Signataras Z. Vaišvila ragina Seimą paskelbti 2017-ųjų metų Laisvės premijos lauretės N. Sadūnaitės kalbą (15)

Ar nuoširdžiai Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sveikina Nijolę Sadūnaitę... | lrs.lt, O. Posaškovos nuotr.

Ar nuoširdžiai Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sveikina Nijolę Sadūnaitę… | lrs.lt, O. Posaškovos nuotr.

Sausio 16 d. Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys,  Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Akto signataras Zigmas Vaišvila kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį  dėl nepagarbos 2017-ųjų Laisvės premijos laureatei Nijolei Sadūnaitei. Signataras atkreipė Seimo pirmininko dėmesį į tai, kad pirmą kartą per Laisvės premijų įteikimo istoriją Seimo interneto svetainėje nebuvo paskelbta šios premijos laureto kalba. Tokį elgesį jis įvertino kaip žmogaus teisių suvaržymą ir viešą nepagarbą visą gyvenimą už žmogaus teises, laisvą žodį ir Tėvynės laisvę kovojusiai politinei kalinei, vienuolei N. Sadūnaitei.

Sausio 13 d. Seime minint 27-ąsias Laisvės gynėjų dienos metines, laisvės gynėjai, politinei kalinei, vienuolei, Lietuvos Sąžinei – Nijolei Felicijai Sadūnaitei buvo įteikta Laisvės premija. Atsiėmusi apdovanojimą Laisvės premijos lauretė iš Seimo tribūnos kalbėjo apie šių dienų Lietuvos laisvės skaudulius, tiksliau apie vieną iš jų, tapusį simboliniu visų Lietuvos valdžios ir Tautos galių ir negalių išraiška – Valstybės smurtą prieš Garliavos mergaitę Deimantę Kedytę ir jos gynėjus. Ji kreipėsi į Seimo salėje esančius ir jos klausančius visus Lietuvos valstybės vadovus prašydama iki šių metų vasario 16-osios atsakyti jai ir visai visuomenei kur šiuo metu yra mergaitė – ir ar ji dar gyva…

Nijolė Sadūnaitė | lrs.lt, Dž. G. Barysaitės nuotr.

Nijolė Sadūnaitė | lrs.lt, Dž. G. Barysaitės nuotr.

Visos Laisvės gynėjų minejime pasakytos kalbos Seimo internetiniame tinklapyje buvo paskelbtos iš karto tą pačią dieną – sausio 13-ąją.  Tačiau pačios Laisvės premijos laureatės N. Sadūnaitės kalba – paskelbta nebuvo.

Tą pačią dieną pasidomėjus, kodėl laureatės kalba Seimo tinklalapyje lrs.lt nepaskelbta, Seimo Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuro vyriausiasis specialistas Rimas Rudaitis paaiškino, kad kalba bus paskelbta iš karto kai bus suredaguota ir patvirtinta visa minėjimo stenograma.

Skelbiame visą signataro Z. Vaišvilos laišką:

„Gerbiamas Seimo Pirmininke, Lietuvos Respublikos Seimui teikiau mano 2017 m. spalio 27 d. rekomendaciją dėl 2017-ųjų Laisvės premijos suteikimo Gerb. Nijolei Sadūnaitei. Kaip Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Gerb. Seimo dėmesį atkreipiau į, mano nuomone, esminę patirtį, dėl kurios tai dariau. Lietuvos Atgimimo laikotarpiu daugumos žmonių apsisprendimą ir viltį sulaukti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, lūkesčius siejant su Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžiu lėmė ir kita Lietuvos patirtis – nuoseklus ir kantrus pogrindžio kovotojų už žmonių teises ir Lietuvos laisvę darbas. Jis buvo ne tik pasiaukojantis, bet ir visapusiškai pamokantis.

Laisvės premijos laureatų Antano Terlecko, arkivyskupo emerito Sigito Tamkevičiaus ir Nijolės Sadūnaitės gyvenimai, jų patirtys ir sugebėjimas nuoširdžiai, kantriai drauge su Sąjūdžiu įveikti šį Lietuvos išlaisvinimo kelio etapą, mūsų sąveika – buvo stiprinantys mus visus ir, svarbiausia, buriantys mus į draugę, didinantys pasitikėjimą vieni kitais.

Visa tai buvo ir yra išskirtinė ne tik istorinė, bet ir žmogiškojo bendravimo patirtis, kurią pripažino ir mūsų Tauta, 1990 m. rinkimuose daugumą balsų patikėjusi Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio suburtiems kandidatams į Aukščiausiąją Tarybą.

Šią rekomendaciją dėl Nijolės Sadūnaitės nuopelnų Lietuvai deramo įvertinimo teikiau nuoširdžiai.

Nuoširdžiai džiaugiausi ir Seimo sprendimu 2017-ųjų Laisvės premiją suteikti Nijolei Sadūnaitei.

Tai suteikė Viltį, kad vėl galimas mūsų Tautos ir valdžios tarpusavio kalbėjimasis, supratimas ir bendras darbas. Tačiau mane labai nustebino ir nuvylė tai, kad Lietuvos Seimas, Tautos atstovybė, iki šiol nepaskelbė 2017-ųjų Laisvės premijos laureatės Nijolės Sadūnaitės iškilmingame Sausio 13-osios minėjime Seime pasakytos kalbos teksto. Tai vienintelės Seimo posėdyje kalbėjusios pranešėjos (ir laureatės) nepaskelbta rašytinė kalba.

Taip elgiamasi su iškilia politine kaline, savo gyvenimą paskyrusia, visų pirma, laisvam žodžiui ir tiesai skleisti – platinti Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką. Taip elgiasi Seimas, pats pripažinęs Nijolės Sadūnaitės išskirtinį indėlį į Lietuvos laisvę.

Teisinės valstybės idėją gerbiančiose šalyse, o būtent tokią, manau, Laisvą Lietuvą įsivaizdavo ir Gerb. Nijolė Sadūnaitė, politinė kalinė, kokia ją buvo padariusi okupacinė valdžia, jos žodžio, koks jis bebūtų kažkam patinkantis, o kažkam nepatinkantis, neskelbimas yra pati didžiausia įmanoma nepagarba ir Gerb. Nijolei Sadūnaitei, ir Lietuvai, kurią Nijolė Sadūnaitė, manau, tikėjosi būsiančiai kitokia, visų pirma, laisva.

Tikiuosi Jūsų supratimo. Neklystančių nėra. Tačiau parlamento, cezūruojančio savo sprendimu pripažintos Laisvės premijos laureatės viešą kalbą, pasakytą Seime šio apdovanojimo proga, elgesys gali tapti chrestomatiniu Lietuvos indėliu į pasaulinę žmogaus teisių suvaržymo istoriją.

Nuoširdžiai ir Pagarbiai, Zigmas Vaišvila“.

***

2017-ųjų Laisvės premijos lauretės N. Sadūnaitės kalba Alkas.lt portale

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

15 komentarų

 1. jurgis:

  pavadinime: “laureAtės…”

 2. Tvankstas:

  Lietuvos Respublikos Seimas išsigando Laisvės premijos laureatės sesers Nijolės Sadūnaitės kalbos – demokratijos trapumo tiesos žodžiui įrodymas.

 3. Šiaipp:

  O tai maža, kad pasidarė gėdą Seime? Reikia ant visos Lietuvos ištriūbyti?

 4. Manau:

  Manau, kad N.Sadūnaitei tai buvo paskutinė viltis pareikalauti tiesos, kur yra mergaitė. Tai ko gera ir mums visiems
  paskutinė viltis.

 5. markas:

  Nuotraukose pranckecis spindi geranoriškumu. Išsišiepęs rodo pagarbą N. Sadūnaitei. Bet “nezabudkę” irgi įsisegęs. Toks tipiškas “i vašim, i našim” pavyzdys. Jei jau toks pagarbus buvo laureatei, tai gal iki galo liks toks – visgi pasistengs, kad kalba būtų paskelbta Seimo interneto svetainėje?.. Ar visgi liks toks tipiškas “nezabudkinas”?

 6. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Anais laikais N.Sadnaitės nekentė. Šiais laikais jos nekenčia taip pat, nes iš esmės tie patys okupantai valdo. Mat raginti reikia, kad kalbą atspausdintų, kuri iš esmės yra VIEŠA. IŠPROTĖJO galutinai.

 7. Algimantas:

  Tai tokia žodžio laisvė pačiam Seime, pirmininke Viktorai Pranckiketi? Ar tai nėra akivaizdus pataikavimo S. Skverneliui ir D. Grybauskaitei gestas?

 8. Lietuva lietuviams:

  Reikia Sadūnaite tikėt. Dėl Eglės Kusaitės ji neklydo, ir čia jos nuojauta taip pat turbūt neapgauna. Įdomu būtų sužinoti kiek žmonių Lietuvoj labiau tiki teisėsauga, ir kiek – Kedžiais, gal buvo darytos kokios apklausos?

  • dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

   Reikia tikėti savo akimis. Akivaizdžiai Deimantė buvo pagrobta jėga banditų apsuptyje. Ten policininkų nebuvo, nes polcininkai užkardo nusikaltimus, o banditai juos daro.

   • T0mas J.:

    Kova D.Kedžio ir pedofilijos istorijoje nebaigta, Venckienė nerasta ir šioje sudėtingoje istorijoje yra daug neatsakytų klausimų, todėl ji vertinama labai nevienareikšmiškai.
    Pažiūrėkim į kitą bylą, paminėtą Sadūnaitės kalboje – Kusaitės terorizmo bylą. Pažiūrėkim iš šios dienos taško: nenusikaltusią merginą, pradžioje dar nepilnametę, teisėsauga 10 metų kankino moraliai, psichologiškai ir fiziškai.
    10 metų tai darė VSD ir Prokuratūra. Kaip į tai žiūri jau 9 metus už teisėsaugą atsakinga Prezidentė? Būtent ji pagal įstatymus turėjo parinkti ir parinko vadovus ir pavaduotojus organizacijoms, kurių darbuotojai Kusaitę kankino. Ką Prezidentė padarė po to, kai paaiškėjo kad buvo 10 metų kankinamas nekaltas žmogus? Gal tame nėra jokios Grybauskaitės atsakomybės? Teisėsauga daro ką nori su nekaltais žmonėmis – tai ko mes galėjom tikėtis pedofilijos byloje? Ir kuo tikėti?
    Klausi – kiek tikinčių teisėsauga? – Tiek, kiek yra kvailių!

    • Lietuva lietuviams:

     Aš netikiu šita teisėsauga visiškai. Apie juos kažkas neseniai pasakė: “raudonieji KGB komisarai”. Bet įdomu, kad kartais kvailių visuomenėje daugiau, negu protingų, ir ypač mūsų atveju būtų naudinga sužinoti tikslesnius duomenis Lietuvoj.

 9. T0mas J.:

  Matyt Seimo pirmininkas bus Zigmo Vaišvilos laiško negavęs. Paprašykim visi Pranckietį (nepatingėkim, mandagiai paprašykim), kad jis pasirūpintų Seimo tinklapyje premijos laureAtės kalbą išpublikuoti. Adresas: Viktoras.Pranckietis@lrs.lt

 10. Arnė:

  Yra mūsuose žodžio laisvė? Tai mūsų laisvės nuo XXZZ elito klausimas. Kas laimina cenzūrą Seime? Gėdingas reiškinys.

 11. Vitalis Silenas:

  veidmainių sveikinimai ir šypsenos… galima daug pasakyti… nėra prasmės…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: