėte, kad policijoje svarbūs tik jūs, o ne paprasti pareigūnai.

Autorius yra Vilniaus miesto policijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: